Za dávných časů, v divokých hvozdech Japonska začíná mýtický boj mezi rozrůstající se civilizací lidí a zvířecími božstvy, která vládnou lesům. A také příběh lásky lidského dítěte vlčí bohyně - princezny Mononoke - a válečníka věřícího v mír mezi lidmi a přírodou - prince Ashitaky. (oficiální text distributora)

Swu

Bezpochyb se jedná o jeden z nejlepších Miyazakiho snímků. Film má skvělý příběh, ve kterém figuruje spousta postav s rozdílnými motivacemi. Charaktery jsou zde komplexní a žádné jednání není černobílé. Skvělý zážitek z díla podtrhuje spektakulární soundtrack a kresba. Animace je nadčasová. Když toto všechno sečtu dohromady, nemohu dát jiné hodnocení než 5*. ()

KritikRik

Velmi pěkný příběh o expanzi lidí do přírody, avšak Cesta do fantasie je o něco lepší. Animace stále krásná, postavy se hýbají velmi ladně, jenomže příběhu něco chybí, spíše ten finální akt to trochu přehnal, do té doby to bylo takové naturalističtější. Ale i tak kvalitní práce. ()

Lendak

Prekvapivo dosť temná a brutálna "rozprávka", ktorá postupne menej a menej pripomína rozprávku a skôr sa to mení na temné fantasy o tom, že ľudia sú nádor, ktorý treba vyhubiť. ()

F2003F

Nádherná animácia, z japonskej tvorby si ma vie získať naozaj asi len Miyazaki, pretože ostatné čo som zatiaľ videl boli vždy akési bez duše. Film uchváti nielen animáciou a mimoriadne precízne vyšperkovaným príbehom s pohľadnými charaktermi, ale aj výbornou hudbou, ktorá vytvára príjemne lahodný pôžitok, a taktiež poznateľne výraznými detailmi nezameniteľne prenikajúcimi vo vizuále do sústavy úžasne hlbokého zmyslu pre cit. Vyniká v každom ohľade bez akejkoľvek prekážky a efektne pôsobí hlavne na vnímavého (dospelého) diváka bez zaváhania na podanom obsahu či žánrovej pohode. Funkčne sa nesie duchberúcim prostredím pri obrovskom množstve postáv, ktorých každej výzor výsledku výrazne dodáva emočný vplyv. Aneb rukopis a láska k remeslu nadovšetko. Navzdory všetkých vlastností je inak Mononoke, narozdiel od pamätne zážitkového Spirited Away, stále dosť ľahko zabudnuteľné dielo. ()

ap2001

Nikdy jsem nechápal, jak můžou být všichni co viděli Princeznu Mononoke tak naměkko z "nějakého blbého animáku". Od věci není ani to, že po vydádření svých postojů vůči animovaným filmům (které jsou zcela neutrální až laxní) jsem se ze strany fanoušků anime setkával s reakcemi přímo agresivními. Teď jsem viděl Mononoke v televizi, s ořezaným obrazem a příšerným českým dabingem, silně připomínajícím Byl jednou jeden život... a byl jsem přesto unešen! :-) ()

Kundil

Krásná pohádka pro dospělé. Když jsem jí viděl poprvé v televizi, tak jsem měl to štěstí a nahrál si ji na video a od toho okamžiku jsem se na ní mohl dívat skoro denně, jelikož toto dílko skoro nezevšední. Je nádherně animován a tento typ animace má jisté kouzlo, které třeba v animovaném spider-manovy nenajdete. Příběh je také na jedničku a obsahuje zajímavou mytologii s bohy, démony, duchy. Nemůžu jinak, než doporučit schlédnutí tohoto anomovaného mistrovského díla. ()

AcHeRoN

Len o maloktorom filme je mozne povedat, ze popri vybornom deji, spracovani a atmosfere je v nom aj uzasna hudba. A to vlastne hovori za vsetko. Vysledny dojem z filmu je naozaj okuzlujuci a jedinecny. ()

weth

Princezna Mononoke je první film od Hayao Miyazakihio který jsem viděl. A musím říct že jsem rád že jsem se k jeho tvorbě dostal. Líbí se mi že od začátku jde rovnou "k věci". Ve filmu snad není zbytečné políčko, které by bylo jen jakousi vizuální omáčkou doplňující skvělý příběh. Ten je navíc na naše poměry docela netradiční (i když lidi znalé japonského komixu jen tak něco nepřekvapí a to asi platí i pro Mononoke) ale krásný a dalo by se říct že podtext je velmi aktuální... Zkrátka, příroda si dokáže poradit s ledasjakým svinstvem. ()

MTE

Film ktory si rad pozriem znova a znova a zaroven asi najkrajsi anime film, ak nepocitam smutny Hotaru no hata... 100% ()

morlumak

Mé první setkání s anime a s filmy Hayao Miyazakiho. V tomhle filmu je všechno, co dělá jeho filmy vyjímečnými. Nejenom, že má skvělý příběh, animaci, hudbu, navíc má hlubší myšlenku, podobně jako všechny jeho filmy. Což je věc, která se u západní kinematografie zase tolik nevidí. ()

Jardys88

Úchvatné animované veledílo, které vás posadí na zadek, přilepí na židly před obrazovku, přitáhne vaše smysly a nepustí vás dokud neskončí poslední titulky. ()

vlaczech

film jekrásně jemně a citlivě animovaný, a má velmi silný příběh, ač místy jakoby scénarista nevěděl jestli je to pro dospělé anebo pro děti a děj je v těch místech poněkud rozpačitý...ale krásná atmosféra "smutné pohádky", na které má velký podíl hudba, udělala svoje a zahladila veškeré drobné nedostatky ()

Abdera

Jeden z mála filmů s autentickou atmosférou mýtu, který skvěle předvádí buddhistický ideál "nahlížení očima nezástíněnýma nenávistí" na pozadí boje člověka a přírody. Jistá pohádkovost je tu vyvážena nečernobílostí postav a někdy i zbytečným násilím, ale dohromady to tvoří fungující celek. Český dabing mi nepřijde ani tak strašný, ale problémem že dialogy jsou špatně přeložené a film pak občas nedává moc smysl. ()

jedubába

plnotučné, nabité fantáziou bez hraníc.....stále ďalšie a ďalšie originálne dejové zvraty, človek sa nestíha spamätať počas celého filmu. ()

Spidey.

Naprosto úžasné! 12 let staré a přitom mě to dostalo jako nejnovější animovaný film se super efektama :) Nádherný příběh, krásné prostředí a vyníkající soundtrack. ()

NEJ roku dle TOP uživatelů a adminů

30.11.2010

Miyazakiho pidilidi

Miyazakiho pidilidi

22.12.2009

Blíží se Vánoce, čas pohádek. Jednu tady pro vás máme. Ačkoliv, asi všichni víme, že filmy japonského studia Ghibli nejsou tak docela pro děti. Naši potomci, kterým televize promítají utrhávání hlav… (více)