Rodina Bláhova (TV seriál)

Komedie

Československo, 1959, 10x35 min

Není snadné hodnotit seriál podle jednoho dílu. Nemám to ve zvyku, na rozdíl od jiných, kteří po shlédnutí prvního dílu ihned kriticky zhodnotí dílo jako celek. Hodnotím tedy pouze tento jeden díl, na který je možné pohlížet na krátký televizní film, na takový příběh odehrávající se jednoho silvestrovského večera. A tento příběh se mi líbil. I po stránce scénáristické i po stránce filmařské. Jen mi pořád vrtá hlavou, o čem bylo těch předchozích devět dílů.(13.9.2011)

Hodnotíme-li jediný dochovaný 10. díl, můžeme až překvapivě shledat, jak výtečný počátek českého seriálu to byl. Minimálně ve srovnání s celou přehlídkou seriálů let 60. nechává Rodina Bláhova všechny ty Elišky a Rudolfy daleko za sebou. Konzistentní děj, sympatické herecké výkony, ideální pointa a oku lahodící kombinace interiérů a exteriérů. Fanda Mrázek a Milka Balek-Brodská měli mít ovšem seriál vlastní.(28.11.2010)

Bohužel jsem viděl jen desátý díl, takže celý seriál jako takový nemohu posoudit, ale nedalo mi to a posoudím jen tuto část. Mně to přišlo jako svěží dílko, takové úsměvné, prostě pohodovka na nedělní dopoledne. Je tedy škoda, že zbytek seriálu někde zapadl. Ale to se asi nedá nic dělat. Mimochodem ve dvou scénách to na postsynchronech pokazili, herci sice mluví, ale ústa mají zavřená. 141020116507/6513(6.3.2014)

Nevím, jaké jsou konce (vskutku jsou, nikoli budou, a opravdu konce) českého seriálu, ale jeho počátky, první krůčky, byly výborné. Dokládá to i torzo prvního z nich, závěrečný „silvestrovský“ díl Rodiny Bláhových. Samozřejmě, je dějově banální a v charakteristice postav idealizující, ale přesto z něj mám, kdykoliv jej shlédnu, dobrý pocit. Oceňuji na něm vedle snahy kondenzovat ideální atmosféru doby (přesněji: představu o době, jaká by mohla/měla být) jazykovou stylizaci postav, satirické gusto a nabádavý tón, vše dobrodružně balancující na hraně kouzla nechtěného. A v neposlední řadě zjevení Nataši Gollové, Fandy Mrázka nebo mlaďounkého (poněkud páskovského) Jaroslava Kepky.(11.4.2009)

Je skutečně nesnadné jakkoli hodnotit jedinou epizodu z původně desetidílného seriálu, ale přesto si troufám tvrdit, že někde tady začíná pozdější slavné Dietlovo tvůrčí tažení československou obrazovkou, střídané vyloženými faux paux a dodnes ceněnými klenoty. Putování za Peškem má charakter jednoduché bakalářské historky s předpokládaným dějovým vývojem, nicméně některé dialogy jsou tu a tam vtipné. Ke slovu se tu dostala celá řada představitelů poválečné herecké generace, ale prostor zbyl přirozeně i pro několik mohykánů. Pozornost zasluhuje především epilogující Fanda Mrázek v další suverénně zahrané variantě energických opilců, jednu ze svých mnoha řadových epizodek tu sehrála také Nataša Gollová. Snad částečně díky tomu má ta raritní seriálová epizoda svou hodnotu dodnes.(10.2.2011)

• - Zachovala se pouze jediná kompletní epizoda seriálu, a to poslední, který byl byl součástí předtočeného silvestrovského programu roku 1960. (JoranProvenzano)

• - Seriál byl od 9. prosince roku 1959 vysílán z Měšťanské besedy v Praze v přímém přenosu, protože v té době mohl být televisní signál produkován pouze televisní kamerou nebo snímáním z filmů. Uchován byl díky metodě telerecordingu, kdy byl obraz filmován z obrazovky. (JoranProvenzano)

• - Jedná se o první československý seriál. (JoranProvenzano)