Dobrovolná oběť

Obeť kanibala

Grimm Love

Krimi / Drama / Horor / Thriller

Německo, 2006, 90 min

Téma zprvu odporné, divák se těší (pokud je v tomto případě těšitelem) na co nejnechutnější story. Což o to, je to hrozné, je to nechutné, odpornost a zvrácenost, navíc dle skutečné události. Co víc si přát. Mě hodně mile překvapil celkový psychologický podtext. Proč někdo něco takového dělá, proč si někdo něco takového dělat nechá. Nejde jen o ošklíbání se nad zločincem a zločinem. Možná, že to jde i částečně pochopit. Scéna rozhodování, kdy vrah svoji oběť odveze zpět na nádraží s tím, že si není jist, zda to opravdu chce a oběť ho sama přesvědčí, že tomu tak je...byla pro mě hodně silným momentem. Pravdou je, že jsem byla z filmu trochu "vykulená". Výborní herci a dobré mrazivé nápady á la...nahrávka za dveřmi (už o tobě víme!). Film, na který si člověk čas od času určitě vzpomene.(10.9.2011)

Překvapivě bez nechutných vizuálních detailů a díky autentičnosti a fungující atmosféře, včetně uvěřitelných herců, mnohem brutálnější než „gore-orgie“ v Saw a jemu podobných. Uvítal bych však alespoň náznak smyslu celého filmu. Pochopitelně funguje jako informační médium pro znalé i neznalé o tom, že se něco podobného událo, ale i přes hromadu doprovodných řečí k zamyšlení jsem byl ve výsledku obohacen jako po přečtení článku v novinách a nyní, zhruba hodinu po skončení, si vlastně již ani pořádně neuvědomuji, že jsem se na něco díval. Snímek vás tudíž vtáhne, ale žádné zapamatováníhodné momenty nehrozí. Kromě toho si myslím, že by bylo lepší natočit jej pouze z pohledu Armina Meiwese a ne do toho přidávat sice sympatickou, ale pro fungování filmu docela zbytečnou studentku, která diváka spíše mate. 60% RECENZE ČESKÉHO BLU-RAY: Po spuštění náš jako vždy čeká dvojice trailerů, tentokrát na snímky „Na konci světa“ a očekávaný „Ironclad“, poté na nás vyskočí klasicky jednoduchá hlavní nabídka a teď se vrhneme na technickou stránku přepisu. Obraz v 1080i a „celo-obrazovým“ poměrem stran 16:9 (oříznuto z původního 2,35:1) není již od pohledu žádným lákadlem. Jednak se opět nepodařilo odstranit veškerou kompresy a hlavně tomu vyloženě nahrává stylizace. Snímek je velice tmavý a přestože je zrna relativně málo, díky nahnědlým barvám působí velmi špinavě. Že je film tmavý by teoreticky ještě tolik nevadilo, černá je ale bohužel dost slabá. Ne, že by nebyla temná, ale ztrácí se v ní veškeré detaily a v nadmíru tmavých scénách má člověk často problém vůbec rozeznat jednotlivé prvky. Slavná není ani ostrost a množství detailů. O něco lépe pak vypadají „flashbacky“ s poškozeným obrazem v post-produkci, je jich ale bohužel málo na to, aby zastínily slabý zbytek. Na špatném obrazu přepis nenese plnou vinu, přesto bez váhání palec dolů. Originální zvuk v DD 5.1 je na poměry edice docela povedený. Prostorové reproduktory vytváří potřebnou skličující atmosféru, subwoofer příjemně duní a na úrovni jsou také dialogy. Bohužel došlo ze strany „Blu-ray edice“ k dalšímu problému a to je nejspíš odbyté kódování stopy. Ta po celou dobu stopáže v závislosti na hlasitosti dané scény vydává napříč všemi kanály nepříjemné praskání a znehodnocena byla také hudba. O tom, že se v žádném případě nejedná o tvůrčí záměr, se můžete přesvědčit v české DD 5.1 stopě, která těmito defekty netrpí. Zvukově zní srovnatelně a povedl se i dabing. Můžete tedy být největšími odpůrci česky namluvených stop, ale v tomto případě jej vzhledem k problémům té původní dost možná upřednostníte. S bonusy samozřejmě při této ceně nikdo nepočítá a recenzi můžeme ukončit. Vzhledem ke špatnému a navíc ořízlému obrazu a znehodnocenému původnímu zvuku musím udělit stejně jako v případě předcházející „Nebezpečné rychlosti“ nejnižší hodnocení a můžeme jen doufat, že má „Blu-ray edice“ své horší období za sebou. 10%(14.11.2011)

Vcelku zajímavý pohled do duše dvou velmi tragických lidí. Má to koule, mnohdy je to (bez prvoplánovitých berliček jako přemíra násilí nebo gore) až nepříjemně syrové. Problém trochu nastává v určitých momentech, kdy se vám chce smát. Ne filmu, ale jeho postavám. Což možná jen vystihuje to, jak se ony postavy ve skutečnosti asi cítily. Horror? Ano, i když to vypadá jen jako tragické drama, na mě to místy působilo tak, jak se spousta horrorů marně snaží působit. Zvláštní příběh, založený na skutečných událostech (a jeden z mála podobných uvěřitelných), kterému trochu škodí snaha po filmovosti (postava Keri Russell je sice hezká, ale vůbec tam být nemusela), což u mě jednu * ubírá. Možná od toho filmu budete očekávat nějaké odpovědi, vysvětlení, něco, co vás přiměje pochopit. Vůbec nevadí, že se ničeho z toho nedočkáte. Naopak, je to dobře.(19.12.2011)

Armin Meiwes určite nemal dostať taký vysoký trest. Pôvodný rozsudok osem a pol roka za zabitie (nie za vraždu, keďže jeho obeť súhlasila so zabitím), mal ostať v platnosti. Film vykresľuje tohto človeka priam až dokumentárne, dokonca aj úryvky z receptu "How to Butcher the Human Carcass" sú reálne. Páčilo sa mi spracovanie, temná atmosféra, nestrannosť, aj hudba.(16.6.2019)

• Rockerman

Film o německém kanibalovi se dal natočit dvěma způsoby.Buď jako krvavý horror nebo jako psycho thriller.Toto dílo se vydává spíš tou druhou cestou.To by mi nevadilo,ale myslím,že by se to dalo udělat líp,přitažlivěji.Já jsem se dost často nudil,takže nevím,jestli ty dvě* hvězdy nejsou ještě milosrdné.(10.3.2011)

• - Film je natočen podle skutečných událostí, které se odehrály roku 2001 v Německu. (Pepinec)

• - V scéne, keď Armin Meiwes (Oliver Hartwin) prechádza po internete, natrafí na článok s názvom "How to Butcher the Human Carcass". Ide o skutočný článok, ktorý napísal Bob Arson z organizácie Church of Euthanasia a ktorý bol preložený aj do češtiny pod názvom "Úprava lidské mrtvoly ke konzumaci". (whack)