Čerte, drž se svého kopyta! (TV film)

Pohádka

Česko, 1998, 69 min

• otík

Tak trochu zvláštní pohádka. Na jednu stranu příjemné postavy, žádné velké strašení, slušné triky. Na druhé straně však herecky ani scénáristicky nepovedené. Herectví snad až naivní, postsynchrony děsné, příběh opravdu hodně přistřižený za vlasy a děravý jak řešeto. Nevadí, že čerti jsou líčeni jako dobří a spravedlivý, vadí celková nevěryhodnost mnohých postav. Hrůza to určitě nebyla, ale lehčí podprůměr určitě.(8.6.2014)

• Mertax

To pořád ta uživatelka Naxicka otravovala a přemlouvala mě, ať se na tenhle majstrštyk podívám. Jak jsou tam bezvadní herci, napínavej příběh, supr triky…/// Nejlepší herecký výkon podala Majdalenka, o tom nemíním diskutovat! Pro ty, kteří pohádku neviděli (takoví snad ani nejsou), to budu muset říct pěkně natvrdo… Hrála kozu./// Nejvíc se mi asi líbil exkurz do historie pekelné. Čerti totiž kdysi odvedli omylem do pekla princeznu Máňu. Rozumíte, Máňu! Drzost! Ale samozřejmě by nebylo férové, abych nezmínila další oscarové kandidáty... Šneka, který ani nehnul brvou (!) nebo ježka, který popíchal (!) čerta, lopatu, která si to rozdala s hlavním záporákem nebo hláškující kůň („To je pohodička“), který je zabrán z podhledu - a úžasně tak vyniknou jeho zuby, stomatolog by zaplesal./// Ti dva malí bačové by se ani nedostali dramatického kroužku na základce. Napsat totiž, že výkony lidských herců byly na úrovni ochotníků, by byla urážka těch entuziastických a mnohdy talentovaných lidí. Nazvěme je pokusem o čirý amatérismus./// Další perly: Čert uteče z pekla, začne tancovat šílený radostný tanec a poté mluví ke svému ocasu, že prý je to chudák malý. Pak nám jako hudební podkres zpívá K. Černoch stupidní a patetickou písničkou, že „možná se zdá, že jen koukám, bolístku tvou ti nepofoukááám“. To jsou príma rýmy, což? Čert objevuje krásy moravské přírody - a tyto scenerie jsou tak jediné, co stojí v pohádce za vidění. Děj vůbec negraduje, scénář nemá koncept, zlý statkář je otravný a režisér nebyl schopen smysluplně propojit dvě (!) linie – pekelnou a pozemskou. Kostýmy jsou docela pěkné, zejména ty čertovské. Jenže aby nám toho ostravské studio nenabídlo příliš mnoho, na konci nás ještě obšťastní další Černochovou písní. Ale! Asi už došly milodary, které štáb dostal – a tak je song je variací na ten, co již zazněl. Už se tu prostě kácím utrpením (můj první pohádkový odpad) a zároveň smíchy k zemi, tudíž ukončuji svůj koment s dodatkem, že tohle je prostě MUST SEE záležitost./// Co se stalo, že nás ostravské studio oblažilo až takhle luxusní pohádkou? To jsme si snad, vašnostové, ani nezasloužili! Pekelná špatnost.(16.1.2011)

• Jezinka.Jezinka

Herecky to zvládnuté úplně není, to je fakt, na druhou stranu scénáristicky to taky není taková katastrofa, jak by místní hodnocení a ultravitpné komentáře svědčily. V jádru hodní čerti jsou jeden z kánonů českých pohádek, ono to má logiku, když vezmeme v potaz, že peklo je trest za vlastní hříchy, nikdo nikoho nenutí chovat se jako zrůda, vykonavatel trestu sám o sobě špatný není, špatný je ten, kdo si trest zaslouží. Pohádka má velké plus proti mnohým jiným a to v exteriérech a interiérech, skanzen v Rožnově byl využit dobře, další věc jsou kostýmy a opravdová zvířata. Vyděrač sedlák a jeho správce jsou záporáci jak se patří, švec oproti tomu charakter, Lucifer je docela fajn chlapík, všichni recitují trochu jako na školní besídce, ale čert to vzal. Mám takový matný dojem, že část exteriérů jsou ty skály, odkud do Ostravice skočila Maryčka Magdonova. Pokud se někdo pohoršuje nad zmínkami o princezně Máně, ať si proboha jde toho Ladu přečíst, nebo se aspoň podívá na Nezbednou pohádku. Tohle je opravdu mezera v základním vzdělání.(28.10.2013)

• peregrino

Hudba a vůbec hudební doprovod a podkreslení, hrůza. Oč si vážím pana Černocha, jeho zpěv mi tu neštimuje. Pokud se týká hereckých výkonů, je pravda, že je tu hodně chvil, kdy se postavy seč snaží, ale nevěřím jim to. A jde-li o zápletku, mohla být zajímavější, scénář se dal lépe zpracovat (nemluvě o charakterech). Ovšem, když se na to podívám celkově, pohádka mě docela pobavila. Nápad čerta a čarodějky pomáhajících ve svět lidí má něco do sebe. Mohlo se to upravit např. cestou postupného vyplynutí. Zkrátka, nejdříve by čert nechtěl pomáhat, pekelný kodex, ale se situacemi a vývojem, i pasivní pomoc může být pomoc. Nápadů tu moc není, nicméně nelituji zkouknutí. A odpadem bych vskutku hodnotil jiná "díla".(8.7.2013)

• Tommassi3

"Sakra, jak se říká čertovi, kterej je kůň ??" ;) Škoda, že klokan Zdeněk Havlíček raději nezůstal u toho fotbalu, protože dík jeho režijním sebevraždám tuzemský oblíbený žánr pohádky schytal hned několik brutálních faulů na červenou, za které by se měla zastavovat činnost.. Pokud by vám nestačil tenhle hnůj, pak mohu nabídnout třeba snad ještě divácky bolestivější Šmankote, babičko čaruj! Havlíček, byť sám vypadá jako starej čert, vykrádá Bočanovy pekelníky a další motivisticky spřízněné kousky jako o život a právě v těchto momentech působí jeho vyprázdněná marnost nechtěně nejsměšněji.. Obludně zahraná cypovina !!(27.12.2015)

• - Natáčení probíhalo ve Štramberku v jeskyni Šipce a v arboretu a dále ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. (aiv)