Čerte, drž se svého kopyta! (TV film)

Pohádka

Česko, 1998, 69 min

• Slarque

Nemám nic proti tomu, když se ochotníci trochu vyblbnou a je z toho vysmátý amatérský film. O něco jiná situace je, když totéž vyprodukuje Česká televize. Scénář svojí prostoduchostí možná mohl cílit na velmi malé děti, ale realizace se nějak zvrtla. Opravdové psycho spočívá v tom, že o devět let později byl film krátce uveden do kin. A představa, že bych na tohle koukal za peníze v kinosále, to je teprve peklo!(8.5.2017)

• Jezinka.Jezinka

Herecky to zvládnuté úplně není, to je fakt, na druhou stranu scénáristicky to taky není taková katastrofa, jak by místní hodnocení a ultravitpné komentáře svědčily. V jádru hodní čerti jsou jeden z kánonů českých pohádek, ono to má logiku, když vezmeme v potaz, že peklo je trest za vlastní hříchy, nikdo nikoho nenutí chovat se jako zrůda, vykonavatel trestu sám o sobě špatný není, špatný je ten, kdo si trest zaslouží. Pohádka má velké plus proti mnohým jiným a to v exteriérech a interiérech, skanzen v Rožnově byl využit dobře, další věc jsou kostýmy a opravdová zvířata. Vyděrač sedlák a jeho správce jsou záporáci jak se patří, švec oproti tomu charakter, Lucifer je docela fajn chlapík, všichni recitují trochu jako na školní besídce, ale čert to vzal. Mám takový matný dojem, že část exteriérů jsou ty skály, odkud do Ostravice skočila Maryčka Magdonova. Pokud se někdo pohoršuje nad zmínkami o princezně Máně, ať si proboha jde toho Ladu přečíst, nebo se aspoň podívá na Nezbednou pohádku. Tohle je opravdu mezera v základním vzdělání.(28.10.2013)

• peregrino

Hudba a vůbec hudební doprovod a podkreslení, hrůza. Oč si vážím pana Černocha, jeho zpěv mi tu neštimuje. Pokud se týká hereckých výkonů, je pravda, že je tu hodně chvil, kdy se postavy seč snaží, ale nevěřím jim to. A jde-li o zápletku, mohla být zajímavější, scénář se dal lépe zpracovat (nemluvě o charakterech). Ovšem, když se na to podívám celkově, pohádka mě docela pobavila. Nápad čerta a čarodějky pomáhajících ve svět lidí má něco do sebe. Mohlo se to upravit např. cestou postupného vyplynutí. Zkrátka, nejdříve by čert nechtěl pomáhat, pekelný kodex, ale se situacemi a vývojem, i pasivní pomoc může být pomoc. Nápadů tu moc není, nicméně nelituji zkouknutí. A odpadem bych vskutku hodnotil jiná "díla".(8.7.2013)

• Mylouch

Slušný pohádkový základ s řadou scénáristických nápadů a kvalitním vizuálním zpracováním se bohužel neomylně rozplývá v regionálním projektu, jehož herecké zázemí (vyčnívá snad jen Lichý) asi zhruba odpovídá režijní práci s herci. Wronkova hudba po slibném dramatickém vstupu již dále nabízí jen předěly a zapomenutíhodnou Černošskou píseň. Takovéhle tvůrčí přísliby by bylo potřeba (stejně jako v jiných oblastech lidské činnosti) dotahovat do konce i za cenu relativně drobného zvýšení nákladů, jinak zůstává jen kupa pekelné špatnosti do filmového archívu. 2-3*(8.6.2014)

• ABLABLABLA

Tak až taková katastrofa to zase nebyla. Ano herecké výkony byly otřesné, ale jinak se to dalo. A vůbec jakékoliv pohádky natáčené v rožnovském skanzenu u nás se musím trochu zastat... to víte rodný kraj je rodný kraj:D Mimojiné jsem viděla řadu mnohem ale mnohem horších pohádek a to teda i zahraničních, nejen českých, které si zasloužily odpad a tahle to teda rozhodně není. 1,5* - ta půlka je za čerta, který se rozplývá nad krásou krajiny.(6.1.2014)

• - Natáčení probíhalo ve Štramberku v jeskyni Šipce a v arboretu a dále ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. (aiv)