Čerte, drž se svého kopyta! (TV film)

Pohádka

Česko, 1998, 69 min

• Tommassi3

"Sakra, jak se říká čertovi, kterej je kůň ??" ;) Škoda, že klokan Zdeněk Havlíček raději nezůstal u toho fotbalu, protože dík jeho režijním sebevraždám tuzemský oblíbený žánr pohádky schytal hned několik brutálních faulů na červenou, za které by se měla zastavovat činnost.. Pokud by vám nestačil tenhle hnůj, pak mohu nabídnout třeba snad ještě divácky bolestivější Šmankote, babičko čaruj! Havlíček, byť sám vypadá jako starej čert, vykrádá Bočanovy pekelníky a další motivisticky spřízněné kousky jako o život a právě v těchto momentech působí jeho vyprázdněná marnost nechtěně nejsměšněji.. Obludně zahraná cypovina !!(27.12.2015)

• Adam Bernau

Svého evolučně degeneračního dna dosáhlo peklo české filmové a tv pohádky dávno před Šmídmajerovým Peklem s princeznou, ba dokonce už rok před Troškovým Z pekla štěstí, a sice v Havlíčkově "Čerte, drž se svého kopyta" - hodnějšího strejdu Lucifera než tady prostě nikde nenajdete. Za nezaslouženou zapomenutost takto historicky významné tv pohádky může nejspíš fakt, že jde o téměř nekoukatelný, po všech stránkách neumětelský škvár, za jaký by se museli stydět i amatérští ochotníci. Obě výše jmenované pohádky jsou sice taky odpad, ale mají aspoň nějaké - byť odpadní - kvazikvality. Havlíčkova práce nemá ani to. Režie, kamera, herci - jedno velký porno. Základem je ovšem naprosto tragický scénář, jehož prázdnota a šmíráckost obzvláště plasticky vystupuje v těch místech, kde se zoufale snaží vykrádat S čerty nejsou žerty. Zlatým hřebem je samozřejmě obludná píseň "táty světa", zpívaná kým jiným než Karlem Černochem. Jezinka je příliš shovívavá. Tímto pokusem ostravské studio ČT pouze dokazovalo svou zbytečnost.(5.4.2015)

• MartinezZ

Pokud se ochotničtí amatéři dostali k tomu, natočit TV pohádku, tak gratuluji. Nic to ale nemění na tom, že jde o čirou amatéřinu s bolavou hlavou a mnoha achylovými patami.(28.9.2012)

• ABLABLABLA

Tak až taková katastrofa to zase nebyla. Ano herecké výkony byly otřesné, ale jinak se to dalo. A vůbec jakékoliv pohádky natáčené v rožnovském skanzenu u nás se musím trochu zastat... to víte rodný kraj je rodný kraj:D Mimojiné jsem viděla řadu mnohem ale mnohem horších pohádek a to teda i zahraničních, nejen českých, které si zasloužily odpad a tahle to teda rozhodně není. 1,5* - ta půlka je za čerta, který se rozplývá nad krásou krajiny.(6.1.2014)

• F.man

Dvě hvězdy, ale to jen protože se tam v několika záběrech objevím. Takže za sebe a své skvělé herectví :)(8.5.2008)

• - Natáčení probíhalo ve Štramberku v jeskyni Šipce a v arboretu a dále ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. (aiv)