Mrtvá dívka

The Dead Girl

Mŕtve dievča

Drama / Mysteriózní / Psychologický

USA, 2006, 85 min

Povídkové filmy mají ze své podstaty výhodu v nepotřebnosti držení zájmu po dobu dvouhodinového příběhu. Tato výhoda je ale kompenzována nevýhodou, se kterou je těžké se vypořádat. Film si sice nemusí držet konstantní pozornost jedním dlouhým příběhem, ale musí ji vyvolávat navíckrát, i když na kratší dobu. A to se Dead Girl daří tak na šedesát procent, když totiž jedna skončí, extratouhu vidět další jsem v sobě necítil, sice mě pak jejich nadpoloviční většina oslovila, ale ne natolik abych se těšil na následující. Jejich síla tkví hlavně v perfektních hereckém obsazení. A i když některé působí až příliš od mrtvé dívky vzdáleně, poslední příběh je velmi pěkně spojí, a to přesně akorát aby jejich provázání nepůsobilo nuceně, vysvětlovačně a doslovně. Slušná mozaika příběhů, která by mohla Karen Moncrieff otevřít bránu k něčemu většímu. Minimálně na pošťuchování Ińárritua z nynějšího Olympu těchto příběhů schopnosti určitě má.(26.6.2007)

Zaujímavý zlepenec príbehov, ktorý sledujeme prakticky od konca(nájdenie tela) až po začiatok(ako sa to stalo). Päť príbehov, ktorých sa osud mŕtveho dievčaťa určitým spôsobom dotýka. Herecké obsadenie je vynikajúce - a aj keď herci veľa priestoru nedostali, dokážu zaujať. Najmä Toni Collette opäť potvrdila, že je taká herecká "chameleónka", ktorá dokáže zahrať naozaj všetko. Smutný film. A také nízke hodnotenie, ako má zatiaľ tu-na čsfd(54 %), si nezaslúži.(16.5.2008)

Tohle vůbec není veselý film. Je to film, který člověka utvrdí v tom, že lidi jsou magoři, kteří jeden druhého týrají a zabíjejí, nic není tak jak má být, a o tom ten život je. Záleží to holt od pohledu na věc- buď je sklenka polo-plná nebo poloprázdná. První výraz je optimističtější, ale jinak to vyjde nastejno. Tak nějak je to asi i v tomto filmu. Je velmi dobře natočený, zahraný, scény z něj ve vás zůstanou ještě nějakou chvíli. Ale vidět podruhé už ho nechcete. 80%(23.1.2016)

• lennyd

Když najde Arden (Toni Collette) blízko svého domu mrtvou dívku, stane se díky médiím místní celebritou, což jí umožní se i přes svoji plachost a odpor matky, vyrazit poprvé v životě na rande. I dalším lidem, kteří se navzájem nijak neznají, změní smrt oné dívky jejich životy navždy ... Tak toto bylo pro mne velké zklamání. Námět zněl hodně zajímavě, a první z příběhů to i podpořil. Jenže pak asi Karen Moncrieff došly nápady, a tak nějak doplácala zbytek příběhů (s postupně klesající kvalitou), a totálně nevyužila hereckého potenciálu, který měla k dispozici (James Franco, Brittany Murphy, Giovanni Ribisi). Mrtvá dívka, která měla jednotlivé příběhy nějak spojovat, nakonec byla úplně nepodstatná, příběhy na sebe nikterak nenavazují, a je to skoro jako by člověk sledoval trochu temnější bakaláře. Tož příště..(11.10.2012)

Mozaika potemnělých příběhů, v nichž vystupují do popředí především ženy, do jejichž života zasáhne vražda jedné dívky, kolem níž se vše točí. Žena, kerá ji najde, patoložka, která ohledává její tělo, manželka muže, který ji zavraždil, její matka, ty všechny si projdou kritickým životním okamžikem, se kterým se vypořadají podle svých osobních předpokladů, vlastností a morálního kreditu. Těžko lze nějakou z nich odsoudit, spíše jim lze vyseknout poklonu, jak s prekérní situací naloží. Mužské postavy jsou zde opravdu jen téměř kulisy, ani samotná postava vraha není nějak rozebrána, můžeme se jen domnívat, proč se toho zločinu dopustil. Závěrečná povídka z pohledu zavražděné vše osvětlí a dovysvětluje jednotlivé nejasnosti. Byl jsem překvapen, jakou roli dostala Toni Collette, v takové poloze jsem ji dosud neviděl. Rose Byrne ty narušené a depresím podléhající dívky už má zažité pod kůží. Moje oblíbenkyně Brittany Murphy ční nade všemi. Je škoda, že ještě nedostala příležitost v nějakém velkém filmu, věřím, že by se jí zhostila na výbornou a zařadila se mezi elitu, určitě do první ligy patří.(25.6.2008)