Říše hraček

Ríša hračiek

Mr. Magorium's Wonder Emporium

Komedie / Fantasy / Rodinný

USA, 2007, 94 min

Viem môžete ma teraz považovať za hlupáka alebo dokonca tvrdiť že nerozposnám dobrý film od zlého ale skrátka ja si nemôžem pomôcť. Tento film ma dostal tam kde som už dávno bol a už nikdy sa tam nevrátim - do detstva. Séria krásnych obrázkov s poetikou, ktorá robí s tejto rodinej zábavky naozaj kúzelný film. Čo oceňujem je Hoffman , ktorý aj túto svoju rolu obohatil o reálnosť a jeho postava mi prišla ako najlepší kamarát všetkých vôkol. Skrátka taký malý rádca s veľkým srdcom. Ďalej Portmanová, ktorá aj tu dokazuje aká je veľká a všestranná herečka. Režisér Helm obohatil obyčajný príbeh a nadobudaný ľudských hodnôť a dôveru v seba samého pútavým prostredým, takže aj keď príde na nudnejšiu scénu tak sa v pozadí neustále niečo deje, niečo magické na čo sa dá pozerať. No a nakoniec hudba- Desplat je umelec a tu ma potešil aj dojal zároveň, soundtrack už mám doma a neviem sa ho nabažiť pretože to čo s hudbou robil tu som už pekne dlho nezažil. P.S Portmanovej zlozvyk s prstami - GENIALNE P.P.S Keby dávali takéto filmy v sobotu dopoludnia namiesto tých kravín typu hovoriaca čivava zachráni dom pred zloduchmi podotýkam rozprávajúca čivava deti by neboli také tupé aké sú(31.5.2008)

Vůbec ne tak špatné, jak jsem se bál, a zároveň dost podivné, abych se vydržel dívat. Na druhou stranu na režijní debut od scénáristy mého oblíbeného Horší už to nebude docela nevyužité a vzbuzující dohady o producentských úpravách originálnější podívané. Natálce to každopádně sluší i s tím divným klukovským účesem.(5.4.2008)

• F.man

Jednoznačné zklamání. Čekáte-li originální příběh plný fantazie, tak jako jsem čekal já, radši na Říši hraček ani nekoukejte. Jde totiž pouze o sterilní zápletku zabalenou v barevném papíru, která neskrývá vůbec nic zajímavého. A ještě pitvořící se Dustin Hoffman? Ne děkuji. I fell so completely in love with these shoes, I bought enough pairs to last my whole lifetime. This is my last pair.(21.6.2009)

• Tommassi3

"Musíte si tříbit smysl pro humor, podivíne !!" - "Já se směju uvnitř !!" ;) Už jste si někdy koupili koblihu s nugátovou náplní, začali jíst a nakonec zjistili, že vám prodali zmetek, v němž ani žádná náplň nebyla ?? Tak nějak takhle jsem se cítil se závěrečnými titulky Říše hraček, které na mě působily jako facka !! "Ty vole, prober se, je po všem !! Pokud jsi čekal nějakej příběh, měl sis pustit Karlíka a továrnu na čokoládu !!" ;) Ne, že bych se vyloženě nudil, nebo by mě Mr. Magorium's Wonder Emporium vyloženě štval, bohužel však Zach Helm tak nějak zapomněl, že i film určený dětem by měl mít nějaký příběh.. Což o to, hezky se na to kouzelné hračkářství kouká, jen se těch barviček brzy přejíte, hledat v tom všem nějaké zákonitosti či dokonce tu otřepanou logiku nemá žádný smysl, přičemž vůbec nerozumím tomu, proč Molly či Mutant Jasona Batemana, nesmyslně překřtěný na Podivína, neustále něco řeší.. "Pracuju v kouzelným hračkářství, ale nevěřím tomu, že by dřevěná kostka něco nadpřirozeného uměla !!" ;) Trapas !! ;) Natalie Portman je půvabná jako vždy, ale tak nějak prostě nemá co hrát, navíc vypadá jako třináctiletý klučina..a s tím svým věčným hraním na imaginární klavír je neskutečně otravná !! Batemana, ačkoliv mu nikdo neodpáře značný komediální potenciál, znovu trapně a bez nápadu vybrali do role pro něj nejtypičtější, z téhle škatulky se bude jen dost těžko hrabat ven, zase jednou si střihnul ubrblaného suchara s jednou jedinou grimasou, mimochodem hodně mi ty jeho hrátky s dalším podivínem Ericem připomněly romantickou Záměnu.. A Hoffman ?? Ten nemůže zklamat, šišlá jako o život, pitvoří se jako dlouho ne, ale jak se ztratí z obrazu, film spadá do naprostého podprůměru.. K soundtracku dua Desplat, Zigman nemám žádné výhrady, ten se skutečně povedl, spolu s často až magickým vizuálem tvoří krásný kontrast k obsahové prázdnotě Helmova filmu..(24.9.2013)

Zo začiatku to vyzeralo na ďalší otravný, presaturovaný rodinný filmík plný hračičiek, ktorý však dospelého diváka skôr pochová zaživa než očarí. Okrem Hoffmana a Portman sa v castingu nenájde jediná výraznejšia osoba (avšak treba uznať že tieto dve mená slušne utiahli celý film). Oceňujem aj zopár emotívnych scén, ktoré sa do filmu predsa len predrali (dopisovanie papiermi cez sklo, odchod Mr. Magoriuma) takže sa nakoniec prikláňam k 3*. Súčasné rodinné filmy však nedokážu sprostredkovať takú nadčasovosť a sžitosť s postavami ako tomu bolo za zlatej éry rodinných filmov v 80. a 90. rokoch. Ríša hračiek sa nikdy nestane klasikou žánru akou sú E.T. alebo Free Willy . No na jedno pozretie to bolo celkom príjemné. Najmä druhá, vážnejšia a melancholickejšia polovica. Avšak všetkého veľa škodí a menej trikových scén by filmu výrazne prospelo, takto boli niektoré z nich zbytočne gýčové. Na záver dodám že scéna, v ktorej sa to malé neohrabané šteňa hrá na veľkého businessmana, ma vskutku rozosmiala, to sa skrátka nedalo brať vážne :-) 55%(1.6.2008)

• - 10 tisíc hraček, her a zábavných vychytávek všeho druhu sháněli rekvizitáři speciálně pro film po celém světě. (Reiniš)

• - Dustin Hoffman vymyslel účes, silné obočí i šišlavý hlas pana Magoria. Když tento hlas poprvé předvedl režiséru Zachu Helmovi a 2 producentům, pěkně je vyděsil. (HappySmile)

• - Film byl do kin doručen pod falešným názvem "Magic Shop" (Kouzelný obchod). (HappySmile)