poster

Štědrý večer pana rady Vacátka (TV film)

Krimi

Československo, 1972, 40 min

 • Karlos80
  ***

  Tak trochu neprávem pozapomenutý vánoční příběh pana policejního rady Vacátka, ovšem tentokráte už bez jeho kolegů Boušeho (J. Vinklář) a Brůžka (J. Bláha), Mrázek ( F. Filipovský) zůstal. Rada Vacátko tentokrát vyšetřuje případ kasaře Nováka (V. Brodský). Film stavěl na stále dobrých hereckých výkonech a to ve všech rolích, ale na populární o čtyři roky mladší televizní seriál "Hříšní lidé města pražského" i na pozdější čtyři celovečerní filmy samozřejmě neměl. Na to byl příliš krátký a jen spec. zaměřen. Poslední Marvanovo vystoupení v televizi.(25.12.2006)

 • MickeyStuma
  ****

  Vánoční návrat pana rady Vacátka a taková malá vzpomínka na velmi povedený seriál. Dle toho, že se tu objevuje i detektiv Mrázek, lze usoudit, že dějově je příběh zasazen do období ještě před jeho odchodem do důchodu. O detektivku se však tentokrát nejedná. Pan Rada Vacátko velmi dobře zná nepsanou kasařskou tradici a tak se jde sám na vlastní oči přesvědčit že je vše v pořádku. I narazí na jednoho, avšak majícího malého synka a tak se se svoji noblesou a přísností postará o to, aby vánoce byli takové jaké mají být. Na filmu je velmi patrná televizní optika, která způsobuje ztrátu původní atmosféry. I tak je tento příběh mimo seriál velmi potěšující(19.4.2015)

 • sportovec
  *****

  Nezaslouženě podceňované završující dílo HŘÍŠNÝCH LIDÍ MĚSTA PRAŽSKÉHO, této perly klasiky asi nejen české detektivky, přibližuje radu Vacátka a s ním i mimořádnou, nedoceňovanou velikost Marvanova - a marvanovského - herectví z neobvyklého úhlu. Svátky klidu a míru jsou nejen povznášející, ale i vražedné: to pro ty, jejichž život není v pořádku a jejich mezilidské vztahy nejsou prosty hlubokých kazů a fatálních nedodělků. Starý mládenec zůstává věren sám sobě: schopnost nadhledu, shovívavost, kterou vztahuje nejen ke světu, ale i k lidem, mezi něž prozíravě a věcně zahrnuje i sebe sama, umožňují spolu s kvalitním scénářem zhlédnutí díla, na které se nezapomíná. Štědrý večer rady Vacátka je i štědrým večerem ducha, srdce a lásky také pro všechny, kdo s pozoruhodným mužem československé prvorepublikové policie sdílejí prožívání nejposvátnějšího a nejsvátečnějšího dne v roce. Nechce se věřit, že pro Marvana to bylo poslední vystoupení před kamerou, které uzavřelo jeho takřka půlstoletou uměleckou dráhu dramatického divadelmího herce, jehož nejvlastnějším jevištěm bylo a zůstalo nadčasové stříbrné plátno českého filmu.(26.3.2008)

 • Šandík
  ****

  Marvan opět dokládá své herecké mistrovství a ani Brodský se rozhodně nenechá zahanbit. Problém této televizní inscenace je pouze v její příležitostnosti a je to rozhodně škoda. Vánoční "kasařská pověra" o pokladnách, co se samy otevírají je zbytečné berlička, bez níž by bylo příběhu lépe. Škoda také té ne zrovna podařené kamery a občas dost ledabylého střihu. Celkový dojem: 70%(25.12.2008)

 • cheyene
  ****

  Pěkná atmosféra Vánoc, Štědrého dne z doby dávno minulé...První republika, chudoba obyčejných lidí, radost z prostých dárků, chudě ozdobený stromeček....má to své kouzlo. K tomu všemu jest naservírovaná příjemná zápletka, kde nejde o nic závažného...Vynikající Jaroslav Marvan a Vl. Brodský. Příjemná podívaná.(25.12.2008)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace