Seriál Hříšní lidé Města pražského, který již desítky let těší televizní diváky, zrodil novou dramatickou postavu – pana radu Vacátka. Postavu, která se ve skvělém podání Jaroslava Marvana stala nesmírně populární. Také dnešní příběh vám znovu připomene jeho věčný souboj s pražskou galérkou... Je Štědrý den roku 1928. Rada Vacátko (J. Marvan) si chce ve svém rajónu uklidit a prověřuje všechny možné pachatele. Nakonec se soustředí na kasaře Nováka (V. Brodský), který je v podmínce a další rozsudek by tvrdě dolehl i na jeho rodinu. Má v péči malého syna, žena mu právě utekla. Ale pan rada zná kasařskou pověru, která praví, že na Štědrý večer se dají všechny pokladny světa otevřít, a to třeba i jen paklíčem, a jde si Nováka okouknout. Doma je jen jeho malý synek, který se těší na Ježíška, otec odešel pro tradiční rybu do hospody. A tak Vacátko schová kasaři jeho „nádobíčko“ a Štědrý večer stráví s kasařem a jeho synkem, aby zabránil nejhoršímu… (Česká televize)

honzic

Příjemný film s dobrými herci (Marvan, Brodský) potěší svou výpovědností a vánoční atmosférou. Hodnocení: 65 % ()

infernet

Jak málo stačí, aby vznikl krásný, milý, ale zároveň smutný příběh. Tři herci (a kluk), dva interiéry, jeden exteriér a trocha hudby. Jenže když se na to díváte, nevidíte Marvana, Brodského a Filipovského, vidíte prostě radu Vacátka, kasaře Nováka a inspektora Mrázka. A to si vemte, že nikdo z nich neměl opravdovou hereckou školu a začínali spíš jako ochotníci. Neuvěřitelný... ()

gizi

Rozhodně nejslabší, co jsem s Vacátkem viděl. Je vidět, že se jedná o levnou TV inscenaci. I když autoři (scénář Marek, režie Sequens, hudba Liška) jsou stejní jako u výborného seriálu, zde je to nuda ultra. S úctou k tvůrcům 50% a 3*. 31.12.10. ()

saaaky

Štedrý den pana rady Vacátka je pro mě prostě a jednoduše neodmyslitelnou součástí kriminální série s tímto vyjímečným československým hercem v hlavní roli. Působí na mě vždy stejně - roztomile a přitom pravdivě a autenticky. Jeden z mála ČS černobílých filmů, které jsem si opravdu oblíbil. ()

Hombre8

Skvělá krátká aktovka završující dlouhou sérii Vacátkových příběhů. Koncert. Architekturu derniéry si představuju právě takhle. ()

J.Crusader

O něco málo slabší než seriál - spíše takové hodně komorní, nicméně herecké výkony Marvana a Brodského naprosto fenomenální (Brodského mimika, když ho rada Vacátko zrovna v něčem slovně "máchal", je nezapomenutelná). Vzhledem k tomu, že seriál si zaslouží plných pět, pak tato jeho komorní derniéra je má také, byť s lehce odřenýma ušima - někomu se ten poklidný tok příběhu a pohoda charakterizující vánoční čas nemusí úplně zamlouvat. ()

MBob

Skvele vykreslena vanocni atmosfera a vztah policejniho rady ke galerce. Lidskost a optimismus ve vanocnim baleni. Patrne jedniny vanocni special k nejake tv seriiv dejinach ceskoslovenske (ceske) televize. ()

premeny

Dokonalá  krása.    Ako  môže  niekto  takémuto   filmovému   klenotu dať  tri  hviezdičky  ???? ()