Žena z Korinta (TV film)

Československo, 1986, 66 min

Oldřich Daněk

Eduard Landisch

Můj oblíbený Euripides a můj oblíbený Adamíra v příběhu o tom, jak je důležitější příběh zobrazit, než to, jak se stal. Aneb síla PR ve starověkém Řecku. K tomu silné jiskření mezi Adamírou a Hlaváčovou a brilantní souboj pohlaví, kdy zbraní je dialog. Odpouštím v tomto případě i polystyrénové kulisy, i když škoda jich pro takové herectví a pro takový nadčasový příběh. "Bude to barbarka a bude pít neředěné víno!" - jak mimochodem, ale přitom vášnivě vyjádřené vyznání lásky a obdivu! /18. 3. 12./(18.3.2012)

Sněhová pusinka plná duchaplných Daňkovských dialogů z dílny České televize. Netradiční zasvěcení do hry, skvělý střed -proud slov v dialozích, ve kterých ani jedna věta nezazní nepatřičně, protože PÁNI herci vědí o čem hrají a umí hrát, v neposlední řadě závěr, kde aktéři rozebírají jak to vlastně mohlo být. Nádhera.(23.3.2015)

Herecky a obsahem vynikající. Škoda že kulisy, oděvy, absence pohybu a ZELÍ, ubírají hře na hodnotě. Přitom paní Hlaváčová je zde úchvatná a pan Adamíra sympatický. Věřím tomu, že dnes by pan Daněk dostal k sobě i odpovídající tým, který by dohlížel na scénu a korigoval příliš divadelní vzhled. Otázka je, zda by to tak chtěl - protože si pohrával s myšlenkou divadla na divadle opravdu rád. 9/10(16.12.2016)

Oldřich Daněk, Jiří Adamíra, Jana Hlaváčová, Jiřina Jirásková, Jaromír Hanzlík, Mahulena Bočanová, Ladislav Křiváček. Co k tomu dodat. Hříčky Oldřicha Daňka jsou to nejlepší z televizní tvorby za dobu historie České televize. Španělé v Praze, Královnina smečka psů, Severní dáma, Vlas královny Bereniké, Záskok pro Sisi ...(6.1.2014)

Schopnost pronikat historickým tématem do nejžhavější současnosti, kterou tento skvělý český dramatik vládl, byla mimořádná. Antická, zdánlivě odlehlá skutečnost je v jeho rukou věcí vskutku současnou, naléhavou, burcující. protagonistovu schopnost hudební i mravní; všepronikající moudrost a zralost autorského i režisérského pohledu i po letech viditelně pomáhají divákově paměti a vzpomínce. Nezbývá, než i na tomto místě složit českému velkánovi hold a úctu, která mu právem patří.(26.10.2010)

• - Existuje mnoho variací mýtu o Argonautech a tedy mýtu o Médeii. Jedna z jeho verzí zachycuje i to, co zmiňuje Daňkova „Žena z Korinta“, tj. že Médea v žárlivosti zabila Iásónovu korintskou nevěstu a rozzuření Korinťané následně v pomstě zavraždili Médeiny děti. Každopádně teprve v Eurípidově podání zaznamenal mýtus o Médey radikální inovaci – Médeia zahubí své děti sama ze žárlivosti, nenávisti a touhy pomstít se za utrpěnou křivdu. (Ele(a)nora)

• - Jana Hlaváčová v roli Médey nikdy na divadle nevystupovala. (Ele(a)nora)