Byl to tichý muž

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Psychologický / Romantický / Thriller

USA, 2007, 91 min

Ohh, nečekaně silné drama, looser Christian Slatter a Elisha Cuthbert předvádí oskarové výkony. Film, který má výborně propracovaný scénář a emocemi nabitý děj. Z filmu jde hodně cítit depresivní pocit, další plus je dobře zvolena hudba k snímku…Akorát to s těma rybičkami bylo pořád takove wtf? a když se na scénu s pusou připletl GCI kolibřík bylo wtf? deja vu…dobrých 8/10*(19.2.2008)

Příjemné překvapení. S komedií tohle naštěstí nemá vůbec nic společného, a jde tu čistě o psychologické drama s prvky romance. Christian Slater zahrál svou životní roli a pokud by bylo na mě, Oscara za rok 2007 by s přehledem vyhrál. Škoda, že takovéto filmy jsou akademií ignorovány. Já skládám obdiv a tleskám, protože Christian patří k hercům u kterého bych vzhledem k filmové historii něco podobného nikdy nečekal. I výkon Elishy Cuthbert je silně nadprůměrný, a můžeme jen držet palce ať se kvalitativně udrží i v nadcházejících filmech. Frank A. Cappello je jako autor výborného scénáře, režie a většiny z hudebního skóre opravdovým mužem činu. Po druhém shlédnutí jsem pochytal většinu z detailů, které mi poprvé neseděly a musel smazat poslední část komentáře, kterou jsem tu měl ke konci, a ačkoliv bych k němu i průběhu, který mu předcházel měl několik poznámek, spoilerům bych se nevyhnul a řeknu pouze to že průběh filmu směřuje spíš k jinému konci (a to úplně k jinému než to na poprvé působí), než k tomu, který ve filmu je. 90%(15.1.2008)

Námet je naozaj výborný, do popredia vystupuje príbeh človeka, ktorého hodnotu nikto nevie oceniť. Jeho psychické pochody ma nadchli, len som si ich nedokázala užiť....pre mňa z filmu šlo viac protichodných prvkov - na jednej strane výborný námet a myšlienka+ spracovanie, ktoré doslova kazil Slaterov kŕčovitý prejav, ani po takejto šanci u mňa nie je pán herec. Časť príbehu bola naservírovaná naškodu polopatisticky, občas to vyvážila netradičná režisérska vsuvka (ego-zachraňujúca rybka, originálne kamerové zábery, hra s tempom), neskôr si môžme užiť doslova babrácke scény (rozhovor Boba s Vanessou na balkóne, nad nimi prelietavajúce lietadlá). Myslím, že obsadiť Slatera nebola príliš šťastná voľba, Elisha Cuthbert bola naopak výborná. Film si všíma malé osobné tragédie, chytí za srdce, nebyť Slatera, rozhodne uštedrím o hviezdičku viac.(14.7.2010)

Príklad toho, ako možno pokaziť výborný námet!!! Stačí obsadiť do kľúčovej role outsidera a "nepochopeného introverta" neschopného prežiť v tomto sračkovitom svete niekoho tak toporného a "béčkového" ako Christian Slater - katastrofa, ktorej nepomôže ani jeho vizuálna zmena na "psycho image". Scenárista a režisér Frank A. Capello je sám sebe najväčším nepriateľom, ktorý veľmi chce, ale nedokáže dodať príbehu hĺbku a psychológiu, ktorá sa diváka hlbšie dotkne. Celá ústredná myšlienka vyznieva do stratena a v závere sa namiesto katarzie vkráda pocit prekombinovanosti a umelosti. Nejedná sa o zlý film, ale výsledný produkt namiesto pochutiny zodpovedá nedorobenému a rozpačitému polotovaru...(14.7.2010)

Bylo to aktuální kritické společenské drama, psychologický náhled do hlavy tichého, šikanovaného úředníčka - outsidera, v němž potlačovaná nenávist ke světu / kolegům na pracovišti nabobtnala až k nabití zbraně a… Celé se to pak velmi zajímavě, absurdně zvrtlo a vyvinulo v nečekaně naplňující jakoby romanci. Nicméně tady se snímek začínal pomalounku rozpadat do zamotaného, nicmoc říkajícího zmatku. Jinak po filmařské stránce poměrně originální s kvalitními hereckými výkony.(12.4.2017)

• - Film byl natočen za 21 dní. (Spidey3)

• - Natáčelo se v americkém státě Kalifornie, ve městech Los Angeles, Burbank a West Covina. (Terva)

• - Frank A. Cappello získal na filmovém festivalu Jackson Hole cenu Cowboy za nejlepší režii. (Terva)