Závěť

• Srbsko Zavet (více)

Starý muž jménem Živojin Markovič, žijící v odlehlé vesničce, se modlí, aby jeho vnuk Cane odjel do města, prodal svou krávu a přivedl si manželku. Ve městě se má setkat s dědečkovým nevlastním bratrem, ale ten už nežije. Místo toho se setká s jeho dvěma vnuky, dvěma dobrosrdečnými bratry, kteří jsou ale drobnými zločinci a odborníky na demolice. Cane si s těmito muži brzy rozumí a také se zamiluje do školačky Jasny, kterou si chce vzít, aby splnil slib dědečkovi. Zaplete se do rodinných záležitostí této dívky, zachrání ji i její matku před prostitucí a gangstery, které vede muž jménem Bajo. Vrátí se s nimi do vesnice včas, aby navzdory gangsterům oslavili Živojinovu svatbu se sousedkou. I když Bajo a jeho banda dělají, co můžou, aby všechno zmařili, konají se svatby dvě. (JOJ Cinema)

BOURQUE

Vďaka Kustiricovi teraz dostaneme obraz o živote jednoduchých ľudí (sedliakov) žijúcich na vidieku v Srbsku. Vďaka zobrazeniu tak mnoho charakterov vo filme dostaneme úplný obraz o problémov obyčajných a neobyčajných ľudí. Celkom zábavne a jednoducho sú zvýraznené vo filme základné otázky a odpovede života. Ako vždy, aj tu sa potvrdí, že láska prekoná všetky prekážky. Tí bohatí to tušia, tí chudobnejší to vedia a cítia. To je podstatný rozdiel. Pozn.: Mne trošinku vadilo tých mnoho škaredých slov :(. Ale to je len môj osobný názor. Osobné hodnotenie: 70% (***) ()

agassi68

Kde sú zlaté časy z jeho začiatkov? Tento paškvil tváriaci sa vtipne ťaží len z mena jeho režiséra. Avšak po Maradonovi je toto ďalšia rana do srdca jeho fanúšikov. Kusturica smeruje do veľkých sr....k! Hviezdička za nádherný balkánsky vidiek a druhá za výber krásnych dievčat.. ()

mattea

Laciná přihlouplá komedie se spoustou krásných záběru (první hvězdička) a krásné hudby (druhá hvězdička). Doufal jsem , že smysl pro humor pana Kusturicy sahá dále než k padání všude možně ,pseudoabsurdním přestřelkám a narážkám na zoofilii. Bohužel je to první film od Kusturicy ,který jsem měl možnost shlédnout a nebýt jeho jména na další se už nepodívám. ()

siloalampa

Absolútna šialenosť!!! V úvodných 15. minútach som nepredpokladal, že sa budem pri tomto filme baviť, ale nie raz som sa pristihol, ako sa schuti rehocem a to sa mi bohužiaľ často nestáva. Navyše princezná "Jasnenka" bola krásna... ()

nmafan

Nejzajímavější mi na téhle po většinu času velmi trapné taškařici přišlo to, jak Kusturica ústy jedné z postav opakovaně ujišťuje sebe i své věrné ovečky, že je to celé velká provokace. Demonstrovat nízkost a zbabělost jako tvůrčí odvahu je ostatně výrazným fenoménem většiny dnešní kultury. Pokud máte trochu soudnosti, jediná emoce, kterou ve vás film zanechá, bude jakási lítost. Asi jako když se díváte na muzikanta, který dávno žije v pohodlném soukolí společenské mašinérie, užívá si svoje prachy, a každý druhý večer se vztyčeným prostředníčkem vykřikuje, že "punk is not dead". ()

Joski

Záveť nie je tak vypracovaný film, ako svetovo známe Kusturicove kultovky. Divák ma však stále na výber svojej najobľúbenejšej a najvtipnejšej postavičky. Evidentná je väčšia inprovizácia a priestor pre hercov. Nová hviezda v hereckom obsadení je veľmi mladý Uros Milovanovic, ktorý už exceloval v "Neviditeľných deťoch" ako cigánsky malý zlodejíček s nesplnenou túžbou povolania holiča a nútenou "pracičkou" pre svoju horkokrvnú rodinu...Odporúčam:-) Na jednej strane nemôžem povedať, že by ma niečim Zaveť extra prekvapila na druhej strane netvrdím, žeby ma nepobavila alebo sklamala. Uvidíme čo nám prinesie ďalšie Emirovo dielo. Balkán je proste Balkán:-) 70% ()

spacylemon

Šílený balkánský videoklip, kterému jaksi chybí nějaká nadstavba (v Crne mačce sice taky občas někdo padl do hoven, ale nestálo to jenom na nich). ()

tančísvlky

Kusturica je fenomén a nenapodobniteľný originál. Aj v tomto filme množstvo nápadov a gegov pri ktorých bránica dostáva poriadne zabrať. Takto by mal vyzerať "ľudový" film pre masové publikum. Svet by si mal viac vážiť tohto režísera, dáva nám radosť ... ()

degster

O tom, ako sa dobrý chlapec vyberie do sveta, nájde lásku a porazí zlo. K tomu balkánska hudba, mafiáni, prestrelky a kurvy. Krásna letná rozprávka pre dospelých, pri ktorej sa budete smiať a usmievať. ()

Jablek

Mám rád tyhle východní crazy komedie, u kterejch se člověk uvolní a pobaví. Navíc by se dalo čekat, že Kusturica je zárukou kvality, ale v tomhle případě tu poslední čtvrtinu filmu už moc přestřelil, škoda.. ()

boni

True Slav __ Gopnik Style __ Testament, ne, nemluvím o ranně renesančním díle prokletého básníka Francoise Villona, mluvím o tom možná nejujetějším filmu, jaký kdy obohatil celuloid. __ Kdybych měl Závěť charakterizovat pár slovy, tak bych asi řekl, že to je nejlepší nesmysl, jaký jsem kdy viděl. Něco mezi zvrhlou komedií, "žetkovým" akčňákem a nejlacinějším romantickým filmem, nejlépe německé produkce. Kdybych to měl k něčemu přirovnat, tak v lecčem podobné Boratovi, avšak asi tak tisíckrát lepší ve všech směrech. Ale proč bych to takhle odbyl, když se naopak můžu u psaní tohoto komentáře odvázat, stejně jako se odvázal mistr Kusturica při psaní scénáře. Po letech jsem si to pustil znovu, když už jsem starší, nachystal jsem se napsat komentář, s hrůzou zjistil, že to nemám ohodnocené, pustil si to 3x během měsíce, což je u mě opravdu výkon, a s hrdostí obohatil seznam filmů atakujících moji TOP 10. Rozhodl jsem se, že tento komentář pojmu trochu netradičně, jelikož to je film u nás vcelku opomíjený, tak se vás pokusím nalákat k jeho zhlédnutí prostřednictvím věcí, které zde uvidíte, a které pravděpodobně neuvidíte nikde jinde. Bude to strhující, bude to asi i vyčerpávající, neb s velkou pravděpodobností stvořím to nejdelší souvětí, jestli se to tak dá vůbec ještě nazvat, v historii ČSFD, potažmo psané/mluvené češtiny, takže dámy a pánové, jdeme na to. Ještě bych se chtěl předem omluvit za případné spoilery, neboť z této pregnantní mozaiky, jež vám bude naservírována, by se dal chronologicky sestavit celý děj, tedy pokud oplýváte dostatečným důvtipem a fantazií, jež je pro celkové správné uchopení těchto balkánských klenotů hodně podstatná. Takže jdeme na to, experimentální komentář může začít. __ Tak živelné, jak jen může život být, bláznivé, jak na Balkáně umějí žít. Jediný film, ve kterém uvidíte kastraci v detailním záběru, plačícího dědu při sovětské hymně a jeho vnuka, který ve stejnou chvíli obdivuje ženské vnady, dále gangstera balkánského stylu, jenž má za domácího mazlíčka „slepici“ zabalenou v lesklém alobalu, kterou ve volné chvíli chodí obšťastňovat, a když už mu „nemá co dát“, tak ji zastřelí, když pak nemá slepici, tak nepohrdne ani krávou, a který plánuje postavit nové Světové obchodní centrum, první [World Trade Canter] v Srbsku, samozřejmostí jsou pitky s bratranci, jinými slovy velkým a malým skinheadem, kdy při rozsypání dědova popela se musí pít ještě víc, no, a co by to bylo za film, kdyby každý nebyl ozbrojen alespoň nějakým menším samopalem, kdyby tam nebyl trabant předělaný na limuzínu, plány na dovolenou s [Al ekskluzív:], prodej krávy za účelem nákupu náboženské ikony, typicky limonádová love story v kulisách supermoderní a pokrokové srbské školy, slečny v apartních slamáčcích s nezbytnou dírou na culík, nemůže chybět večer ve stylu Divokého západu aka Do města přijel novej šerif, s tím spojená nutná ztráta panictví s učitelkou, které nestačí plat ve školském sektoru, a tak si musí přivydělávat v bordelu, a která je zároveň matkou Tsaneho vyvolené, pokud to ještě někomu nedošlo, tak Tsane je Hlavní Hrdina, chcete-li Hlavní Postava, malování fresek na strop Sixtinské chalupy za zvuků čerstvě zhotoveného kostelního zvonu, soutěž párů v karaoke a jejich artové ztvárnění hitu The Winner Takes It All od kultovní švédské popové kapely, kdyby někdo nevěděl, tak se jmenuje ABBA, profesionální seskok padákem za účelem okouzlení vysněné ženy, vizionářský nápad o přestěhování dvojčat z New Yorku do Srbska, to už jsem asi zmiňoval, ale tak princip opakování zdůrazňuje pointu, záchrana lásky ze spárů krvelačných kuplířů, bratranec použitý jako beranidlo při narušení statiky hospody/bordelu, závěrečná kastrace šéfa zločinného syndikátu, samozřejmě humánní cestou, neb byl předtím zhypnotizován kolem z bicyklu, předsvatební znesvěcení počestného děvčete v kufru auta ne nepodobného Ladě, pochopitelně za jízdy, a už úplně nakonec tradiční srbská svatba za zvuku zvonů, samopalů a s atmosférou jak na stadionu Marakana při proslulém bělehradském derby v kopané, K.O. od kněze, kterému je narušován pohřeb, rozehnání obou průvodů (svatebního i pohřebního) za pomoci příslušného množství střelných zbraní v držení nepřátel, čti vykastrovaného mafiánského bosse a jeho nohsledů, duchovního ostřelovaného v sudu na dešťovou vodu, akorát tedy v sudu bez dna, a následnou dvojitou svatbu za líbezného Svatebního pochodu Felixe Mendelssohna – Bartholdyho feat. srbský Corleone, tedy profi zvuk Dolby Digital 5.1 bomb dopadajících na provizorní obřadní síň, chcete-li kapličku, respektive výše zmíněnou chalupu se stropem (a nejen jím) od Michelangela, toho času malované venkovským vynálezcem, ale i tato posvátná chvíle se musí přerušit, neboť starší z ženichů musí odklopit kupoli s pravoslavným křížem, vysunout podomácku vyrobený raketomet, a chopit se řešení situace a tady bych mohl konečně udělat tečku a pokračovat dál. Mezitím má jeden zloduch smůlu, protože se jeho obavy ukázaly býti více než opodstatněnými a náhle se zhmotní v noční můru každého myslivce, čili ho znásilní divoký kanec, chcete-li divočák. V té chvíli vykastrovaný boss nasedá na rakev s nebožtíkem uvnitř a rozjíždí se z kopce za účelem zlikvidování „vyjebaných sedláků“, jen nepočítal s další pastí jak z filmu Sám doma a skončil v propadlišti dějin. Ještě než se vydáte psát oslavný komentář na ČSFD, volat s až dětským nadšením v hlase svým přátelům, rodinám, kolegům, milencům, milenkám a tak dále, tak se dozvíte, že anděl nosí „три полоски, трипа три полоски, хард басс тусовки, адидас кроссовки“, vypadá jak ranně socialistický Batman a zajímá se o výsledky Italské ligy. A to v ní v tě době ještě nehrál Сергеј Милинковић-Савић, tedy srbský Zidane. A tímto šťastným koncem, kapitalisticky řečeno [Hepy Jendem], nám končí Kusturicova provokace tradičního filmu a pseudointelektuálních kruhů, které se kolem filmu shlukují. Skvělé a zběsile zábavné - tento pocit se ve vás bude s každým dalším zhlédnutím jen umocňovat. A do toho všeho si ještě přidejte nekompromisně barvitý balkánský folklór, zejména hudbu v provedení Lidového umění technického svobodné republiky Srbsko a jeho podřadných, chtěl jsem říci integrálních území (Bosna, Černá Hora a Косово je Србиja). A ještě bych skoro zapomněl na takového netradičního vypravěče, i když tedy nic nevypráví, a to srbského rytíře poletujícího tak, že by z toho Christian Bale „zledgerovatěl“ závistí. __ Нож, жица, Кустурица! __ „Děda říkal, že první co ojel, byla kráva a všechno ostatní potom už bylo za nula bodů… Šéfe, za prachy vojedu i divočáka, ale nechci, aby divočák vojel mě… Šéfe, to bude paráda jak sex se štikou … Dej si radši pozor na divočáka.“, „Tohle bude první dílo srbské firmy na bourání uvnitř - zbourají i pyramidy. … A proč pyramidy? ... Jsou staré, co s nima, překážejí Američanům na cestě pro naftu, jakmile vyhlásí tendr, pyramidy budou pryč. Pokud něco stojí v cestě pokroku a demokracii – bourej.“ () (méně) (více)

kihsleek

"Tohle smrdí provokací." A já k tomuto filmu asi nemám co víc říct. Kusturicovi se povedla vytvořit dvouhodinová gradující oslava ztřeštěnosti. Nehorázná prdel. ()

fantomas19

* hudba, balkánske rýchle pesničky * vtipné scénky * absurdnosti a ľahkosť * humor * Srbsko-francúzska komédia Emira Kusturicu z minulého roka je opäť bláznivou zmesou groteskných náhod osudu. Dedko Zivojin Markovic (Aleksandar Bercek) pošle do mesta svojho vnuka Caneho (Uros Milovanovic) so svojim trojbodovým testamentom - kúpiť ikonu, suvenýr a priviesť nevestu. Avšak presvedčiť krásnu Jasnu (Marija Petronijevic) o svojich citoch a vytrhnúť ju z rúk Bossa Baja (Miki Manojlovic) nebude ľahké. Ešteže má dedko v meste pokrvného brata Trifuna, a jeho svojráznych potomkov, obávaných bratov. Bitka môže začať. Nový Kusturicov film je znovu plný skvelej hudby, príjemnej atmosféry, humorných hlášok a prekvapivých gagov. ()

Zeldur

Kusturica mě opět nezklamal. Dějově sice poněkud nezajímavé, ovšem vykreslení postav a okolí skvělé. Těším se, až se za nějakou dobu podívám na tento snímek znovu. ()

hero_bk

Naprosto neskutečný film, který už se pohybuje na rozmezí reality a surrealismu, který si drží neuvěřitelné tempo celých 137 minut, který baví a který dává smysl. Kdyby nebylo některých momentů, které mi vyloženě vadily (létající akrobat a nafouknutý mafián), asi by byla reálná i TOP10, takto je to "jen" krásných pět hvězdiček :) ()

petisek

Zavet nedosahuje kvalít predchádzajúcich Kusturicových filmov, ale napriek tomu dávam 5*, hlavne za tradične dobú muziku, Mikiho Manojlovica ako mafiána, niektoré fóry a tú nesmiernu energiu, ktorá z filmu na diváka srší. ()

DoubleJo

Mily film s typickym Kusturicovskym humorom, sympatickymi postavami a viac ako prijemnou atmosferou. Urcite neolutujete v pripade, ze sa chcete nechat rozveselit. ()