Šeherezáda a gentleman

Šeherezáda

1001 Nights

Dobrodružný / Komedie / Fantasy

Francie / Itálie / Švýcarsko, 1990, 2x94 min

Pět důvodů, proč dát Šeherezádě 5 hvězdiček: 1. z nostalgie... navíc na pohádkovou komedii to byla (vzhledem k mému věku, když to dávali v TV) docela lechtivá podívaná ;) ....... 2. za celý ten nápad s Džinem Jimem, co v 6 hodin hrává s Willsonovými bridge, jezdí na motorce a v poušti pěstuje anglický trávník....... 3. za rozkošnou mladičkou Catherine Zeta-Jones a za její Šeherezádu, která je překvapivě emancipovaná - každého chlapa udržuje v představě, že je jejím pánem, přitom je to ve skutečnosti ona, kolem koho se Země točí....... 4. speciálně za Šeherezádu hrající s Jimmym monopoly....... 5. za nápad rozdělit nekoukatelnou stopáž na 4 díly, čímž se z toho vlastně stal neskutečně kouzelný seriál.(9.2.2009)

Byla by to krásná pohádka, kdyby se do toho nemotal ten Jimmy z 20. století. Do děje nezapadal, spíš ho narušoval, a ani vtipný moc nebyl. Jinak celkem hezké, i když místy trochu nuda. Ale už kvůli krásné Catherine (i když jsem holka, musím uznat, že jí to tam seklo) a sympatickému "Aladinovi" by bylo hřích dát méně než 3*....(20.11.2010)

Po letech jsem si zase jednou dopřál tuto perlu francouzského filmu. Jako malý jsem tento film miloval a zjišťuji, že i v dospělosti pro mě neztrácí nic ze svého kouzla. Výborný nápad, skvělí herci a úžasná atmosféra. Některé hlášky mě rozesmějí pokaždé když to vidím : "Tak ty bys chtěla být královnou?" "Jestli seš král, radši půjdu k prasatům!"(15.9.2020)

Pohádka s prvky grotesky, parodie a erotiky, takže to vlastně až taková pohádka není, když sultán přemýšlí o sexu, Šeherezáda tam běhá nahá a předvádí striptýz, Aladin je komouš a Džin britský gentleman. Jenže co naplat , já se prostě bavil a jako sentimentální vzpomínka, které dávám hvězdy navíc. Zeta Jones ve své první roli.(21.1.2017)

Musím říct, že jsem si poměrně dlouho zvykal na styl zdejšího humoru a první díl se mi ani moc nelíbil. Druhý díl, kdy více prostoru dostala mladá a neskutečně krásná Zeta-Jones (pro fajnšmekry ukáže i kozy) a také nejlepší mužská postava, kapitán Sindibád už ale stál za to a i na začátku pro mě otravný Gin byl výborný. Po prvním dílu jsem chtěl dát dvě, nakonec dávám čtyři. de Broca zkrátka nezapomněl! P.S. Někdo tu píše, že Sindibád tu není, což není pravda, není jen v prvním dílu a i zde na csfd to není moc dobře značené. Šeherezáda nemá 98 minut ale 2x93.(20.10.2014)

• - Natáčelo se na Maltě a v Maroku. (Cheeker)

• - Jedná se o filmový debut herečky Catherine Zeta-Jones. (Cheeker)