Výchovný tábor

Scénografie:

Zoe Sakellaropoulo

Kostýmy:

Renata Votrubová

Znepokojující a zcela jistě realitou inspirovaný snímek. Znepokojující je i to téma.. když rodič nezvládne výchovu, sežene peníze, a zadá to někomu jinému. Třeba dr.Hailovi. A ten pod pozlátkem táborových polepšoven vede de facto vylepšený koncentrák. Spíš to vede k zamyšlení, že instituce polepšoven je u nás pořád. Ale jakým způsobem nabídnout těmto nepřizpůsobivým dětem nápravu, a aby se chovaly tak, jak to po nich majoritní mínění společnosti chce? Jasně.. dost je jich v polepšovnách fakt sígrů, kteří mají své nepřizůsobivé sklony dány geneticky. A pak je tu spousta těch "hraničních" a těch co jsou tam neprávem. Podobně jako v tomto filmu. Smutné, že film vyvolává pocit, že nynější společnost, zejména rodina neumí vychovávat svoje děti. Tak aby ctily základní pravidla. Respektu. Aby jsme neměli pocit, že všichni středoškoláci a děcka v osmičce,devítce ZŠ, jsou čím dál tím víc oprsklá a drzá. Aby jsme neměli pocit, že za to "my", jako rodiče nemůžeme. Svobodu projevu.. proč ne.. ale kde se sakra poděla ta stará dobrá starosvětská výchova? Tak aby vůbec nebylo nutné pomýšlet na podobné "boot campy"..(17.9.2010)

• Smok

Takto to končí, keď je celkom dobrý nápad divákovi naservírovaný nudnou formou. Škoda, zo začiatku som sa celkom bavil na svojskej metóde naprávania problémových parchantov, a dal by so viac hviezd, ovšem druhá polovica filmu dovedená do neuveriteľného konca si to so mnou rozhádala. Jedným z mála pozitív tak aspoň zostáva krásna Mila Kunis.(17.2.2010)

Snímek není nijak špatný, ale číši z něho ohromná šablonovitost. A to tak hodně, že se mi nechce za žádnou cenu uvěřit, že je to natočeno na základě skutečných událostí. Myšlenka přitom není zase až tak špatná. Když dospívající děti zvlčí a výchova rodičů už nic nezmůže, takový drsný převýchovný tábor by nebyl k zahození. Ale událost, že se tam dostane kluk, aby zase utekl se svým děvčetem, načež vyvolá vzpouru a destruktivní likvidaci tábora není nic originálního. Takový námět tu už byl na mnohé způsoby. A tak vlastně vznikl lehce dobrodružný snímek o vzpouře jednoho výchovného tábora plného mladých spratků a o tom, že ředitel a tvůrce v jedné osobě je vlastně ještě horší než oni. Jedno velké klyšé na jedno zkouknutí postačující.(17.4.2015)

Z tohoto námětu šlo vytřískat mnohem více, jak po stránce brutalit, tak po stránce psychologie a děje. Takhle je to celé takové vlažné a chladné. Herci tak nějak hrajou, ať to maj za sebou, ale o nějakém utrpení postav se nedá mluvit. U takovýchto filmů je sice vždy jasné, kam to povede, ale cesta k výsledku mohla být rozhodně zajímavější.(14.2.2010)

Není tábor jako tábor. Filmů s podobnou tématikou už sem pár viděl, ale pouze tento je zasazen do modernější doby, což uplně filmu neprospívá. Ono to 19té století má svojí originální atmosféru, kde se dá mnohem lépe do filmu vcítít. Né jako zde. Každopádně pár plusů by se našlo. Mila Kunis je krásná, Stormare je trochu hajzl (v dobrém slova smyslu) a ta třetí hvězda?? Ať dělám co dělám, nemůžu si vzpomenout. Asi za ten ohranej scénář.(21.7.2012)

• - Spoiler: Během rozhovoru mezi Dr.Hailem (Peter Stormare) a Loganem (Tygh Runyan) je vidět, že utopený Danny (Christopher Jacot) několikrát viditelně zamrká. (Nocturno culto)

• - Na jednom snímku prezentace Dr. Haila (Peter Stormare) na semináři v L. A. je možné vidět slovo "Responsability". Takové slovo ale neexistuje, jeho správné znění je "Responsibility", v překladu "Zodpovědnost". (Cheeker)

• - Spoiler: Ve scéně, kdy Ben (Gregory Smith) oznamuje Sophii (Mila Kunis), že bude poslán z tábora domů, je mezi nimi viditelný natažený ostnatý drát, v dalších záběrech už tam ale není. (Nocturno culto)