Texas, 50. léta minulého století. Jack O’Brien si prošel dětstvím plným her a krásné nevinnosti. Dospívání mu však přináší rozčarování a vztah s jeho otcem, který by mu pomohl tímto nelehkým obdobím projít, je dosti komplikovaný. Jack je ztracenou duší v moderním světě, která si klade řadu otázek a snaží se v životě zorientovat. Kde je pravda? Co je věčnost? Jak vznikl život... Hvězdně obsazený snímek je poctou životu, přírodě a světu kolem nás, jenž se nám odhaluje jako symfonie. Postupně, obraz po obrazu nám přináší epický a dokonalý příběh, který je aktuální dnes stejně jako před více než půl stoletím. (oficiální text distributora)

SHit4U

U scény s dinosaury jsem si řikal :Co tu sakra dělám?...a smích v kinosále mě v tom jen utvrzoval. To, co se ale stalo potom bylo až neuvěřitelné. Ani na vteřinu jsem nepřestal koukat na plátno. Dokonalá symfonie obrazu a zvuku s filozofickými výjevy života. Vystřídali se u mě všechny druhy emocí..od radosti, k smutku, od deprese ke štěstí. Nesmírně (nebo spíš Vesmírně) působivý film, po jehož skončení jsem nebyl schopen mluvit (a to jsem na tom byl ještě dobře - poprvé v životě jsem viděl lidi v kině plakat ...a ne kvůli tomu, že by jim film připadal legrační...) ***** ()

Sasanka20

Před tím než jsem se na tento film podíval, jsem si přečetl několik recenzí, které nebyly moc pozitivní. Myslím, že lidé, kterým se film nelíbil, ho asi přesně nepochopili. Já v něm totiž viděl tolik moudra, životní pravdy, metafor....a to ani nemluvím o nádherných záběrech přírody, hudbě a vynikajících hereckých výkonech. Na konci filmu jsem skoro brečel a přitom se usmíval. Je to prostě film, který ukazuje mnoho, ale ne každý uvidí všechno! ()

Sufferer

Alibisticky si volím zlatú strednú cestu. Strom života je bez pochýb unikátny a nádherný snímok podtrhujúci skutočnosť, že nezávislá produkcia má v dnešných dňoch čosi do seba, pretože sa snaží divákovi častokrát tlmočiť hlbšiu myšlienku. Terrence Malick nás niečo cez dve a štvrť hodiny (uf, je toho naozaj dosť) zasypáva obrázkami, pri ktorých človeku padá sánka a sleduje ich s nemým úžasom, no vzápätí má chuť pretočiť o pár minút napred, ba dokonca zamieriť myšou k X-ku a kliknutím ukončiť svoje zívanie. Obrázkami, ktoré ako celok nedávajú veľký zmysel a neprezentujú viac, než bezvýznamné posolstvo. Alebo je len ukryté pod škrupinkou, ktorú nejde až tak ľahko rozlúsknuť? Posúďte sami. ()

Darth Maul

"Jediný spôsob, ako byť šťastný je milovať. Bez lásky Ti Tvoj život len utečie." /// Veľmi silný, citlivý a prenikavý film, ktorý divákovi ponúka neobyčajné posolstvo. ()

Prochy38

Já to asi moc nepochopil. Je mi jasné, že mělo jít asi o nějaké art, nebo hodně deep-emotion pojetí, ale mně to zrovna moc nesedlo... Ono to má hloubku a citáty se to hemží. Ze začátku spousta nádherných záběrů, ale mně to nějak nešlo dát celé dohromady. Film jako takový nebyl zlý, ale kdyby z toho udělali jednoduché drama. B. Pitt a J. Chastain by to svým hereckým umem zachránili. Takto to byl jeden velký zmatek. Mám z toho divné pocity a nemohu mluvit o nějakém kladu.... Za poslední měsíce největší zklamání... ()

Lionheart

Mívám celkem rád ty artové snové filmy, ale toto šlo trochu mimo mě. Vizuální stránka krásná, hudba taktéž skvělá, ale ty scény se sopkami a meteory a dinosaury byly samoúčelné (sice za zvuků requiemu to bylo až strhující), Penn se tam taky jen tak zbytečně motal, to, co mě zajímalo - jak ten devatenáctiletý syn umřel, tam myslím ani nebylo (jen scény, když těm klukům bylo kolem jedenácti). Brad Pitt je tam správný jižanský otec a Jessica Chastain jako přírodněji a emocionálněji založený protipól je taky moc fajn. Třetí hvězdičku dávám za Vltavu, protože ta mě mile překvapila. ()

angloumene

Ve správné náladě může Strom života sednout, ale je pravda, že takovou náladu nemá každý pořád. Já jsem měla to štěstí, že jsem se zrovna trefila, takže jsem si první spíš obrazovou část užila a i zbytek, který sice tvoří takové víceméně depresivní plácání, se mi líbil. Každopádně cesta za poznáním nového nedětského světa je to moc pěkná. Za mě 77 %. ()

slunicko87

Chápu, že se jedná o autorovu "srdcovou záležitost", na které pracoval mnoho let a která je hustě protkaná autobiografickými motivy. To ale ještě nezaručuje, že taková látka bude něčím výjimečným i pro ostatní. Bohužel pro nezainteresovaného diváka film působí jako nesourodý paskvil bez náboje. Autor zde spojuje silné motivy typu Nouzový východ a Koyaanisqatsi, které sami osobě fungují velmi dobře, dohromady je ale nespojuje vůbec nic a výsledný efekt tak podle toho vypadá. Pro mě strašná dvouhodinová nuda. ()

Rozjimatel

[4,5*]     "The world lives by trickery. If you want to succeed, you can't be too good."     Poetická dráma zaradená do zoznamu 1001 filmov, ktoré musíte vidieť, než umriete. Filmová báseň, ktorá dokáže vnímavého diváka doslova uchvátiť nádhernými obrazovými výjavmi, ktoré sú v dokonalej symbióze s krásnou, skoro až nadpozemskou hudbou a tiež skvelou atmosférou, miestami poriadne tiesnivou. Celkom rozumiem, že mnohých asi silne odrádza ten náboženský obsah (to je zrejme aj jeden z hlavných dôvodov, prečo je ten film jedným z najrozporuplnejších, čo sa hodnotení týka), ja ale dokážem pri sledovaní filmu pomerne úspešne odfiltrovať kadejaké ideologické posolstvá a vnímať ho trebárs ako fantazijný film. Terrence Malick tu rozpráva príbeh jednej texaskej rodiny, do ktorého vložil silné autobiografické prvky a rozpráva ho sebe vlastným, veľmi sugestívnym spôsobom - hoci to rozprávanie má zrejmý časový rámec, zároveň akoby nebolo ukotvené v čase (dokonca v akejsi prírodopisnej dokumentárnej vsuvke zablúdime až do prehistorickej doby, pričom som si nemohol nespomenúť na Kubrickovu Vesmírnu odyseu). A aj na takýchto poetických, takmer bezdejových základoch dokázal Malick rozvinúť silnú rodinnú drámu. Úžasné sú herecké výkony Jessicy Chastain v role matky, ktorá pôsobí ako taká éterická bytosť (múza) a Brada Pitta v role otca, ktorý sa napriek svojej vysokej inteligencii správa ako samoľúby grobian, čo tyranizuje svoju rodinu.     "I wanted to be loved cause I was great, a Big Man. Now I'm nothing." ()

Nemec

Některé filmy se nedají hodnotit, protože vás tak osobně zasáhnou, že nechcete prznit vaše emoce číslem. ()

hammerhead

Jsou dvě cesty: Cesta přírody, svárlivá, usilující, vedoucí k nespokojenosti a boji. A pak, cesta Boží, spojující, obětující, cesta lásky. Ta první je (překvapivě) reprezentována mužským světem. Ta druhá zprostředkována světem ženským, pouze ona nakonec vede ke smíření a vykoupení po tragické ztrátě syna. Uspokojivé? Film je především krásně natočený. Retrospektivní záběry jsou nesmírně silné, a také - odněkud známé. Jiné způsobují u ostatních návštěvníků kina smích a rozhodný odchod z kina. I k filmu lze v zásadě hledat převážně rozdělující či spojující vztah. Já nelituji. ()

Mikino00

Na jednu stranu zajímavý film, se skvělými herci (hlavně ti dva chlapci) a silným tématem. Na druhou stranu pro mě zbytečná podobenství s přírodou a snové sekvence. A celkové vyznění filmu jakoby se rozplynulo. ()

aLPaC

Hodně, opravdu hodně zvláštní. Při 20 minutovém intermezzu o stvoření světa, dinosaurech a podobných nesmyslech jsem chtěl dát odpad a vypnout to, ale jsem rád, že jsem tak neučinil. Co následovalo poté bylo opravdu brilantní sledování vývoje nejstaršího syna a jeho problematického vztahu s otcem (ne tátou!) Bradem. Mě se to teda nakonec líbilo velmi, ale opravdu to není pro každého, takže si skutečně velmi rozmyslete, než si to stáhnete. A pokud, tak tu 20minutovou trapnou úvodní sondu přeskočte. Bez ní by to bylo za bůra. ()

Matros

Asi půl hodiny jsem se do toho těžce dostával. O to víc mě pak mrzelo, že už byl konec. Protože když přistoupíte na Malickovu hru a na jeho vyprávění, tak si uvědomíte, že 139 minut je k takovému příběhu zatraceně málo. No... jsem zvědavý na tu prodlouženou verzi. Neskutečně mě baví myšlenka na lidi, co jdou do kina na ten ,,novej film s Pittem a Pennem". Jo a mimochodem, ta Vltava je neskutečně EPIC. ()

Phorbo

Rozporuplnost sama z tohodle filmu. Vizuálně, zvukově, výbavou a výkony snad i excelentní kousek. Mnohdy na sebe vůbec nenavazující záběry vzájemně kontrastují jak ve významu tak v barvě. Ale proč? Na pozadí jakéhosi záludně kloudného příběhu mladistvého Jacka se odehrává vlastně celá evoluce vesmíru? Země? Já vlastně k tomu nevím co mám říct. Jak říkám jsem z toho rozpolcen až na půdu. Někdo v tom smysl vidí, já ho však nenašel a užíval si precizní kameru a režii. Ale příběhově to strhávám na 2* ()

Movie Gourmet

"O čem že ten film byl?" Tak tuto otázku si jistě položilo nemalé množství diváků. Odpověď: "Těžko říct." Dlouhý, předlouhý snímek, který rozhodně není tuctovým filmem. V první polovině jsem nicméně málem usnul nudou. V druhé to bylo lepší. Ten film nejde snad ani popsat. Způsobem ztvárnění je to něco mezi Aronofskyho Fontánou (The Fountain, 2006) a Kubrickovou Vesmírnou odyseou (2001: A Space Odyssey, 1968). Řekl bych nábožensky a filozoficky laděný snímek, který pojednává o Bohu a snad i stvoření a smyslu života. Jak souvisí postava Brada Pitta a Seana Penna nevím. Jak s dějem filmu souvisí vesmírné scenérie, scenérie pojednávající snad o vzniku života a pak ti dinosauři už vůbec netuším. Verdikt: 3* až 3 1/2* a 70 %. ()

Malick workoholikem

Malick workoholikem