Pohádka o tom, jak chalupník Dařbuján léčil sedláka Pandrholu... Dařbuján (P. Kostka) má dobré srdce, málo peněz a hodně dětí. Když se narodí to poslední, nikdo z bohatých sedláků, kupců a řezníků mu nechce jít za kmotra. Sedlák Pandrhola (J. Vinklář) mu dokonce ani nezaplatí za poslední práci. A tak, když potká spravedlivého Smrťáka (R. Lukavský), s vděkem ho Dařbuján a jeho žena přijmou za kmotra. Dařbuján od něj dostane dar – umění léčit. Musí se ale držet Smrťákových pokynů: když bude stát v nohou postele, pacient se uzdraví, když v čele, všechno je marné... Známou pohádku Jana Drdy uvidíte v televizním zpracování z roku 1988. Režie se tentokrát ujala zkušená Vlasta Janečková. (Česká televize)

Pitryx

V rámci vánoc a starších pohádek - docela povedená inscenace. Samozřejmě, že to nelze k filmu ani přirovnat, ten je stokrát lepší, ale v rámci možností se mi líbilo i toto zpracování. ()

ostravak30

Hned v úvodu říkám, že třicet let starší verzi mám radši. Ale ta televizní nedopadla nejhůře. Kulisy - asi ručně malované, vypadají dobře. Napínavá až hororová hudba se mísí s veselou. Je nutné uvědomit si, že původní verze je velká filmová. Ovšem film je více též komedií. Tohle je čistě televizní verze. Ovšem nepropadla. ()

Madhuri

Jednoho líného nedělního poledne, v té chvilce když jste po obědě a jste v takovém tom režimu klidu/polospánku, a v TV zrovna nic nedávají a rodina kouká na pohádku...Nesnáším tohle (alespoň pro mně) neskutečné přehrávání, ale to ne jen tady ale ve většině z těhle TV pohádek ze 70-80átek. Ještě k tomu původní Dařbuján a Pandrhola je jedna z mých oblíbených pohádek, a tohle mě fakt nebavilo, prosím už ne...Jedna hvězda protože jsem to nějakým způsobem dokoukala. ()

Teachman

Námět a zápletka: 4/10 ... Vizuální stránka: 5/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 4/10. ()

Filatov

I když tohle nebylo špatné, tak originál je bohužel pro Motanici jenom jeden. Tenhle film má bohužel smůlu, že přišel až jako druhý, takže nemůže sklidit takový úspěch, ale nesklidil by ho asi ani tak, protože herci byli někdy hodně prkenní (problém Dařbujánovi ženy), ale jinak se na to dalo dívat. Radovan Lukavský v roli smrťáka přehrál všechny ostatní herce a vytáhl kvalitu snímku svým herectvím o hodně výš. ()

Mistr119

Dařbuján a Pandrhola jinak (a "nově"). Pohádka je taková zpočátku mírně infantilní, ale to by tolik nevadilo. Samotná Drdova předloha je výborná, nicméně nelíbí se mi myšlenka zoufání zrovna nad nedostatkem masa, jako důvod, proč musí existovat smrt...to je trošku pokrytecké teda... ()

waxtrax

Vlasta Janečková je neumětelská rádoby režisérka, které práce v ČST v dobách socialismu, umožnila pracovat s hereckou elitou, která svými výkony vždy vše zachránila. Zdařilá pohádka Motanice, je tohoto všeho důkazem. ()

milos.bradik

Kdyby neexistoval film Dařbuján a Pandrhola, tak bych možná dal tři hvězdy, ale na toho starého to prostě nemá a bylo zbytečné to natáčet znovu, líp to nedokážou. ()