Hrabě Dracula

• Španělsko El conde Drácula (více)

Nejslavnější hororový román všech dob ožívá v děsuplné adaptaci, zářící hvězdnými hereckými jmény. Démonického hraběte Draculu ztělesnil Christopher Lee, proslavený mimo jiné rolí Sarumana z Pána prstenů, a vyšinutého Renfielda uhrančivý Klaus Kinski, sám slavný představitel titulní postavy. Jonathan Harker přijíždí na hrad starého hraběte Draculy, aby vyjednal prodej odlehlého sídla kdesi v blízkosti Budapešti. Na hradě se dostává do víru příšerných událostí, které navždy mění jeho život. S vypětím všech sil se mu podaří utéct a dostat se na kliniku doktora Van Helsinga. Zde se setkává nejen se svou snoubenkou Minou, její přítelkyní Lucy, nebo šíleným Renfieldem, ale i s hrabětem samotným. Věčný souboj mezi dobrem a zlem začíná... (oficiální text distributora)

HonzaMag

Zdlouhavé, nudné, těžkopádné, ... Za zmínku stojí místy slušná atmosféra na Dráculově hradě, Klaus Kkinski moc prostoru nemá. Herbert Lom je tentokrát za klaďase... ()

Joski

Strašne slabé prevedenie! Najviac ma dožrala hudba. Dookola škrípal ten istý cimbalový tón. A herci sa tiež nepretrhli! Zatiaľ najhoršie spracovanie Drakulu:-( slabých 35% ()

hero_bk

Asi jediný Drákula, který se drží předlohy - protože když vidím Drákulu, kterej začíná jinak než na Drákulově hradě, okamžitě to vypínám a odpad tam nejde jen ze soucitu. Navíc dokud se děj odvíjí na hradě, je film ponurý, inteligentní a temný. Po příjezdu do Budapešti to jde s kvalitou dolů, s hereckými výkony taky a nejvíc s efekty - zhruba po polovině mě začal film uspávat. P.S. Scéna, kde hází ze skály velké balvany, se kterými nemohou ani pohnout, a přitom se při dopadu odrazí od hlavy osla, mě srazila do kolen :-) P.P.S. Christopher Lee vypadal před 40 lety prakticky stejně jako teď, takže mě k tomu napadá: "When you reach the top level, you'll simply stop leveling. ()

Anniysha

* za dobou hudbu * za pohledné herce a pár dobrých hereckých výkonů * za to že ten film je všehovšudy 40 let starý , je to na něm hodně znát ale i to má svoje kouzlo Žádná"bomba" ale jako průměrný film na večer, kdy od filmu nic neočekáváte, poměrně dobrá podívaná!! ()

Blalle

Strašně jsem se řezal! Pathos z toho odkapával. Vrcholem filmu byl moment, kdy Van Helsing s kamennou tváří prohlásil: "Pravda je taková, že jediný, kdo může hraběti Drákulovi skutečně porozumět, jsem já!" Načež kamera dvě minuty hleděla do jeho ksichtu a on dostal infarkt! Kouzlo nechtěného. Zvrhle geniální! ()

mchlumak

Čekal jsem hodně, dostal málo. Tohle je prostě komedie, na kterou lze koukat po pár pivech a smát se tomu, jak je to vlastně myšleno vážně. ()

sanjay

Přibližně první polovina filmu byla napínavá, i když plynula celkem pomalu. Stále jsem si však myslela, že se jedná pouze o začátek, a že se film postupně rozjede. To se ale bohužel nestalo a od té doby, co se příběh začal odehrávat v psychiatrické léčebně, ztratil snímek i své napětí. Filmu příliš nepřidala ani postava Renfielda, který se objevoval snad až příliš často, přestože v podstatě nic nedělal a měl stále stejný podivný výraz. Nejhorší však byla „strašidelná“ scéna v Draculově domě, při které vřeštěla vycpaná zvířata a otáčela se a třepala na svých podstavcích, zatímco hlavní hrdinové valili oči a nevěděli, jak se tomuto útoku vycpaných zvířat ubránit. Scéna působila směšně a rozhodně si nemyslím, že by některého diváka dokázala vyděsit. Líbila se mi však postava Draculy v podání Christophera Leeho, i když na můj vkus mohla dostat ve filmu více prostoru. Sympatický byl také Herbert Lom jako profesor Van Helsing. Atmosféru filmu sice dokreslovala napínavá hudba, která byla opravdu dobrá, ale ani ta nedokázala ve druhé části snímku zachránit nezajímavé a nudné scény. ()

Jimbopepo

Tak toto nemá ani hlavu ani pätu :D Chaos, ktorý by bez predchádzajúcich znalosti príbehu o Drakulovi bol asi nepochopiteľný. Scény nedomyslené, dejové anomálie, herci bez šťavy...skôr to pripomína film z béčkovej kategórie. ()

moviefan4

Čo k tomu povedať? V skratke je to zlé, nudné, nezáživné a ukrutne nudné. Hudba ktorá sa opakuje stalé dookola, efekty na nulovej úrovny, kamera ktorá nebola nič moc. Jediné čím sa tento film môže chválit je Christopher Lee inak tu nič dobré nieje. Tá 1* je len za neho. ()

Cicuch

Ako pozrieť sa to dalo. Dej bol predvídavý ale v niektorých častiach som len krútila hlavou. Napríklad aj tie divne zvuky čo tam boli, to som ani nevedela odhadnúť čo to bolo, či nejaká chorá mačka alebo zmutovaný netopier. Bolo to vážne troska trápne a o tých vypchatých zvieratách ani nehovorím.. ()

JesterKruger

Hrabě Dracula je něco, čemu chybí napínavý děj. Něco, čemu chybí zajímavý děj, a děj si jede po svém jako větříček na čerstvém vzduchu, a to bezvýznamně. Ať tam hraje kdokoliv, i když tam hraje Christopher Lee, tak to nezachrání. Ať tam u mě hraje i Peter Cushing tak to nezachrání. Přitom herci super, atmosféra šla, i luxusní začátek, ale pak to prostě pokulhává. Slabé 3* ()

Baroque

nechcem uraziť taliansku kinematografiu, ale tá sa delí na dva tábory. jeden stojí za NIEČO a ten druhý za NIČ. tento film, bohužiaľ, zapadá do tej druhej skupiny, i keď do neho producenti dostali také esá, ako sú Ch. Lee, K. Kinski, H. Lom... Jednoducho, trapas par excellence. efekty na úrovni starého filmu s Bélom Lugosim (samozrejme tu sa robilo všetko v rámci možností), vlažné výkony typu "poďme na to, nech si zarobíme...". aj ja som čakal, ako ostatní fanúšikovia Draculu, že to bude taká undergroundovejšia, ale zároveň kvalitnejšia ňamka. ale nekonalo sa. skrátka blbosť. osobne moja najverzia tiež s Kinskim, r. 1979, pričom daný film bol tiež naozaj underground, je neporovnateľne na vyššej úrovni. a nevyrovná sa tak Draculovi s Oldmanom (čo, nedovidí mu na chrbát :DDD), ako dokonca televíznemu spracovaniu románu s P. Berginom, kdežééé... tento film som skrátka pretrpel, všetka česť. dve hviezdičky za úctu voči klasikom. ()

rozum i cit

Viděno v angličtině. Velmi překopané Stokerovo dílo, z něhož zůstaly zachovány jen některé prvky a jména postav, což ilustruje například Jonathanův rychlý útěk z hradu, aby skončil pod dohledem dr. Sewarda v sanatoriu prof. van Helsinga, kam za ním přijedou Mina a Lucy, a v němž se léčí Renfield po návratu z Transylvánie, kde zešílel po ztrátě své dcery. I samotná Draculova smrt je pojatá odlišně. Vzhledem k relativně dlouhé stopáži, kterou měli tvůrci k dispozici, jsou takové změny překvapivé a zbytečné. Je rovněž škoda, že řada dramatických scén je často jaksi zabita jejich uchopením, patosem či zbytečným zkrácením, příležitostně i nevhodnou hudbou. Místo využití jejich potenciálu, nebo alespoň snahy o věrnost předloze či o vytvoření citových vazeb mezi postavami a postavami a divákem tak zabírají většinu filmu dlouhé nezáživné scény se zde naprosto nezajímavou postavou Renfielda. Scénář obsahuje některá nelogická místa (viz zrcadlo, Draculův útok v opeře atd.) stejně jako nerealistické prvky (např. Jonathanovo zvedání kamenného víka sarkofágu či shazování balvanů), kameru libující si v dlouhých záběrech do nehybných tváří postav a v rámci kontraproduktivní snahy o zvýšení dramatického efektu v neustálém prudkém najíždění na detail lze želbohu pochválit jen výjimečně, technické řešení a rekvizity jsou dost špatné (netopýra i vlčáky na mysli nemám, to bych jim odpustila, hromada nesmyslných pavučin stejně jako ,, uvěřitelná" krev mi vadily více). Příliš jsem nerozuměla ani smyslu dlouhé, rádoby strašidelné scény s vycpaninami, která na mne působila únavně až komicky. Umístění děje dle architektury a flory očividně do Itálie věrohodnosti též nepřidává. K tomu všemu mnohdy poněkud toporný projev téměř všech herců, který ovšem podle mého názoru není tak docela jejich vinou. Herecký výkon ve filmu totiž nezáleží pouze na herci, jak se diváci mnohdy domnívají, ale je dán z dobrých padesáti procent jejich režijním vedením (režisér může zcela změnit hercovu dramatickou interpretaci scény a postavy) a částečně i kamerou (dobrá kamera umí hercův výkon vyzdvihnout i vylepšit, špatná ho dovede zničit). Navzdory tomu v kratičké scéně nad Lucyiným tělem přece jen probleskne Draculova démoničnost a Leeova někdejší energie. Vzhledem k tomu, že Lee odpovídal fysiognomií knižnímu Draculovi nejvíce ze všech představitelů této role, pokládám zazdění jeho potenciálu režisérovou neschopností až za trestuhodné. Ve výsledku na mne snímek občas působil téměř jako studentský pokus. Nicméně nelze říci, že by se z tohoto filmu nedaly vystřihnout některé povedené okamžiky, protože nějaké přece jen měl. Například úvod s Jonathanovou cestou do Bystřice a vlastně i na Draculův hrad špatný nebyl (až jsem si zkraje říkala, že to možná bude dobré zpracování), kratičký okamžik s třemi upírkami do Draculova příchodu měl v daném prostoru něco do sebe, některé lokace byly dobře vybrané a v daných scénách pak zpravidla fungovala i atmosféra, ať již šlo o běžné městské výjevy či hororové okamžiky Draculových návštěv, povedlo se omlazení hraběte (oceňuji i jeho počáteční zjev odpovídající až na absenci rudých rtů knize), první záběr s bednou a cikány byl celkem pěknou ilustrací ke knize, avšak zdaleka nejstrašidelnější scénou (možná jedinou skutečně strašidelnou) pro mne byl výjev s dětmi hrajícími si na pěšině v parku, na jejímž konci se objeví Lucy již jako ,, krvavá dáma". Tato scéna byla rozhodně zdařilá. Kdybych tedy měla tento film stručně shrnout, řekla bych pouze: bídný scénář a neuvěřitelně špatná režie. () (méně) (více)

padlar

Zklámání jak noha. Zpracování od Coppoly je mnohem lepší. A to se přitom mělo jednat o nejslavnější zpracování legendy o Drákulovi (a pak má člověk věřit reklamě :-) ). ()

bloks

Rozhodne nie špatný film. Trojica výborných hercov - Lee, Lom, Kinski, - držia úroveň. Dosť dobrá je aj hudba. Na starý film je to nadštandart a lepšie ako Dracula od Herzoga. ()