Hrabě Dracula

Il conte Dracula

Count Dracula

Horor

Španělsko / Západní Německo / Itálie / Lichtenštejnsko, 1970, 98 min

Slabší čtyři hvězdičky si tento béčkový horor snad s přimhouřením oka zaslouží. Celkem slušné herecky, ale v exteriérech i ateliérech byly obrovské rezervy. Kladem je věrnost literární předloze, avšak opravdu s bídnou invencí pokud se týče vytvoření napínavé atmosféry. Celkově je tato produkce slabší než britská Hammer.(16.5.2008)

Tenhle film stoji za skouknuti hlavne diky slusny vernosti predloze. Oproti Coppolovo verzi se film jakz takz drzi predlohy, ale samozrejme tu spousta veci chybi a spousta jich je krapet upravena. Problem je, ze silny sceny, jako Lucy v hrobce, zaverecnej hon na Draculu atd. jsou desne kratky, protoze se tvurci nesmyslne dlouho venujou nedulezity uvodni casti na Draculovo hrade a nebo Renfieldovi. No ale krome ty vernosti predloze neni na filmu nic moc zajimavyho. Snad jeste Herbert Lom, kteryho jsem poprve videl v jiny roli, nez jako Dreyfuse, pripadne postave jemu podobne. Hudba by nebyla uplne spatna, kdyby do ni tvurci nenarvali spoustu zvuku, vetsinu casu furt neco mlaska, piska, kvici a podobne a leze to silene na nervy, ze je clovek rad za kazdou minutu ticha. Co se tyce kulis, tak interiery jsou celkem slusny, ale exteriery je neco naprosto prisernyho. Baraky naprosto se nehodici to doboveho zarazeni filmu. No a jeste se zminim o hercich. Kinski spatnej nebyl, ale vetsinou jen tupe cumel, ale ja byl hlavne zvedavej na vychvalovanyho Christophera Lee. Proti tomuhle herci nic nemam a par jeho roli je fakt skvelejch, ale tady byl naprosto na hovno, ten mel min charisma nez prejetej jezek. U filmu jsem se moc nenudil, coz je dost s podivem, vzhledem k tomu, ze film nema prakticky zadnou atmosferu, takze dam slabsi 3*.(17.9.2007)

• Dreadd

Suverénně nejhorší adaptace Stokerovy novely, a to jak ohledně práce scenáristy, tak i práce režiséra. Postavy jsou zmateně přesouvány z místa na místo, kulisy jsou velmi chudé, umělí netopýři se naštěstí třepotají pouze za okny, triky nevypadají lépe než ve filmech o desítky let starších (naštěstí se téměř žádné nepoužily), scény myšlené jako noční byly točeny ještě před setměním, tudíž orientovat se ve střídání dne a noci není vůbec jednoduché, pokud zrovna není v záběru Drákula a celý tenhle negativní výčet korunuje diletantská práce českých dabérů. Nelze se potom divit, že si Lee vypěstoval nechuť k roli Drákuly.(12.2.2014)

• wosho

Atmosféra zmizí z filmu ihned po skončení úvodních titulků a film lapá po dechu jak důchodce v honbě za kuřetem v akci v Lidlu. Film má sice pár kladů-herci Lee, Lom a Kinski jsou ve svých rolích dobří. Bohužel musejí 2 ze 3 pronášet stupidní žvásty, tak ani jejich herecká osobnost film nezachrání. Plus kvalitní výprava a kostými jsou v protikladu s nevhodně vybranými kokacemi. Celý film se odehrává v Transilvánii a Budapešti, natáčelo se však v Italii, tak i ňouma pozná že středomořská architektura se moc na balkánu nestaví. Během sledování tohodle "skvostu" bez napětí jsem chtěl ***ohodnocení (hlavně kvůli vyjmenovanému triu herců), avšak totálně podělaný konec (posledních 10minut s cikány, balvanem a totální likvidaci Draculy) jsem nerozdýchal. Větší debilitu jsem dlouho neviděl a pana režiséra s tak směšným jménem posílám do prdele starý chlupatý báby. Břídil jeden!!!(1.6.2009)

Veliké překvapení. Když jsem zjistil že tento film režíruje Jesus Franco tedy režisér z ne moc dobrou pověstí tak jsem zaváhal mám li si Hraběte draculu vůbec pustit. Na konec jsem se překonal a vložil disk do svého přehrávače. A musím řici že jsem dobře učinil. Příběh je klasicky trochu pozměněný ale přesto vše funguje jak má. Atmosféra je vydařená a skvělá hudba ji jen podtrhuje. Za to herecké obsazení je velice rozporuplné. Herec hrající Harkera je chvílemi na pěst. Kinski je krásně vyšinutý ale pro příběh úplně zbytečný. Christopher Lee je průměrný ale snesitelný. Nejlepší ze všech aktérů je skvělý Herbert Lom který ztvárnil Van Helsinga velice přesvědčivě. Krve si moc divák neužije ale o tom ten film není. Film nijak nenudí a je vyvážen zajímavými scénami. Franco natočil velice dobrou adaptaci která se nemusí vedle svých starších bratříčků cítit méněcenně.(2.11.2007)

• - Drákula (Christopher Lee) zde začíná jako starý muž a se zvyšujícím se počtem obětí vypadá stále mladší, stejně jako je to v knize, avšak ve filmových adaptacích byla tento prvek použitý poprvé zde. (Dreadd)

• - Christopher Lee, který hraje Draculu, a Herbert Lom, který ztvárnil Dr. Van Helsinga, se nikdy společně během natáčení nesetkali. Všechny jejich společné scény točili samostatně. (Karlos80)

• - Christopher Lee měl v té době za sebou již několik ztvárnění Drákuly pod hlavičkou studia Hammer a k této roli se vracel se stále větší nechutí. Tentokrát se nechal přemluvit, když mu bylo přislíbeno, že film bude věrnou adaptací novely Brama Stokera, nakonec byl však příběh značně upraven. (Dreadd)