Venkovský učitel

Mladý muž z Prahy přestupuje na malou vesnickou školu jako učitel. Rozhodl se utéct od všech svých bezvýchodných vztahů do prostředí, kde snad bude moci najít sebe a další životní cestu. Postupně se sblíží s okolím, především s rozvedenou farmářkou a jejím dospívajícím synem. Lidské vztahy jsou ale komplikované, zvláště ve filmech Bohdana Slámy. Učitel totiž miluje syna, jehož matka je zamilovaná do něj, a syn miluje dívku, která mu uteče... V tomto filmu se zkrátka lásky míjejí, žádná z nich nedosáhne naplnění, ale podstatná je bolest jejich duše, kterou tu režisér nepateticky a přesto s pochopením a dojímavě zachytil, a hledání východiska ve vzájemném odpuštění. Vyrovnat se s odlišností je komplikovaný proces... Pavel Liška v titulní roli dokázal vymodelovat emoce muže, který se zmítá v uzamčeném kruhu své duše, svého údělu. (Česká televize)

Katsiki

Pro mě poměrně zklamání po Divokých včelách a Štěstí. Nevím, znova bych si ho nepustila...téma mi nesedlo.. ()

JARDAHONDA

K tomuto poetickému filmu budu poměrně stručný : Skvělé herecké obsazení, impozantní děj, ovšem přiteplené scény opravdu nemusím a tím se mi film úplně vzpříčil, přitom Pavel Liška je originální a nenahraditelný herec. Touto rolí mě tvůrci akorát " nas**** " ()

nauru

Liška umí udělat film sám o sobě, ale děj a zbytek, takový moc nereálný, ač se snažil vypadat jak ze života. Po filmech Divoké včely a Štěstí jsem se těšil, ale výsledkem potěšen příliš nejsem. ()

Freakyy odpad!

Bože můj!!! Typickej českej film... 2 hodiny nudy (v tomhle případě opravdu extrémní) a o ničem, proč nejsme schopní natočit něco normálního? Bylo to navíc nechutný a tím nemyslím porod krávy, protože to malý bylo roztomilý a vlastně to byla asi "nejlepší" scéna. Tohle pustit někomu starýmu, tak stopro umře a vedle nudy bude příčina ještě těžká deprese. Ta délka je příšerná a není tam absolutně nic zajímavýho. ()

radek.896

Začátek byl hrůza, pak se to trošku zlepšilo. Příběh mě moc nechytl a raději jsem to po hodině vzdal. Ani milostné scénky mezi mladými mě nechytli, natož venkovská zábava, rvačka, výuka ve škole nebo nečekaný příjezd bývalého přítele od Pavla Lišky. Zuzanu Bydžovskou si pamatuji ze sitcomu hospoda. Proti hercům nic nemám ti hráli fakt dobře, jak Liška, Bydžovská, Voříšková tak i ostatní se mi líbili, ale bohužel mi nesedl děj. Za herecké výkony bych dal rád hvězdu navíc, ale celkově je to pro mě na 2*. Možná se někdy kouknu na celý film, třeba pak změním názor. ()

Fahrenheit odpad!

Jeden z nejhorších českých filmů posledních let. Při jeho sledování jsem většinu času zažíval pocit trapnosti a studu nad nevěrohodným scénářem, který s životní realitou nemá nic společného, i nad rádobyduchovním obsahem, který se režisér do svého filmařského hokus-pokusu snažil implantovat (učitel v kostele, triviální symbolika loďky, kopání studny, rodícého se telete), Neuvěřitelně slabé jsou herecké výkony (toporní vesničtí neherci versus věčně uslzení profesionálové, a to mám Pavla Lišku velmi rád, ale tady jsem mu ani na okmažik neuvěřil, že je gay, který se trápí svou jinakostí a je osudově přitahován k pohlednému mladíkovi). Za hlášku desetiletí pak považuju Liškovo doznání: "Já jsem ho znásilnil", které následuje poté, co se ve slabé chvilce pod peřinou na okamžik dotkl hochova přirození. ()

Macamica

Vždycky když někde slyším, že Liška hraje samé dementy a chová se jako dement a tak, tak si vzpomenu na tenhle film, kde mě strašně pozitivně překvapil. Celkem - pokud by chtěl - bych mu přála víc takových zajímavých příležitostí, kdy by ukázal, že umí i charakterní roli.... ()

andy60

Film o pochopení, toleranci, touze, odpuštění..., to vše je podáno s citem, jen mně trochu vadilo, že skrze člověka, patřícího do té 4% menšiny. Na české poměry každopádně nadprůměr. ()

andydufrsn

Všichni žijeme v ulitě, která nás unifikuje s ostatními a jen málokdo dokáže tu ulitu opustit. Tenhle film je prostě super! Pavel Liška, se role zhostil úžasně a všem dokázal že není jen bravurní idiot a i jako celek působí film dobře bez nějakých blbostí a nelogičností ()

pupopony

Naprostá bomba - pro mě jeden z nejlepších našich filmů. Viděl jsem ho několikrát a vždy si z něho něco odnesu. Dostal se mi absolutně pod kůži. Scénář, režie, hudba, herecké výkony !! ()

supg

Masakrrrrr! O filmu jsem neměl ani potuchy, takže jsem neměl žádné očekávání. A o to více mne šokovalo, že takovýto zřejmě ne příliš známý film je absolutní bomba. Liška zde zahrál tak nějak ten svůj standart, kde hraje nesmeleho trochu jakoby troubu a my mu to věříme, ale Bydžovská podala absolutně fantastický výkon, kde hrála ženu s nekonečné velkým srdcem. Celý film vykresluje velmi přesvědčivě lidské trápení a pohnutky, místy drsné okamžiky a pro mne velmi nezvyklé scény, které já v české kinematografii takto drsne zobrazeny nepamatuji. Film se vyvíjí, tak nečekaně, ale vše do sebe skvělé zapadá, takže sice nečekaně, ale přesto tak logicky. Člověk si až říká, jak s tímto dějem scénář vyvrcholí, ale naštěstí se nikdo nesnažil po vzoru USA a film má přirozené vyústění, bez nasilu tragického konce, které i přesto v mne zanechalo pocit špičkového počinu! ()

vecnevysmata

Jsem poměrně na vážkách. Viděno dnešní optikou by už dnes asi neobstálo, že homosexuála hraje heterosexuální herec a sexuální zneužití je řešeno "odpuštěním". Nicméně herecké výkony vynikající, dávám tedy jednu hvězdu navíc. Přesto bych nerada, aby nás tento film reprezentoval kdekoli za hranicemi, nemám ráda to stereotypní vykreslení české vesnice jako místa, kde lidi akorát chovají krávy, chlastají a chlapi mlátí ženy. To snad přestalo platit nejpozději v devadesátkách. Bohužel tento podivný trend nastolil Sláma už svými Divokými včelami a inspirovali se bohužel i další, viz nedávná Díra u Hanušovic. Možná by si tvůrci občas měli sami na vesnici zajet a zjistit, že tam lidé už dávno žijí stejně jako kdekoli jinde. ()

mirko123

Tak si to predstavme opačne. Učiteľ zneužije opilosť dievčiny a bude ju okukávať. 99 percent ľudí si odpľuje a povie úchyl. Ale keďže je to homosexuál a okukáva chlapca, je to hlboká sonda do jeho utrápenej duše a ocenenia sa len hrnú. ()

Nej filmy roku 2008

Nej filmy roku 2008