Venkovský učitel

Country Teacher

(Francie)

Country Teacher, The

Česko / Francie / Německo, 2007, 121 min

Až neskutečně působivé a ač s pozitivním vyzněním, přesto "slámovsky" depresivní. Jediný problém, který s Venkovským učitelem mám je, že je tak hrozně pomalu vyprávěný. Na druhou stranu ale chápu záměr. Pomalu budovaná atmosféra, scény bez střihů, díky kterým se ještě intenzivněji sžíváte s postavami. A když se pak děje něco hodně vážného, vnitřně vás to přímo drtí - jakobyste byli účastníci situace. Bohdam Sláma je mistr a tenhle film dokonale obstojí nejen v českým měřítkách, ale i v celoevropských. Vážně.(5.2.2008)

Pravý opak vyumělkovaných, na city zacílených Tajností (jež při druhém zhlédnutí jednoduše „nefungovaly“): syrový, realistický, avšak vnitřně krásný film. Jemná práce se symboly. Promyšlené kompozice dlouhých záběrů, které nikdy nesvádějí k podezírání kameramana z exhibice. Skvěle napsané, ještě lépe zahrané postavy. Slámovým hrdinům stačí pár slov, abyste poznali jejich minulost a zatoužili znát jejich budoucnost. A někdy, primárně v Liškově případě, není třeba ani těch pár. Nejčastěji zmiňovaný (protože opravdu excelentní) herecký trojlístek Liška, Bydžovská, Šedivý, doplňuje bezchybné obsazení ostatních rolí. Rodiče Zuzana Kronerová a Miroslav Krobot vnášejí do příběhu trochu toho humoru, aniž by byli redukováni na komické figurky – scéna na balkóně byla pro mne nejsilnějším momentem celého filmu (zvlášť Krobotovo lakonické „Maminka má pravdu“). Marek Daniel jako Jirka, frajer z velkého města, představuje takřka dokonalou antitezi subtilního Petra a na jeho prosté, všeříkající konstatování „Chybíš“, bych navázal zdůvodněním, proč mi některé scény z poslední třetiny brání v udělení nejvyššího hodnocení: „Vadí“. Vadí očividně pěší vycházka do Německa, jedna z částí nešikovně vystavěné Láďovy anabáze. Vadí bezdějové potácení, do nějž tvůrci trochu násilně komponují tři zásadní motivy - zloba, vykoupení, odpuštění. Vadí poslední záběr, sice žádoucí (vždyť oni si to zaslouží), ale na rozdíl od zbytku nevěrohodný a rušivý. Kvalitativní odstup od zbytku české produkce je stejně markantní. Venkovského učitele, snímek, kterému věřím, že vznikl z podobných pohnutek, jež člověka přimějí vylézt si na třešeň a pár minut hledět do dálky, lze zcela bez obav hodnotit dle standardů pro zahraniční festivalovou produkci, což potěší. Nesmírně. 85% Zajímavé komentáře: kiddo, Silence, Lennnnna, uzzi(26.5.2008)

Takovéhle herecké výkony (neverbální projevy) jsem v žádném jiném českém filmu neviděl, Bydžovská je naprosto neskutečná a určitě zastiňuje i Lišku. Stejně tak mluvené slovo, film plyne a několikrát je doslova interuptován špičkovými dialogy, při kterých ztichlo celé kino, a všichni jenom viseli na ústech herců. I takřka dvouhodinová stopáž není vůbec žádný problém. Ale něco přeci. Přísahám na všech osmnáct kol Optima, že do kina už na českej film nejdu, dokud nezačneme točit pozitivnější snímky. Na mě tyhle věci působí až moc depresivně a smutně (vím, že je to následek události, která ve mně pořád leží), ačkoliv vyznění filmu je kladné. Znovu se budu opakovat (viz Vratné lahve nebo Medvídek), ale nevím, proč je naše tvorba tolik tíživá a depresivní. Život sám o sobě je těžký a tvrdý boj, proč se na to koukat ještě ve filmech. Ale jak říkám, toto je pouze moje věc, já jsem si to prostě neužil tak moc, jak bych měl. Jinak natočeno je to parádně a zahráno ještě lépe.(28.3.2008)

HUDBA: Vladimír Godár; Dlouhé záběry bez střihu, naprosto skvělá kamera Marka Diviše, jemná režie, excelující Zuzana Bydžovská, decentní Pavel Liška... pro mě nejlepší film Bohdana Slámy. Vytknul bych jen některé dialogy, které nevyznívají moc přirozeně, ale to jen maličkost v porovnání z ostatními kvalitami filmu.(23.4.2008)

Bez nadsázky se dá říct, že Venkovský učitel je zase jednou český film evropského formátu. Je prost efektního hláškování, banalit a hořkosladkého českého humoru a soustřeďuje se pouze na vlastní (silný) příběh a jeho postavy, což ale u Bohdana Slámy není novinka... Už v předchozích filmech ukázal, že umí zpracovat daná témata s velkým umem, že jeho příběhy jsou autentické a navíc podané s velkou dávkou filmařského mistrovství. Ve Venkovském učiteli udivují perfektně komponované dlouhé záběry, které jsou ve vhodný okamžik a skvělým způsobem doplněny výbornou hudbou (např. Bittová). Nepřehlédnutelné jsou také výkony Zuzany Bydžovské a zejm. Pavla Lišky, jehož postava byla skvěle napsaná a neméně skvěle zahraná. Nejde však jen o postavy učitele, Marie a jejího syna. Na objasnění souvislostí a na autenticitě celého filmu mají lví podíl i drobnější role, které jsou však napsány a podány tak přesvědčivě, že je to v českých poměrech skoro výjimka - to platí hlavně o učitelově matce (Zuzana Kronerová), jejíž postava je charakterovou miniaturou par excellence. Štěstí přineslo Slámovi a kol. 17 ocenění a 2 další nominace. Kolik to bude tentokrát? :-) 4 a 1/5 *(26.3.2008)

• - V jedné ze scén Petr vysvětluje žákům na příkladu šnečí ulity jedinečnost lidského života. Ulita se tak stala symbolem jednoho z hlavních motivů. I proto se tvůrci rozhodli s ulitami pracovat také v propagaci filmu (televizní upoutávka, plakát apod.). (DaViD´82)

• - Mariin statek i Liškův filmový domov byly vybudovány pouze pro účely tohoto filmu. Filmaři totiž nenašli dostatečně velká stavení, která by umožňovala natáčet dlouhé záběry bez střihu tak, aby se kamera mohla bez omezení pohybovat spolu s herci prostorem. Obě stavení byla postavena v květnu 2007 a ještě před začátkem zimy byla zbourána. (DaViD´82)

• - Český lev 2008: Hlavní ženský herecký výkon (Zuzana Bydžovská) a scénář (Bohdan Sláma). (M.B)