Reklama

Reklama

James Farmer mladší popsal texaský Marshall jako "poslední město, které kapitulovalo v občanské válce". Sídlí zde škola Wiley College, ve které profesor Melvin Toslon (v podání dvojnásobného držitele Oscara Denzela Washingtona) vede debatní kroužek během jeho úspěšné sezóny v roce 1936. Jedná se prakticky o první spolek v Americe, ve kterém spolu debatují bílí a černošští studenti. Jejich úspěchy vyústí až v pozvání na národní šampionát na Harvardově univerzitě. Pro čtyřčlenný tým, kde je mimojiné i studentka a velice mladý James Farmer, je připravena zkouška ohněm v podobě debatních témat, jako jsou Jim Crow, sexismus, lynčování davu, zatýkání a výtržnosti, milostné aféry, žárlivost a posluchači státního rozhlasu. (Filmbox)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (119)

emma53 

všechny recenze uživatele

Denzel Washington byl, je a bude vždycky senzační před kamerou, ale že se mu podaří pro někoho možná málo chytlavé téma o debatním kroužku zrežírovat tak skvělou formou, to jsem netušila. Přiznávám se, že i mně je tohle téma poměrně vzdálené, ale když se to umí podat tak zajímavým způsobem, může se to stát skutečným zážitkem. Rozhodně to není film o ničem a ta podstatná myšlenka se formou debatních duelů pomalu rozvíjela až do finálního konce, který byl klasicky americký, ale kdo ví, třeba se to tak skutečně odehrálo. Inteligentní snímek, kterému lze vyčíst minimum a možná ani to ne, který je navíc doprovázený úchvatnou hudbou mého oblíbeného J.N.Howarda ()

larelay 

všechny recenze uživatele

Tazko tomuto skvelemu filmu nieco vytknut. Denzel je pred aj za kamerou famozny, namet je napisany zivotom, preto je tak strasne kruty a zaroven nadherny. Herci exceluju, ten texasky prizvuk je bozsky :D Skoda len, ze all mighty amerika pochopila az omnoho liet neskor (ak vobec), co slovo demokracia, tolerancia a pravo na zivot znamena. A preto velmi dobre padne si pripomenut, ze ludia kedysi zvykli za nieco z plneho srdca bojovat...Dakujem pan Washington. ()

Reklama

T2 

všechny recenze uživatele

Rozpočet $15miliónovTržby USA $30,236,407Tržby Celosvetovo $30,261,293Tržby za predaj DVD v USA $$24,441,834║ Denzel Washington len potvrdzuje že je rovnako zručný za kamerou ako aj pre ňou, pekný silný film, vie si vybrať silné témy /70%/ ()

Renton 

všechny recenze uživatele

Scénář: Robert Eisele .. Perfektní odsýpající dvouhodinovka neznámého amerického dějepisu. Další střípek z dějin amerického začleňování černochů do společnosti, tentokrát z doby, kdy otrokářství dávno pominulo, ale nerovný přístup ohledně lidských práv pokračuje nadále. Tah na bránu je zcela evidentní, ale je podán přesvědčivě, zručně, byť zaručeně líbivou formou. Denzel Washington jako režisér vsadil na osvědčené schéma vyprávění s jasným tahem na bránu, který klopýtá přes tu emocionálně, tu dramaticky zabarvenou překážku. Přesto je jeho ruka režiséra pevná a nesklouzne do vyloženého kýče. Pomáhá mu silné téma a výborné herecké výkony. Sám jim stojí v čele, kdy svému mentorskému učiteli dodává své nezaměnitelné osobní kouzlo a razanci. Přehlédnout nelze ani duo Whitekar Denzel - Whitekar Forest ___ Přesně takový film bych pouštěl romské menšině jako důkaz, že cesta k začlenění do společnosti existuje a nevede přes nataženou ruku pro sociální dávky. ()

Kaka 

všechny recenze uživatele

Denzel si tady udělal fajfku "splněno". Jako stoprocentní černoch natočil solidní black drama o nadějných studentech a jejich cool debatním kroužku. Je to sice klasicky schématicky vyprávěné a ke konci i relativně přeslazené, nicméně nelze si nevšimnout multitématické provázanosti. Jednak Washington trefně poukazuje na ambice černošských adolescentů o plnohodnotné studium, vzdělání a začlenění se do sociálního systemu USA ve 30tých letech minulého století, tedy období, které příliš nepřálo rasové jednotě. Zároveň solidně načrtává globální, celoamerickou rasovou krizi a segragaci. V neposlední řadě pak svým počinem zmiňuje a oslavuje klasické hodnoty správných a nesprávných postojů, činů a myšlenek, mnohdy v přímé názorové konfrontaci. Bohaté na myšlenky, ale příliš jednoduché koncepčně, zabalené do místy dost otravné cukrové vaty, prolnuté častým syndromem umělých slz hlavních hrdinů. Režisér je ovšem před kamerou opět suverénní borec s tvrdostí a razancí sobě vlastní. ()

Galerie (11)

Zajímavosti (2)

  • 19. decembra 2007 daroval Denzel Washington šek na $1 milión dolárov Univerzite Wiley na znovuzaloženie diskusného tímu. (erapo)
  • Tomuto filmu bolo ako prvému od roku 1979 dovolené natáčať na pôde Harvardskej univerzity. (erapo)

Související novinky

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

Zlaté glóby vyhlášeny, ale nepředány

14.01.2008

Jak již bylo řečeno, oficiální ceremoniál předávání Zlatých glóbů byl zrušen poté, co se ho rozhodli bojkovat i samotní herci, aby tak podpořili již několik týdnů se táhnoucí protestní stávku…

Nominace na Zlaté globy

Nominace na Zlaté globy

13.12.2007

Ve čtvrtek 13.12.2007 ráno byly vyhlášeny nominace na Zlaté globy. Zatímco porotu, která rozhoduje o udělování Oscarů, tvoří filmoví tvůrci, Zlaté globy udělují novináři. Mezi nominacemi na letošní…

Reklama

Reklama