Kapela přijela

• Izrael Bikur Ha-Tizmoret (více)

V jeden obyčejný den přijíždí  do Izraele z Egypta osm hráčů Alexandrijského policejního ceremoniálního orchestru. Mají zahrát na otevření arabského kulturního centra v Petah Tikva, ale pro chybu v komunikaci odjedou autobusem do Beit Hatikvy, zcela jiného města uprostřed Negevské pouště. Egypťané v policejních uniformách se seznámí s několika místními, kteří se zvědavostí reagují na jejich skupinu, jsou přátelští a obezřetní a během jejich návštěvy jim poskytují útočiště, jídlo, hudbu a společnost. V ten den už nejede žádná doprava do města a v pouštním městečku neexistují žádné hotely, kde by se mohli ubytovat. Majitelka malé restaurace Dina (Ronit Elkabetzová) je pozve, aby zůstali na noc v jejím bytě, v bytě jejích přátel a v restauraci. Následuje zvláštní noc tichých příběhů, přiznání a vzájemného pochopení. (TV JOJ)

slunicko2

Hudba spojuje lidské duše. 1) Úsměvný trochu nahořklý film se spoustou náznaků a zástupných symbolů pěkně zobrazuje arabskou a izraelskou mentalitu._____ 2) Ve druhém plánu pak sonduje duše opuštěných osamělých lidí._____ 3) Oceňuji praktické cvičení na téma, jak svádět dívku._____ 4) Zaujal mě přitažlivý 30letý Palestinec Saleh Bakri (učí svého izraelského kolegu, jak si namluvit dívku)._____ 5) Výstižný koment: Aluska88****, karlee****. ()

ibeh

Velmi náhodně nalezený a vybraný filmek bez jakékoliv informace předem. A pobavil i pohladil duši svým komorním příběhem i zpracováním. Tak příjemně plynul a sednul mi do nálady. ()

easaque

pomalý nevtíravý artově laděný film, příběhem však jednodudušší a veškeré dění tvoří "běžné" rozhovory mezi všemi postavami a napětí většinou nedorozumění vzniklé rozdílem kulturních a náboženských postojů. Přesto však velmi lidské a decentní. Humoru tam tolik není a do komediálního žánru bych ho osobně nezařadil - jak je uvedené v infu o filmu. Dávám slabší 4* ()

zette

Dobre natocene, minimalisticke drama o kulturnim stretu v jakemsi izraelskem zapadakove. Ronit Elkabetz byla uzasna v roli majitelky restaurace a jinak krasna zenska. Skoda, ze umrela tak mlada. Velmi dobry film. ()

angel74

Lehce komediální melodrama, v němž se zdánlivě nic neděje a přitom je plné příběhů, které předkládá divákům bez zbytečné ukecanosti, zato s patřičnou dávkou suchého humoru. Nejvíc jsem se nasmála při randění ve třech s nápaditým využitím kapesníčku a lahvinky šnapsu. Během sledování filmu jsem se kromě jiného utvrdila v tom, že arabština je vskutku krásný zvukomalebný jazyk, a také, že chytlavé rytmy zdejší tradiční hudby dovedou nabít silnou pozitivní energií. (80%) ()

dr.fish

Co se stane, když egyptská kapela přijede omylem místo do Petah Tikvy do Bejt Hatikvy? Celkem nic, autobus zpátky už nejede a díky majitelce místního trafiko-bufetu seženou nocleh u ní a jejího kámoše. A vztahy se můžou rozvíjet. Rozhovory, poznávání, srážka kultur. Film není o politice ani o izraelsko-egyptském napětí. Je prostě jen o lidech. Dobře natočený snímek s příměsí exotiky, neznámých jazyků, ale i všem lidem srozumitelných druhů komunikace. Pro znalce místních poměrů ještě o mnoho zábavnější. 90% ()

danliofer

Miluju tyto nenápadné filmy, v nichž se prolíná židovská a arabská mentalita... Tento mě doslova pohladil na duši... A jak jeden z hudebníků vyjadřuje milostné pocity z milování v arabštině, to je jako když vás někdo krásně pomiluje jen zvukem... Více takových filmových perliček, které nepředstavují Židy a Araby jen jako dvě nesmiřitelná etnika, když k sobě mají z historického i jazykového hlediska stejně nejblíže... ()

GrooveJump

Izraelská tvorba mne překvapuje čím dál tím více. Návštěva Kapely je film absolutně bez klišé, vtipný, vážný, vyváženy a především předkládá opravdu pravdivé a (subjektivně) sympatické sociálně-duševní pochody jednotlivých hrdinů, skrze problematice dvou jasně nejneznepřátelenějších světových náboženství, u kterých může aspoň někdy vyhrát lidskost nad krvelačným fanatismem. ()

Honzua

Takový blízkovýchodní Ztraceno v překladu bez shoegazu a ikebany zato s arabskou kapelou. Jemný humor, který na vlně melancholie občas spadne do kalicha hořkosti. Vše výmluvně podtrženo lahodnou kamerou, která každý záběr podrží o trošičku déle než by se zdálo být nutné. Nadto z krásný milfy Diny se nedaj odtrhnout oči a charismatický Khaled (Saleh Bakri) si mě získal už jako Suleimanův otec Fuad v Čase, který zbývá, takže těch kraťoučkých 85 minut příjemně uteče jako voda. No a kapela zase odjede :) ()

Autogram

Očakávania treskúceho humoru od tohto filmu by museli skončiť sklamaním. Aj keď to určite evokuje situácia, ako sa arabská kapela dostane v židovskom štáte omylom na úplne nesprávne miesto v nejakom zapadákove a ujme sa ich bufetárka, taká správna baba. Takže ich nechopnosť nie je žiadnym zdrojom vtipu, dokonca ani kultúrne rozdiely. V izraelskom zapadákove rozdiely medzi náboženstvami nie sú podstatné, a možno aj preto, že Arabi nie sú priliš ortodoxní a Židia tiež nie sú príliš ortodoxní. V druhej polovici filmu sa objaví niekoľko fakt dobrých scén, buď z diskoteky alebo s bufetárkou, takže to vytiahli na tri hviezdy, no záver úplne bez prekvapenia bol slabší. ()

Nassau

Jak ohodnotit a popsat něco, co ohodnotit a popsat jednoduše nelze. Člověk to musí vidět, aby pochopil. Neuchopitelný film, kterému by víc slušelo sledovat ho v zaprášeném divadelním prostoru, než-li z pohodlí domova. Zvláštní, ale pěkné. ()

MacGuffin

O: Bikur ha-tizmoret, IL/F/USA 2007; R: Eran Kolirin H: Sasson Gabai (Tewfiq); Ronit Elkabetz (Dina); Khalifa Natour (Simon); Saleh Bakri (Haled Shlomi); Shlomi Avraham (Papi); Rubi Moscovich (Itzik); Imad Jabarin (Camal); Gavriel Ayrum (Uri) ()

cuchillo

Moc příjemný film se sympatickými představiteli. P.S. Hlavní ženská postava - herečka Ronit Elkabetz - je kus nádherný a smyslný ženský :-). ()

lardko

Tak u tohohle filmu jsem se nudil až moc. Bez vtipu , jen někdy se mi to trochu zalíbilo , ale jinak jsem se jen tak tak na tenhle film dokoukal. ()

wellar

Herci si odo mna tych 5 hviezd zasluzia .. Tolko ludskych pribehov tu je, ze by clovek rad spoznal kazdeho osud este viac ...Najhlbsi a zaroven najvernejsi mi prisiel pribeh mladeho otca a jeho neprijemne sa spravajucej manzelky. Ako zaver skladby - bez zvuku vznesenych nastrojov a fanfar - aj on skoncil vo svojom zivote. Sice nie majestatne ale ani smutne. Asi to som si z tohoto filmu zobral. ()