Milionář z chatrče

• Velká Británie Slumdog Millionaire (více)

Džamal Malik pochází ze slumu v Bombaji, ale i tak se náhle ocitá ve finále indické adaptace soutěže „Chcete být milionářem?“ Ve finále bude Džamal hrát o 20 milionů rupií, ale moderátor ho po skončení prvního večera a získání 10 milionů rupií obviní z podvodu, a tak Džamala odváží policie k výslechu. Džamal je mučen a pak vyslýchán. Inspektor s ním prochází záznam pořadu a chce, aby mu Džamal vysvětlil, jak mohl znát všechny odpovědi. Díky tomu se dozvíme životní příběh Džamala. Džamal vyrůstal se svým bratrem Salímem a kamarádkou Latíkou. Vše začíná, když je Džamalovi přibližně 9 let a při nepokojích zahyne jeho matka. On, Salím a Latíka před nepokoji utekli a chvilku žili na ulici, ale pak se jich ujal jeden muž, který se o ně začal starat. Děti pro muže žebraly a ze Salíma se stala mlátička. Jednou v noci ale měli Džamalovi popálit oči, takže mu Salím pomohl utéct. Latíka chtěla utéct také, ale Salím ji schválně opustil. Bratři se jistou dobu živili prodejem a drobnými krádežemi ve vlacích, ale pak se dostávají k Tádž Mahalu, kde rozjedou byznys s kradenými botami a jako falešní průvodci. I když se jim daří dobře, po nějaké době se vrací do Bombaje a vyhledají Latíku, která pracuje stále pro stejného muže jako tanečnice. Džamalův bratr tohoto zločince zastřelí a všichni tři společně prchají. Salím se pak ale přidá k jinému gangsterovi a přivlastní si Latíku. Džamal je vyhnán. Džamal už pak dvojici nikdy neviděl, ale když začal pracovat jako nosič čaje v telefonní společnosti, podařilo se mu zkontaktovat svého bratra, se kterým se pak i sešel. Salím stále pracuje pro stejného muže, ale Latíka je prý navždy pryč. Salím chce, aby se Džamal nastěhoval k němu, čehož Džamal využije, a Salíma sleduje. To ho zavede za Latíkou, která žije se Salímovým šéfem. Džamal se pokusí Latíku osvobodit, ale Salím jí nedovolí utéct. Džamal se rozhodne využít soutěž „Chcete být milionářem?“, aby ho Latíka našla, protože ta na soutěž ráda kouká. Džamal je ve hře úspěšný a policii na svém životním příběhu dokáže, že nepodvádí, on ty odpovědi prostě zná. Jakmile se Latíka dozvídá, že je Džamal v soutěži, za pomoci Salíma uniká ze svého vězení... (TV Prima)

Eldrick

Kýčovitá indická pohádka natočená svižnym stylem. Pasáž z dětství mi lehce připomenula Město bohů, ale tim podobnost končí. Zbytek je vykonstruovanej vlezdoprdelkovskej shit. Njn, co jsem mohl čekat od oscarovýho filmu. Druhý den jsem si na to ani nevzpomněl. Jasný kalkul Boyla, který "nečekaně" schrábnul Oscara. Trapný. ()

Frenegonda

V tomhle filmu je všechno skvěle zpracovaný. Všechno funguje báječně, až na to, že mě ten příběh - ve své podstatě - nebavil. Soundtrack ale obdivuju a předpokládám, že spolu ještě něco zažijem. Doplnění - po té co drhnu soundtrack pořád dokola - smekám před touhle božskou hudbou, jejíž cinkot se mi vryl hluboko pod kůži. ()

fmash

Milionář z chatrče nese jedno jasné poselství. Bohužel jsem nepřišel na to, které by to tak mohlo být. Když máte v knize osudu něco napsáno, tak se to prostě stane, je jedno jak dlouhý řetěz (ne)štastných náhod k tomu povede. Tolik pohádka z říše predestinace. V jistém smyslu pozitivní mi přijde, že divák může vidět „asijské tygry“ i jinak, než jsou v cestovních průvodcích zobrazovány nejčastěji. Tedy nejen naleštěné mrakodrapy, Tádžmahál a prostí lidé, ale také (a vzhledem k demografickým údajům často) svrab, bída a neštovice. A ovšem organizovaný zločin a další výhody chaosu. Nic proti Indii a spol., holt jiný kraj, je mi to vlastně celkem fuk, když to zatím nemám za okny. Na druhou stranu v jistém smyslu negativní mi přijde, že to bonbónové balení v růžovém celofánu tu původní výhodu dost neutralizuje. Atd., suma sumárum to hodnotím jako dost epickou červenou knihovnu s poměrně otravnými (byť vzdělávacími) peripetiemi. To mám radši starou dobrou Courths-Mahlerovou, když už. Pro mě slabší tři hvězdy. ()

Petroff

Bylo to dobrý, je to dobrý a bude to dobrý i za pár let... Ale těch 5 jsem přepískl. Krapet to stáhnu, je to přecejen kýčovitá pohádka, ale kouká se na to dobře, to ne že ne... K tomu na OST celkem hitovka : M.I.A. - Paper Planes. ()

dyfur

...vzhľadom na to,že nie som filmový kritik,ani nie som organizovaný v nejakej filmovej inštitúcii, a nie som pokrytec hovorím -asi silný príbeh - ktorý mňa nudil-téma,herci,všetko jedine pozitivum,že som film videl zadarmo.Nikdy viac. ()

GILLWANDER

Boyle je zručný remeselník plný inovácií, je žánrovo neposlušný a robí si čo chce a hlavne robí to, čo vzbudí vo väčšine nevídaný aplauz. Jeho indický milionár je stelesnením osudovej lásky, ktorá dokáže prekonať hocijakú prekážku, preniesť sa nad problémami a riešiť ich najprijatelnejšou cestou. Osud, ktorý stretol Jamala už pri smrti svoju matky, neskôr v spoznanie Latiki a v jeho nasledujúcom živote, v televíznom milionári kde si odniesol 20 miliónov rupií bol proste osudový. Stal sa milionárom, ale hlavne slobodným mladým chlapcom, ktorý si mohol konečne bez sporu vziať za ruku svoje prvé dievča. Milovať ho a ujsť s ním tam, kde osud vie byť aj zhovievavý. Krásne odprezentovaná očista do duše, spoveď pravdivého príbehu s hlbokým koncom a s krásnou myšlienkou, emotívne nakrájané ovocie s tak sladkou dužinou, že sa so mňa stal cukrovkár. Som na ňom závislý, chcem viac a viac, až má to citovo raní. Na chvíľu musím prestať, zamyslieť sa a povedať si, že som videl úžasný film, ktorý má obšťastnil, prekvapil a dojal. Boyle, si môj človek, chcem viac s tvojho jedálneho lístka! Dúfam, že mi počas svojej hviezdnej kariéry ponúkneš ešte aspoň jednu gurmánsku špecialistu. Za milionára 5*/90% ()

Carlossss

Všechno důležité už tu asi bylo řečeno... tak já jenom dodám, že tak příjemný a lidský snímek jsem už vážně dlouho neviděl. A i když není zrovna dvakrát veselý, tak mě zahřál u srdce. Prostě pohádka..:o) ()

Had6

Pohádka, které věřit nemusíte, ale rozhodně vás zaujme. Originální nápad může mnohdy mnohonásobně vynahradit chybějící desítky milionů v rozpočtu filmu...UPDATE: Ale na osm Oscarů bych to rozhodně netipoval! ()

Cafú

Film, kterému jsem zkrátka nevěřil. Jde o klasický klišovitý hollywoodský příběh v exotických indických kulisách, který celému západním světu ukazuje, že "Americký sen" se nemusí žít jen v Americe, ale vlastně po celé Zemi. Stačí jen když přijme určitá kultura něco hezkého, co Amerika nabízí (v tomto případě přenádhernou soutěž "Chcete být milionářem")! Film spolehlivě zaplácne touhu západního člověka, který chce do určité omezené míry poznávat jiné kraje a mravy (aniž by ho osobní zainteresovanost musela hnát k nějaké osobní aktivitě či nahlodanému svědomí). Ne, západní divák se nebude znásilňovat k pohledu na uplně odlišné vnímání světa či na jinou kulturu, to si raději pustí přežvejkanou blbůstku s indickým lookem, která navozuje pocit autentičnosti a zároveň neustálého pocitu, že je nám to povědomé (=příjemněji se nám to vstřebává). A vzhledem k tomu, že v Indii je obrovská poptávka po filmovém průmyslu, je tento film neuvěřitelně výhodným marketingovým tahem a to i proto, že neměl nějak oslnivě velký rozpočet. Klobouk dolů, Danny Boyle! To bych určitě od režiséra geniálního "Trainspottingu" nečekal. P.S.: Musím ale vyzdvihnout perfektní kameru a střih, to se opravdu povedlo, ale raději doporučím "Město bohů" nebo "Tropa de elite"! ()

maverick10

Tak tady je zlaty plesoun zaslouzeny. Skvely film, jehoz zvlastni zpracovani prolozene do trech dejovych linii, zaslouzi minimalne zvysenou pozornost. Vynikajici hudba spolecne s vsudypritomnou kamerou davaji divakovy nezapomenutelny zazitek, Danny Boyle dokazuje nejenom svuj talent, ale predevsim dava milionovym filmovym studiim na vedomi, ze k dobremu filmu nepotrebujete obrovsky rozpocet a i presto film muze videlat nejake ty miliony. Vzdyt tento film stal pouhych 15 mil. dolaru a vydelal zatim neco pres 150 mil. dolaru. ()

SonG

Největším plusem filmu jsou podle mne neznámí herci, kteří celý film pozdvihují do ,,uvěřitelné,, roviny.......Takřka pohádkový příběh, který ve mne zanechal velice pozitivní zážitek a Boylovi za něj děkuju....Milionář si ty Oscary právem zasloužil.... ()

BoredSeal

Boylově kariéře tenhle film nijak neublíží a celkem do ní zapadá (uvědomte si, že tenhle pán natočil jen jednu vysloveně nepovedenou nezajímavou sračku a to zrůdný Extra život). Ale co z toho má divák? Banální pohádka (nebojím se to tak nazvat) o tom jak indický chudák Honza (jméno si nepamatuju, sorry) k lásce a penězům přišel, je oproti klasickým americkým filmům zpestřená o prostředí Indie a sondu z míst, kam se asi většina turistů podívat nechce. Nechci Slumdog Millionaire vysloženě spláchnout, ale je to úplně normální film, nic extra. Film hraje na city, což ti měkčí z nás kvitují roztřesenou rukou udělující pět hvězdiček jako svůj příspěvek nebo soucitné přikývnutí, jak je může být život v Indii hrozný. Kromě ale boylovských temných prvků (zkratka z toalet k filmové hvězdě,démonický moderátor soutěže, kruté povýšení pro nejlépe zpívající dětské žebráky, celkem neemocionálně bitka hinduistů s muslimy) by tenhle film mohl natočit kdokoliv. A ten bollywoodský taneček na konci postrádající nějaký smysl? Ale prosím vás. Oscar pro Boyla jako pro zajímavého a jiného režiséra budiž, ale za tenhle film ne. Když si vzpomenu, že nejlepší loňský film, nadupaný, dějově hutný Temný rytíř nebyl ani v nominacích, chce se mi blít. Takže, Indie je mi ukradená, netrpím mesiášským soucitem, takže dávám tři hvězdičky. ()

Katarine

Amazing ...unbelievable ...Skoro nemám slov, tento film mě naprosto dostal, oslnil. Teď už chápu všechna ta ocenění ať už Zlatými glóby či Oscary. Milionář z chatrče představuje asi vše, co by v dnešní době měl opravdu dobrý a kvalitní film vlastnit. Já nenašla snad žádný zápor, snad jen to náhlé přeskakování v ději a v čase úplně na začátku mi celkem zamotalo hlavu, pak, když jsem si zvykla, děj ubíhal tak přijatelným tempem s vynikající doprovodnou hudbou (soundtrack si určitě v nejbližší době pořídím) až do samotného velkolepého závěru. Jak napsal uživatel golfista (tímto se omlouvám, za použití jeho slov, ale mluví mi přímo z duše): "Důkaz, že i za (v dnešní době) směšný peníz a bez jakýchkoliv hereckých hvězd se dá natočit film, který se vám zapíše hluboko do srdce." Nemůžu jinak...tenhle film si ode mě zaslouží 5*. Úžasné ...neuvěřitelné ... ()

Beagle

Po druhém zhlédnutí má těch pět hvězd ode mě Jamal ještě zaslouženějších. Vážně intenzivní zážitek s koncem jako z pohádky. A to já můžu. ()

Taninaca

Nevím, jestli byl tento film natolik geniální, aby proměnil 8 z 10 nominací na Oscara, ale asi to byl jeho osud:-) Na jednu stranu milá pohádka, na stranu druhou kruté drama z rozvojové země, které dobylo Hollywoodský kopec. PS: Potěšil i dabing Vladimíra Čecha moderátora soutěže, kdo jiný by ho měl dabovat? :-) ()

Jigy

Tak tomu řikám milé překvapení. Nádherný průžec indickou společností i lidskou duší mlácenou osudem ze všech stran ale o to pevnější dosáhnout svého jejiného životního cíle. Tento film chytne za srdce a nepustí. Tentokrát musim s komisí akademie souhlasit a uznat jejich oskorový výběr za tu nejlepší možnost. Film je proste tak dobrý, že mu odpouštim i ten přeslazený konec.......... k němu to každopádně celou dobu spěje, ne? ()

Zemřel herec Irrfan Khan

Zemřel herec Irrfan Khan

29.04.2020

V 53 letech zemřel hvězdný indický herec Irrfan Khan. Příčinou byla infekce tlustého střeva. Od roku 2018 zároveň bojoval s rakovinou. Herce mohou diváci znát nejlépe z rolí jako Pí a jeho život,… (více)

Annaud našel černé zlato

Annaud našel černé zlato

20.12.2010

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

Po Souboji titánů vypukne Válka bohů

03.04.2010

Samozřejmě, o tomto filmu u nás nečtete poprvé. Starořecká fantasy War of Gods (resp. Dawn of War, pořád je v tom trochu zmatek) měla původně bezprostředně konkurovat Souboji titánů, ale díky… (více)