Skoro tři hodiny černých žen, otroctví, Toni Morrison a hlavně Oprah Winfrey. Těžké téma, těžké osudy… Jsem vděčný, že z toho neudělali komerční film, ač se z filmu stal komerční propadák, který překonala i "Chuckyho nevěsta". Protože to má onen věčný přesah. Není to stravitelné jako 12 let v řetězech. Není to líbivé. Je to příliš opravdový hutný… magický realismus? Oprah Winfrey raises me to the feminist I am…(12.11.2015)

• Radyo

Po pravdě řečeno jsem čekal daleko více. Recenze na tento film byly vesměs příznivé, ale já jsem jej trávil jen těžce. Příběh je komplikovaný, zdlouhavý a místy mírně nelogický. Thandie Newton sice hraje působivě, ale řekl bych že v některých scénách těžce přehrává. Danny Glover mi přijde absolutně nevýrazný, stejně jako Oprah Winfrey. Když srovnám tyto jejich role a jejich role ze Spielbergovy Barvy nachu, tak zde působí přímo toporně, ale to má asi na svědomí i scénář a nevyvedená režie.(23.7.2002)

Knihu jsem rozečetla několikrát, ale složitá jazyková stavba i přechody mezi jednotlivými časovými liniemi nad mým dobrým úmyslem četbu dokončit vždy zvítězily. Text na mě působil ještě nepřehledněji než Falkner, jenže to byly příjemné hádanky, tady jsem se musela do zajímání se o děj vyloženě nutit. A přitom je to škoda, protože Toni Morrison dokázala úžasným způsobem znázornit, co s člověkem udělá "démon" z minulosti, v případě Sethe vlastníma rukama zavražděná dcera. Ta se náhle zjevuje v podobě postižené Beloved, a zatímco Sethe si díky ní konečně přiznává životní omyl a také ztrátu, Beloved svou fatální přítomností ničí vše, co Sethe díky potlačovanému vědomí vybudovala. V závěru má matka možnost volit znovu, tentokrát ale místo dcery zamíří zbraň proti bílému otrokáři. To přece měla udělat před tím? Chránit své dítě? Beloved (nebo to byl pouze její přízrak) po tomto činu mizí a matka si může plně prožít to, čemu se léta vyhýbala, smutek, stesk, vinu...a nakonec se snad začne mít sama ráda, vážit si svého srdce, být svobodná, jelikož Milovaná má být především ona sama - Sethe -toho ovšem dosáhne až po té, co skutečně opustí "milovanou" dceru. Obdivuji, jakým obrazným, až zdrcujícím způsobem dokázal tak komplikovaný příběh Demme s celým svým týmem zfilmovat. Love your heart, that is the price. Pokusím se přečíst právem oceňovaný román znovu, nicméně snímek v tomto případě asi překoná předlohu.(10.12.2014)

• Houdini

Oscar 1 nominace: Kostýmy(21.3.2004)

Hned po přečtení knihy jsem si pustila tento snímek, který i přes relativně nízká hodnocení, byl výborný.. Pro lepší pochopení zfilmovaného příběhu je rozhodně fajn přečíst knihu (myšlenky a vzpomínky se těžko zachycují). Mě se celé podání líbilo a velmi úzce se drželo knižní předlohy.. Nejlepší herecký výkon předvedla rozhodně "Milovaná" ;-) Příběh není rozhodně pro každého, je to těžké téma a ještě těžší osudy..(23.2.2015)