Reklama

Reklama

Zavraždění Trockého

  • Velká Británie The Assassination of Trotsky (více)
Trailer

Obsahy(1)

Na předměstí Mexiko City prožívá spolu se svou družkou Natálií (Valentina Cortese) podzim života Stalinem vyhnaný Lev Davidovič Trocký (Richard Burton) v přísně střežené usedlosti. 23. května 1940 podnikne komunistické komando útok na Trockého vilu; ten nevyjde a Lev přežije. Trockého překladatelka a fanatická stoupenkyně Gita (Romy Schneider) však již nějakou dobu žije s mužem, který si říká Jackson (Alain Delon) a ve skutečnosti je tajným sovětským agentem... Britský producent Joseph Shaftel plánoval už od roku 1969 film o zavraždění Lva Trockého, jednoho z vůdců Říjnové revoluce. Dlouho však nebyl spokojen s předkládanými scénáři. Nakonec byla požádána francouzská star Alain Delon, který měl hrát Trockého vraha, aby vybral režiséra, pod jehož vedením by si rád zahrál. Jeho volba padla na Josepha Loseye. Ten ze scénáře odstranil všechny domyšlené okamžiky a zcela se koncentroval na věrné podání historické události. (Pohrobek)

(více)

Videa (1)

Trailer

Recenze (62)

MrPierc 

všechny recenze uživatele

Nezáživné a chvílemí surrealistické. Přesto mne film zaujal osobností Trockého, který žil v Mexiku ve svém vlastním vězení. Publikoval a rozséval Marxismus i odtud. Romy Schneider byla zajímavá. České ozvučení bylo hrozné, když například slyšíte zvuk štěrku nebo kamenů a postava jde po hlíně, tak to opravdu nesedí :-) ()

NinadeL 

všechny recenze uživatele

Schneiderová: "Buržouste." Delon: "Komunistko." Burton: "Kontrarevolucionáři." aneb trio v rekonstrukci, která se nekonala. S odstupem tří dekád se mohli jevit události kolem zavraždění Trockého opět aktuální, ale to nemění nic na tom, že výsledný film nepředvedl nic zvláštního. Snad jen tu atypickou odbočku pro kdysi slavný pár Schneider/Delon. Pro zajímavost je možné si podobné události srovnat s jejich interpretací ve filmu Frida. ()

Reklama

WANDRWALL 

všechny recenze uživatele

Poměrně nudný schématický film, který je jen tu a tam narušený postojem L. Trockého směrem k víře v komunismus, či náhle dojde k narušení schématu a jako divák se dozvídám něco z psychologie člověka zahnaného do ústraní, který žije ve stálém strachu, že si pro jeho život jednou přijdou. Přišli a to sami ze strachu, aby proti Leninovi a pak Stalinovi neuspořádal někdy Trocký kontrarevoluci, a po jeho smrti si oddychli. ()

Martin741 

všechny recenze uživatele

Richard Burton /Where Eagles dare, Vlak s mlekem zde jiz nestoji/ bol fakt megatalent na herectvo. Tuna sa zhostil roly Leva Davidovica Trockeho /7. november 1879 - 21. august 1940/. Divak ma potom moznost sledovat pokus o fyzicku likvidaciu Trockeho, jeho monology o politike a plus kopu zauijimavosti o politike. Reziser Joseph Losey /Vlak s mlekem zde jiz nestoji/ natocil dobry film, ktory ale Kalizial v kinach zhorel. No nic, aspon potesi Alain Delon /Sicilsky klan/ ako drsny sovietsky agent, dalej Romy Scheider /Tripple Cross s Gertom Frobem/ + Valentina Cortese /La Nuit Americain/. Su tu zapamataniahodne sceny /byk, vrazda Trockeho/. 69 % ()

A.Beech 

všechny recenze uživatele

Neskutočne štýlový Delon - obleky s vestou, slnečné okuliare, brutálne nagélované vlasy začesané dozadu, často muž nie mnoha slov. To bolo to čo ma držalo na jednej vlne s filmom. Celkovo sa vo filme toho až tak veľa neudeje, až na ten záver samozrejme. Ale veľmi štýlový Delon sa postaral o to, že som sa vôbec nenudil. Na záver keď sme všetci vedeli, že ide do tuhého, napätie sa naozaj stupňovalo. MINI SPOILER: Celý čas išla z Delona istota, že ide o špičkového profesionálneho zabijaka. Až na momenty keď prišlo do tuhého. Zrazu sa jeho postava ukázala ako neskúsený slaboch so strachom. Toto na konci filmu ubralo z celkového dojmu, ako na mňa vo filme celý čas pôsobil. ()

Galerie (10)

Zajímavosti (8)

  • Film vynecháva veľmi dôležitý detail, a to že Trockému (Richard Burton) sa podarilo zlomiť tri prsty svojho vraha pri obrane. (Arsenal83)
  • Film bol uvedený v roku 1978 v knihe "Päťdesiat najhorších filmov všetkých čias" ("The Fifty Worst Films of All Time (and How They Got That Way)") od Harryho Medveda a Randy Dreyfussa. (Arsenal83)
  • Podľa životopisca Melvina Bragga bol režisér Joseph Losey počas natáčania taký opitý, že sa pri filme spoliehal na dlhé monológy Burtona, v niektorých prípadoch dokonca zabudol, čo bolo v scenári. Sám Burton uviedol, že museli Loseymu pripomínať veci, pretože nastávali problémy s kontinuitou. (Arsenal83)

Reklama

Reklama

Časové pásmo bylo změněno