Zavraždění Trockého

L'assassinat de Trotsky

Drama / Thriller / Historický / Životopisný

Velká Británie / Itálie / Francie, 1972, 103 min

• curunir

,,Z DVANÁSTICH APOŠTOLOV BOL JUDÁŠ JEDINÝ ZRADCA, ALE KEBY SA STAL MOCNÝM MUŽOM, TÝCH ZRADCOV BY BÝVALO DVANÁSŤ." __ Proti Delonovi nič nemám, ale jeho tvorbu v zásade nevyhľadávam, Romy Schneider mám zafixovanú ako Sissi, ktorá ide absolútne mimo mňa a tak bol mojou pozvánkou na film iba Rišo Burton, aj to z dôvodu aby som si postupne skompletizoval jeho dielo. Záverečnú kapitolu Trockého života v Mexiku pozná viacej divákov najmä vďaka ,,Fride", kde sa zamerali predovšetkým na ,,niečo ako podanie ruky" , čo sa vzhľadom k tu ukázanej plnej oddanosti k jeho manželke zdá byť za vlasy pritiahnutou fikciou, zvlášť keď sme na začiatku upozornení, že tvorcovia poskladali príbeh pokiaľ možno čo najvernejšie skutočnosti. V tejto snahe sa im však nepodarilo vložiť Trockému žiadaný hlbší ľudský rozmer a väčšinu času pôsobí ako neosobná persona chrliaca zo seba rôzne marxisticko-leninistické poučky a ideály. Film ma teda príliš neoslovil, jeho prostredná časť je vo svojej nečinnosti takmer uspávajúca, obsahuje nezaujímavé vsuvky (nerozumel som šokujúcej scéne s mŕtvolou) a jeho depresívno-psychologický charakter podtrhuje disharmonická hudba pri ktorej dokonca v českej zvukovej stope zaznie za začiatku zvláštny jazzrock, čo bude však mýlka distribútora, ktorá sa v originále nevyskytuje a nahradená je o niečo príhodnejšou hudbou. Nerozumiem toľkej chvále na scénu z corridy, ktorá má v sebe len prostoduchý symbolizmus v mnohom poznačený trocha nevhodným názvom filmu. Najviac ma oslovil iba záver, ktorý správne uzatvoril celkovú chladnú a odmeranú atmosféru. Väčšina mojich obľúbených užívateľov hodnotí film podpriemerne a keďže toto dielo v roku 1978 ocitlo na 5. priečke medzi 50 najhoršími filmami všetkých čias, nevidím žiaden dôvod hodnotiť ho inak. (328. hodnotenie, 46. komentár k filmu)(27.8.2014)

• Superpero

Totálně nudná věc. Režisér zabil co se dalo. Usínal jsem u toho už asi po deseti minutách a třeba scéna atentátu na barák je natočená ukázkově špatně. Atentátníci přijdou, střelej do zavřenejch dveří a nesmyslně pomalu odejdou!!!! Koukali jsme na to celá rodina a postupně všichni odpadli, až tak to bylo nudné. Od tohohle nezáživného shitu ruce pryč.(11.8.2009)

Pozoruhodná a podle všeho nanejvýš důkladná rekonstrukce posledních měsíců a týdnů života někdejšího nejbližšího Leninova spolupracovníka a hlavního organizátora třetí listopadové ruské revoluce z r. 1917 imponuje sama o sobě vysoce nadprůměrnou úrovní svého zpracování. Nad obvyklý standard této části filmové tvorby ji vedle skvělých výkonů hlavních hereckých protagonistů (Delon, Burton, Schneiderová) povyšuje symbolika (býk v aréně) a hlavně nanejvýš jemná a jakoby z pozadí působící - a o to tím také přesvědčivější - Loseyho režie. Komunista, který se stal hrdinou Sovětského svazu za sprostou, úkladnou vraždu jiného komunisty světového významu, je dalším systémovým stigmatem této ideologie i hnutí, jež se k ní hlásí. Trockij nakonec víc než jako komunistický politik, postupně ztrácející kontakt s vývojem i skutečností, proslul jako skvělý historický spisovatel a vynikající stylista. Faktograficky a do značné míry i mravně - nelze zapomínat na jeho podíl na politických zločinech také leninské éry a občanské války, i na projevy vlastního, byť se teprve rodícího kultu osobnosti nebo trockistickou ideu militarizované práce atd. - proslul jako kritik skutečné podstaty stalinistického bolševického komunismu a jako neúprosný odhalovatel jeho skutečné poloteroristické tváře. I tento dnes již letitě fousatý film patří k těm, které by slušným lidem mezi komunisty měly soustavně kazit spaní a pálit svědomí. (Gulag mohl mít - a namnoze i opravdu měl - ty nejnepředstavitelnější organizační formy.) Stalinismus totiž vládne také pozoruhodnými regeneračními schopnostmi a jeho potence ničit vlastní lidi s lety nezeslábla. Spíš naopak - jen se dočasně skryla.(18.10.2008)

Musím přiznat, že vysoké hodnocení většiny mě překvapuje. Chabý střih a prkennou režii sice vyzdvihává několik kvalitních okamžiků, jako je umírající býk, solidní hudba a přítomnost Alaina Deloina, který hraje pro něj velice netradiční roli, přesto však převažuje nuda a konvenční pohled na notoricky známé historické události.(23.11.2008)

• gudaulin

Události kolem vraždy Trockého jsem znal z historické literatury, a tak jsem film při nejlepší vůli nemohl považovat za napínavý thriller, protože mě buď vůbec nepřekvapil nebo se v řadě detailů odlišoval od toho, co jsem vnímal jako historickou realitu. Producent si myslel, že stačí vzít atraktivní téma vraždy ikony radikální levice a do svého týmu přibrat tři velké filmové hvězdy a úspěch se dostaví tak nějak automaticky. S výjimkou úvodu, kdy je kamerou zaznamenán barvitý prvomájový průvod ulicemi Mexico City, jsem se v podstatě převážnou dobu nudil a film mě nedokázal strhnout. Romy Schneider je ve filmu zbytečná, byla jednoduše obsazená jako ženská protiváha dvou mužských hvězd. Burton je sice potenciálně jako Trockij zajímavý, jenže scénář mu předepisuje povětšinu času jenom sedět a vypouštět z úst sáhodlouhé frázovité monology, takže to zůstává pouze na Delonovi, coby agentu NKVD, a to je příliš málo. Kdyby film dokázal přenést děj částečně do Moskvy a ukázal Stalina a zákulisí rozhodování o Trockého likvidaci, byl by pro mě zajímavější. Vůbec je až s podivem, jak dokázal scénárista a režisér zabít takovou filmově zajímavou akci, jako by první atentát na Trockého, která je ve filmu ukázaná prakticky jako divadelní fraška. Ve skutečnosti se tehdy vypálilo několik stovek nábojů a dům byl jako řešeto. Dovedu si představit několikaminutovou napínavou scénu, která by diváka přikovala k sedadlu, reálný výsledek je ale spíš trapný. Celkový dojem za film, kterému chybí napětí a šmrc: 45 %.(26.10.2008)