Zavraždění Trockého

• Velká Británie The Assassination of Trotsky (více)
Trailer

Na předměstí Mexiko City prožívá spolu se svou družkou Natálií (Valentina Cortese) podzim života Stalinem vyhnaný Lev Davidovič Trocký (Richard Burton) v přísně střežené usedlosti. 23. května 1940 podnikne komunistické komando útok na Trockého vilu; ten nevyjde a Lev přežije. Trockého překladatelka a fanatická stoupenkyně Gita (Romy Schneider) však již nějakou dobu žije s mužem, který si říká Jackson (Alain Delon) a ve skutečnosti je tajným sovětským agentem... Britský producent Joseph Shaftel plánoval už od roku 1969 film o zavraždění Lva Trockého, jednoho z vůdců Říjnové revoluce. Dlouho však nebyl spokojen s předkládanými scénáři. Nakonec byla požádána francouzská star Alain Delon, který měl hrát Trockého vraha, aby vybral režiséra, pod jehož vedením by si rád zahrál. Jeho volba padla na Josepha Loseye. Ten ze scénáře odstranil všechny domyšlené okamžiky a zcela se koncentroval na věrné podání historické události. (Pohrobek)

Trailer

POMO

Trockeho monológy o politike išli mimo mňa, rovnako ako akákoľvek politika či už vo filmoch alebo mimo ne. Ale prevedenie snímky je na vysokej úrovni - neveľkolepé, skôr minimalistické a komorné, s učebnicovo komponovanými zábermi a kvalitnými hereckými výkonmi. Jadrom filmu je psychologické skúmanie tragického stretu dvoch zástancov veľmi rozdieľnych ideologických svetov. Filmovú zábavu tu teda nehľadajte, ide o neblockbusterovo chladný a vážny zážitok s mrazivo surovým vyvrcholením. Minimálne na dve scény určite nezabudnete (zabitie býka v aréne + vražda). ()

Superpero

Totálně nudná věc. Režisér zabil co se dalo. Usínal jsem u toho už asi po deseti minutách a třeba scéna atentátu na barák je natočená ukázkově špatně. Atentátníci přijdou, střelej do zavřenejch dveří a nesmyslně pomalu odejdou!!!! Koukali jsme na to celá rodina a postupně všichni odpadli, až tak to bylo nudné. Od tohohle nezáživného shitu ruce pryč. ()

gudaulin

Události kolem vraždy Trockého jsem znal z historické literatury, a tak jsem film při nejlepší vůli nemohl považovat za napínavý thriller, protože mě buď vůbec nepřekvapil nebo se v řadě detailů odlišoval od toho, co jsem vnímal jako historickou realitu. Producent si myslel, že stačí vzít atraktivní téma vraždy ikony radikální levice a do svého týmu přibrat tři velké filmové hvězdy a úspěch se dostaví tak nějak automaticky. S výjimkou úvodu, kdy je kamerou zaznamenán barvitý prvomájový průvod ulicemi Mexico City, jsem se v podstatě převážnou dobu nudil a film mě nedokázal strhnout. Romy Schneider je ve filmu zbytečná, byla jednoduše obsazená jako ženská protiváha dvou mužských hvězd. Burton je sice potenciálně jako Trockij zajímavý, jenže scénář mu předepisuje povětšinu času jenom sedět a vypouštět z úst sáhodlouhé frázovité monology, takže to zůstává pouze na Delonovi, coby agentu NKVD, a to je příliš málo. Kdyby film dokázal přenést děj částečně do Moskvy a ukázal Stalina a zákulisí rozhodování o Trockého likvidaci, byl by pro mě zajímavější. Vůbec je až s podivem, jak dokázal scénárista a režisér zabít takovou filmově zajímavou akci, jako by první atentát na Trockého, která je ve filmu ukázaná prakticky jako divadelní fraška. Ve skutečnosti se tehdy vypálilo několik stovek nábojů a dům byl jako řešeto. Dovedu si představit několikaminutovou napínavou scénu, která by diváka přikovala k sedadlu, reálný výsledek je ale spíš trapný. Celkový dojem za film, kterému chybí napětí a šmrc: 45 %. ()

sportovec

Pozoruhodná a podle všeho nanejvýš důkladná rekonstrukce posledních měsíců a týdnů života někdejšího nejbližšího Leninova spolupracovníka a hlavního organizátora třetí listopadové ruské revoluce z r. 1917 imponuje sama o sobě vysoce nadprůměrnou úrovní svého zpracování. Nad obvyklý standard této části filmové tvorby ji vedle skvělých výkonů hlavních hereckých protagonistů (Delon, Burton, Schneiderová) povyšuje symbolika (býk v aréně) a hlavně nanejvýš jemná a jakoby z pozadí působící - a o to tím také přesvědčivější - Loseyho režie. Komunista, který se stal hrdinou Sovětského svazu za sprostou, úkladnou vraždu jiného komunisty světového významu, je dalším systémovým stigmatem této ideologie i hnutí, jež se k ní hlásí. Trockij nakonec víc než jako komunistický politik, postupně ztrácející kontakt s vývojem i skutečností, proslul jako skvělý historický spisovatel a vynikající stylista. Faktograficky a do značné míry i mravně - nelze zapomínat na jeho podíl na politických zločinech také leninské éry a občanské války, i na projevy vlastního, byť se teprve rodícího kultu osobnosti nebo trockistickou ideu militarizované práce atd. - proslul jako kritik skutečné podstaty stalinistického bolševického komunismu a jako neúprosný odhalovatel jeho skutečné poloteroristické tváře. I tento dnes již letitě fousatý film patří k těm, které by slušným lidem mezi komunisty měly soustavně kazit spaní a pálit svědomí. (Gulag mohl mít - a namnoze i opravdu měl - ty nejnepředstavitelnější organizační formy.) Stalinismus totiž vládne také pozoruhodnými regeneračními schopnostmi a jeho potence ničit vlastní lidi s lety nezeslábla. Spíš naopak - jen se dočasně skryla. ()

Pohrobek

Smrtelně raněný býk se zmítá v agónii a marně podniká poslední výpady. Trockého labutí píseň. Richard Burton ve výborné formě a především Alain Delon tak, jak ho rozhodně neznáte - snad nejnetypičtější Delonovo představení v roli zmateného vraha idealisty. Zajímalo by mě, jestli to někdy běželo v naší distribuci, čemuž nasvědčuje existence českého názvu. Reakce mohla být dost zajímavá. Trockij je tu skoro hrdina. Tentokrát ale dávám přednost skvělému filmu před poněkud neoblíbenou ideologií. ()