Nová dcera

The New Daughter

Thriller / Horor / Mysteriózní

USA, 2009, 103 min

Rozhodoval jsem se mezi dvěma a třema a nakonec budu mírný a dám tu třetí. A to hlavně za tu vcelku propracovanou atmosféru, která celý film pozvedává do průměru. Místama ale na mě film působil, že ani neví, jestli chce být mrazivou podívanou nebo monstr film. Obě půle filmu nejsou zrovna souměrné žánrově a proto to jako celkem působí zmateně.(19.7.2011)

Pořád nemůžu přijít na to, proč se mi to líbilo. Nejspíš za to opravdu může Kevin Kostěj, tady se do tý role prostě hodil a jeho otcovská role byla zahraná civilně a relativně věrohodně. I když sem u toho vlivem pozdní noční hodiny skoro usínal, pozornost mi vydržela až do konce. Jinak ale nečekejte převratnej děj nebo námět, klasičtější už to bejt asi nemůže.(12.8.2013)

Docela dobrý horor. Viděla jsem už desítky hororů, kde se rodina s dětmi přistěhovala do nového domu, a někdo se tam začal "měnit", protože se v minulosti stalo v domě něco zlého a bla bla bla. Ale i když je to mé velice neoblíbené téma, tady se mi to nějak líbilo. Dost originální provedení, i celý ten nápad s mravenci se mi líbil. Mathisová a Costner hráli neuvěřitelně civilně, takže se na to dobře koukalo. K obsazení dětských rolí bych měla svoje výhrady, ale celý film mi to nakonec nezkazilo. Takže jsem se bavila, a film se mi docela líbil.(19.8.2011)

Problém Nové dcery tkvie v tom, že v podstate nemá trochu rozhľadenejšieho diváka čím zaujať. Je to proste priemerný, neoriginálny horor podľa nepríliš známej poviedky, ktorý v žánrovej produkcii rýchlo zapadne. Obsadenie Kevina Costnera do hlavnej úlohy je čisto marketingovým ťahom, keďže prakticky nemá čo hrať a balansuje medzi polohami vážny-znepokojený-vystrašený, ktoré pokryje aj jednoduchá mimika jeho rokmi vycvičenej tváre. Momenty napätia striedajú dlhé minúty zbytočne naťahovaných vatovitých scén za účelom dodržania stopáže. Epizódka s odborníkmi na indiánsku kultúru a históriu je dokonalou ukážkou amatérskej filmárčiny a ani Noah Taylor tomu nepomôže. Lenže pri Nové dcere som sa po dlhej dobe skutočne bál, a nie, naozaj som sa nebál toho, koľko to ešte potrvá. Depresívny záver proti srsti už len požehnal tretiu hviezdičku.(18.3.2013)

Nebýt Kevina Costnera, tak je tento snímek jedním z těch nenápadných a hloupých, které končí v propadlišti dějin. Přitom je to taková škoda, protože začátek byl naprosto perfektní hororová podívaná. Atmosféra byla tak hutná, že by se dala krájet, všechno mrazení v zádech vycházelo z nevyřčeného a postavy měly v pouhém pohledu jasnou předzvěst něčeho zlého. Pak však přišel na scénu kopec hlíny, ze kterého byli všichni včetně ranaře Costnera paf a celá doposud budovaná vizáž filmu šla do kopru. No dobře, možná se ta naprostá tragičnost promítla až v závěru, kdy jsem měla pocit, že se dívám na Shyamalanovo Znamení.(31.8.2011)

• - John James (Kevin Costner) nosí hodinky značky Panerai. (dyfur)

• - Natáčení probíhalo ve městě McClellanville nedaleko toku řeky Santee v Jižní Karolíně. (Terva)

• - James Gammon, představitel Rogera Wayna, zemřel šest měsíců po uvedení filmu do kin. (Terva)