Milenci

Two Lovers

Drama / Romantický

USA / Francie, 2008, 106 min

• peiton

Naposledy som mala možnosť si pozrieť na základe docela pozitívnych referencií a solídnemu hodnoteniu túto ,,neuveriteľnú" nie tak docela dramu ako píšu.Moje hodnotenie vychádza zo zážitku z celého filmu,ktorý sa rovnal nulovému zážitku.Bola to jedna dlhá nudná prechádzka ošumelým, staromodnym prostredím Brooklynu,dotvorené komornou atmosférou...A nechýbali ani nezáživné dialogy.Zbytočná dráma,ktorá sa navyše nekonala.žiadna pointa,ľahkopredvídateľný dej,..Ku koncu som myslela,že to neustojím a zaspím na mieste,no zvedavosť mi nedala, radšej som mala poslúchnuť vnútorný hlas.Ponevač, níbrž, protože,jelikož by som sa už k tomuto snímku už nikdy viac nevracala. ** hviezdy za Phoenixa a Paltrow, v opačnom prípade píšem odpad! a pruser ako mraky :) Ach využiť tak produktívnejšie ten čas strávených pri takejto hrôze.Skôr by som zaujala a mala úspech s 50-tymi sivými tričkami ako s týmto tu.Panebože ak ma chcete zabiť a unudiť k smrti pustite mi toto :))(11.4.2013)

• Malarkey

Chtěl jsem vidět údajně poslední film Joaquina Phoenixe a nakonec jsem rád, že se nedávno vrátil s tvrzením, že dva roky hrál komedii a veškeré snahy o hudební činost měla být jen součástí dalšího filmu. Milenci jsou totiž neskutečně nudný a otravný film, který bylo utrpení dokoukat. A kdyby filmová kariéra Joaquina Phoenixe skončila tímhle filmem, asi by mě to dost mrzelo.(17.10.2010)

I když se Milenci mohou zdát jednou z mnoha variací na vztahová dramata, kde ústřední roli plní milostný trojúhelník, jsou zřejmým důkazem „nevypotřebovanosti“ žánru. Je to jeden z typů filmů, u kterých jejich druhotné hodnoty zastiňují to, co obyčejného a tolikrát viděného je nám předkládáno/vyprávěno. Grayův snímek je sice tematicky pouhou kapkou v moři, co ho ale povyšuje je nesmírná decentnost, citlivost a svědomité vykreslení charakterů, které ani nemusí hlasitě prosit o divákovu empatii, jakkoliv jsou si postavy navzájem odlišné. Milenci zároveň odmítají být homogenním filmem, Gray automaticky přepíná mezi melancholickou až depresivní náladou a okamžiky štěstí. Samotná Leonardova labilita se překopírovává do struktury vyprávění a zároveň se podepisuje na stylistické stránce. Nechtěl bych se pouštět do přílišného rozebírání postav(y), ale Leonardovo chování je určující a průkazné pro částečnou proměnlivost filmu, chápeme ho a zároveň v mnoha ohledech nechápeme. Ostatně to jde ruku v ruce s Phoenixovým uměřeným herectvím, které je podpůrným prvkem pro celkovou uvěřitelnost nikterak uspěchaného Grayova dramatu, které rozhodně – a to i díky výborné kameře a hudebnímu minimalismu (kéž by méně filmů trpělo „návodnou“ hudbou) – není na jedno použití. Milenci jsou nenápadným a osvěžujícím dílem.(19.11.2012)

Taková vztahová záležitost, která je docela reálná a může se komukoliv (svobodnému) a kdykoliv přihodit. Otazníkem v mé mysli zůstává Leonardova závěrečná volba, ale současně i ta druhá možnost, kterou byla původně Michelle, protože nejsem úplně přesvědčená o tom, jestli by se k sobě hodily dvě bytosti tak citově rozbolavělé, jak to bylo patrné z příběhu. Velmi dobře vybrané herecké obsazení, které udělalo z "obyčejného" příběhu neobyčejný zážitek. "Je třeba být si trochu podobni, abychom si rozuměli, ale trochu rozdílní, abychom se milovali." (5.2.2013)

Rozhodne možno "Two lovers" brať ako melancholickú romancu akých už bolo, kde chlapík má ženskú, ktorú nevie či chce, lebo viac chce inú a citové peripetie okolo toho. Pre mňa z toho filmu šlo viac, čo racionálne ťažšie popísať (ešteže máme hviezdičky:)). Príbeh bol hlavne o láske, o vnútornom pnutí, pudovej láske, melanchólii okolo lásky a ľudských citoch, ktorým rácio nerozkáže. Atmosféru presvedčivo a citelne buduje Joaquim Phoenix, ktorý síce má vo filme akože cez 30, emocionálne však oveľa menej - je plachý, krehký, zraniteľný a detský zároveň. Celý film som vdýchla jedným nádychom až na koniec, ktorý skončil ako rozprávka - možno by som šla aj vyššie.(25.8.2009)