poster

Nájemná vražda (festivalový název)

 • USA

  Murder by Contract

Krimi / Film-Noir / Thriller / Drama

USA, 1958, 81 min

 • EdaS
  ****

  Jo, v dobovém kontextu opravdu zjevení. Nedivím se, že z toho byl Scorsese mimo.(1.11.2009)

 • dopitak
  ****

  Závěrečný záběr je opravdu geniální. Zvláštní a půvabné, jak Irving Lerner když něco ukázat nechce (a využije divákovy fantazie), tak to prostě neukáže. Hudební motiv je tak italský, ale k filmu skvěle pasuje. I když je stopáž jen osmdesátiminutová, něco z čekání na poslední "hit" v Los Angeles bych vypustil, tahle část je moc pomalá.(7.2.2013)

 • Rob Roy
  ****

  Malý béčkový klenot. Stylový, chladný a s pamětihodným hudebním doprovodem. Bohužel film převážně pro geeky, kteří dokáží ocenit jeho nekonvenčnost v dobovém kontextu. A další Scorseseho oblíbený béčkový biják. Kult.(6.8.2008)

 • kaylin
  *****

  Ten hudební motiv v úvodu neskutečně navnadí. Může po něm přijít cokoli. Vždycky mě fascinovaly postavy, které jsou bez emocí, anebo je aspoň velmi dobře skrývají. Claude je takový. Je to nájemný vrah. Oběť nezná, zabije ji a připíše si další peníze na svůj dům, který si vysnil. Jenže jednou dostane zakázku, která není jako ostatní. Poprvé má zabít ženu. Tohle je muž, který přesně ví, co dělá a co chce. Jenže i jemu se všechno může začít sypat. Výborná myšlenka, která není natočena drsně, násilně, ale celkem civilně a přesto sirově. Jak se film blíží závěru, stává se téměř geniálním, a to jak v závěrech kamery, v herectví, tak i ve využití hudby. Nádherná ukázka toho, co se někdy, bohužel ztratí, anebo aspoň celkem zapadne.(11.12.2013)

 • Topco
  ****

  Slušné neskoré, noirového B-čko o nádejnom a zásadovom hitmanovi (určite do istej miery inšpirovaným Ravenom z This Gun For Hire; zároveň môžeme hovoriť o predchodcovi nájomných vrahov z Blast of Silence, Killers, Le Samourai). Príjemná minutáž prináša hneď niekoľko naozaj štýlových a na tú dobu nekonvenčných scén, navyše s výborným, minimalistickým hudobným doprovodom (pripomínajúcim Tretieho muža).(4.9.2016)

 
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace