Americké akční filmy přelomu osmdesátých a devadesátých let měly jednu ikonu (Schwarzenegger), řadu různě populárních představitelů (Stallone, Norris, Seagal, Lundgren) a jednu hvězdu. Jean-Claude Van Damme na sebe poutal pozornost diváků i médií, neboť měl charisma, fyzické dispozice i životní příběh jak z filmu. Coby herec haněný a podceňovaný, ale zároveň nezapomenutelný a nepřekonatelný. Coby osobnost vysmívaný a vláčený bulvárem, ale přesto milovaný a obdivovaný. Film JCVD je mnohovrstevnatá hříčka, kde muž s titulními iniciálami hraje stárnoucí hvězdu jménem Jean-Claude Van Damme. Na hraně fikce, improvizace a sebereflexe se odvíjí vtipná i dojemná óda na uhrančivost béčkových filmů, lásku ke hvězdám, a především na mnohoznačnou centrální postavu... Francouzský scenárista, režisér a herec alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal natáčením autorských krátkých filmů. V roce 2005 dokončil celovečerní debut Virgil. Toto humorné melodrama o odstrkovaném a životem těžce zkoušeném podřadném boxerovi jako by předznamenávalo režisérův druhý snímek JCVD. Mnohovrstevnatá filmová hříčka z El Mechriho učinila hlavní filmový objev roku 2008 a stala se vyhledávaným artiklem nejen žánrových přehlídek, ale také progresivních mezinárodních festivalů, jako jsou Toronto, Mar del Plata či Rotterdam. Věhlas filmu režisérovi zajistil také nabídky na práci v Hollywoodu, z čehož vzešel jeho nadcházející projekt, akční thriller S ledovým klidem, v hlavních rolích s Henrym Cavillem, Brucem Willisem a Sigourney Weaverovou. (Česká televize)

xpantherx

Veľmi zaujímavý film, ktorý osloví najmä fanúšikov. Ako mladý chlapec som vyrastal na Van Dammovkách, takže tento film je pre mňa ako balzam na dušu. V tomto filme položenom na polo vymyslenom príbehu sa Vam Damme vyspovedáva zo svojich "afér" s drogami, ženami a ukazuje že aj on je muž z mäsa a kostí, ktorý si je vedomí svojich chýb a chce žiť normálny život. Ukazuje že nie všetko sa dá riešiť roznožkami ako vo filmoch. Veľmi na mňa zapôsobila práve táto scéna spovede, až touto spoveďou si s ním dokážete vytvoriť puto (myslené Van Dammom ako človekom, nie ako postavou tohto filmu) a fakt cítite že to je dobrý chlapák a myslí to všetko dobre a je si vedomí svojich prešlapov v živote. Mal som pri tomto filme trochu pocit ako pri sledovaní filmu About a Son od Kurta Cobaina. Samozrejme aj úvodná akčná scéna na začiatku filmu je na dobrej úrovni (obdivujem ešte jeho pohyblivosť a hlavne postavu - na tie roky a aféry s drogami, ...), aj keď pri jednom údere vidieť že Van Dammova päsť letí tak 30cm od tváre protivníka, ktorý sa zrúti po "rane" na zem. Pre mňa 4 hviezdičky a dúfam že natočí ešte nejaký dobrý film alebo odíde so cťou od filmu a nestane sa z neho hračka pre deti ako to je s Jackie Chanom. ()

sWONDER

JCVD bol pre mňa v detstve skoro ako boh :) Toto je však celkom podarená ukážka, že je iba úplne obyčajný človek. ()

HarqAlAda

Netušené sa stalo skutočnosťou - JCVD vie hrať. V tejto polohe asi nie sme zvyknutí ho vidieť. Za tento film má u mňa veľký páčik a odporúčam každému. ()

papadoce

Bolo to zaujímavé. Také iné. Prvá tretina bola vyslovene dobrá, potom to trochu stratilo na tempe a záver bol opäť výborný. 3 a pol hviezdy by bolo najspravodlivejších. ()

koudi

No opravdu hezké překvapení a konečně jsem viděl Jean-Clauda hrát. Výborně zpracovaná sebekritika jeho posledních pár let života. ()

MarkHoppus

Nejlepší Van Damme co jsem kdy viděl. Není to takový ten typický buldok, který zbije každýho padoucha, kterýho potká, ale naopak v tomto filmu dokazuje, že dokáže zahrát i serióznější roli. ()

pekas

Bez rozpaků se přiznávám, že na tohle asi myšlenkově nemám. Já prostě nepochopil, co tím chtěl básník říci a jediné kladné zůstává, že J-C předvedl, že není herecké dřevo. Možná by mohl ještě něco ukázat, ale to by asi musel mít veliké štěstí, což se nám ale snaží celý film naznačit. ()

Varangian

Možná je to jen kalkul, ale každopádně je to hodně originální a nečekané. A "reálné a realistické" až zvoní v uších. Hvězda navíc za ustrřižený ohon Stevena Segala a tu neskutečnou taxikářku... ()

Fanak

Původní nápad nemusel být úplně špatný, forma také docela ušla. Hlavní problém je ale v tom, že tento film nudí. Tvůrci se totiž tváří, jako že to je artový film. Pomiňme skutečnost, že film reálně nemá žádnou uměleckou hodnotu. Jen tak si říkám, pro koho byl natočen. Fanoušek akčních filmu se zde věru nepobaví a milovník umění o film s JCVD ani nezavadí. ()

Mr.Roman

Jean-Claude is Back, uťahuje si zo samého seba, rozoberá sám seba a zároveň si tým znova vyšlapal drobnú cestičku ku mne, ktorá už takmer nebola ani vidieť, teda ak tam nejaká vôbec kedysi bola. Je to taký milý vtipný drobný film s azda prvýkrát (dobre) hrajúcim Van Dammom. ()

RobbieM@N

Jeanu-Claudeovi se to opravdu povedlo, stáří mu klepe na dveře a donutilo ho to hlouběji přemýšlet nad životem, i když to není nic zázračného, tak za podívání to stojí, za zmínku ještě stojí pěkně blbá kamera. ()

Cortesz

Byl jsem mile překvapen po shlédnutí tohoto snímku a naprosto spokojen. Čekal jsem nějakou životopisnou nudu, ale to jsem se mýlil. A díky bohu zato. Film sice nedisponuje nějakým převratným dějem či scénářem, ale ve Van Dammově filmografii se tento snímek zařadí na první místo a říkám, že jde o jeho nejlepší snímek. Sice film není typickým akčním b-éčkem jak jsme u něj zvyklý a hraje zde sám sebe a omylem se dostane do nepříjemné situace, ale možná proto, je tento film jiný a tolikrát lepší než ty ostatní. Dalším kladem je, že je tu k vidění i to jak Van Damme dostává občas na frak a nejen fyzicky a to nejlepší bylo, že se zde Van Damme pokouší o nějaké to hraní a musím a dovoluji si tvrdit, že se mu ta snaha daří. Myslím si, že tento snímek je rarita mezi jeho ostatními filmy. ()

Bigfuckman

Autobiografie krále karate filmů s lehkou nadsázkou v podobě přepadení jedné malé, zaplivané belgické počty. Zaujalo mě jak ve filmu Jean Claude Varenberg poukazuje na svou s hnusem na svou kariéru a ačkoli byl a je hollywodská star nikdy nehrál v nějakém pořádném Ačku. Jestli to byla jen chyba Van Damma newím, natolik zas nevidím do kompotu co se odehráva mezi producenty, režiséry, herci. Faktem je, že je to škoda. John Woo dal sbohem Hong Kongu a zamířil do Hollywoodu právě díky Van Dammovi. I když můj názor je, že měl v Hong Kongu zůstat. Celkově vzato film no možná i trochu dokument nepůsobí špatně a obejde se i bez karate a provazu. ()

Billy.3

Jean Claude Van Damme byl v dětstí jeden z mojich nejoblíbenějších filmových postav, takže jsem si nemohl nechat ujít tento jeho film , který měl navíc hodně solidní hodnocení a výborný trailer. Bohužel samotný film už tak zábavný není. Začne sice pěkně z ostra, kdy na začátku je úžasná akční scéna na jeden záběr, následné vykradení banky je taky zábavné, ale pak se příběh zastaví a téměř do konce filmu neskuteščně nudí. Korunu tomu nasadil ten Van- Dammův neskutečně dlouhý monolog, při kterém jsem jednou usnul. A závěr je teda taky podivný ()

hull

Jediné, co jsem Van Dammemu věřil, bylo to, že mu došly prachy. Při sledování podobných filmů by jeden uronil i kroupu, kdyby se to odehrávalo za polárním kruhem. ()

stephano

Ta kompozice ....vrrrr jako závěr me pripomínal usvit mrtvých tim světlem. No co říct o filmu....jsou tam takový ty nesmyslnosti jako bejvaj ve francouzkejch filmech. Tohle je sice belgický ale místama se logika moc neřeší. Jinak se mi to líbilo. Van Damme neni moc férovej člověk a vim to protože sem viděl jak se chová mimo kameru a je to poměrně namyšlenej zmrd. Ale timhle filmem asi najde nový fanoušky to je fakt ()

Dinsberg

Tomuhle dílku musím přiznat originalitu. JCvD se nebál zariskovat a natočit napůl dokument a napůl akční film, ve kterém oželí své proslulé kopy a rozštěpy. Právě ona dvojjakost snímku působí trochu nervózně a rozpačitě. Nelze přímo vD upřít snahu o sebereflexi, protože přiznej(me) si, že už Jean Claude nejsi nejmladší. ()

Bruce a Sigourney jako soupeři?

Bruce a Sigourney jako soupeři?

05.08.2010

Bruce Willis se zřejmě snaží trumfnout Nicolase Cage v počtu přijatých filmových rolí. Začátkem září poletí do Španělska a svěří se tam do rukou Mabrouka El Mechriho, pro kterého se drama JCVD stalo… (více)

Jessica Alba jako Bond v sukních

Jessica Alba jako Bond v sukních

29.11.2009

Zdá se, že Hollywood ji už odepsal (dokonce se mluví o restartu Fantastické čtyřky v dospělejším tónu a s jinými herci, ve třetím „fotrovském“ filmu Little Fockers na ní zbyla jen vedlejší rolička),… (více)

Van Damme bez Seagala

Van Damme bez Seagala

14.05.2009

Seagal vs. Van Damme?

Seagal vs. Van Damme?

17.04.2009

Jean-Claude si přečetl pár pozitivních recenzí na svou usoplenou zpověď JCVD a nabyl dojmu, že je opět na vrcholu a může si dovolit odmítnout Slyovu nabídku na účast v The Expendables. Vzápětí… (více)