Stone of Destiny

Scénografie:

Tom Sayer

Kostýmy:

Trisha Biggar

Já měla pro Skotsko a Skoty odjakživa velkou slabost, takže jsem si tento vtipný snímek se sympatickými mladými herci a navrch s charismatickým Robertem Carlylem rozhodně nemohla nechat ujít. Když jsem si přečetla, že je to všechno natočeno podle skutečných událostí, tak jsem se nejdříve trochu zarazila, protože jsem si v duchu představila, že by se takto někdo vloupával třeba u nás do chrámu svatého Víta, zvlášť pro balvan, co vážil tak tunu. Ale když jsem pak viděla, že si do toho Westminsterského opatství ta skupinka vlasteneckých studentů každou chvilku lítá zadníma dveřma pomalu jak někam do krámu, tak bylo jasné, že tam v té době to zabezpečení nebylo zase nic moc extra. Nicméně, já se bavila výborně a nehledě na to, že je tu tato komedie v modrých barvách, rozhodně doporučuji.(19.5.2014)

Filmy o Skotech já můžu a Stone of Destiny je esencí toho, co mám na této zemi tak rád. Krásná krajina, sympatické svérázné postavičky a líbivá folková hudba. Příběhově je to velmi jednoduchá komedie, která ale vystihuje skotského ducha. Není to nic, z čeho bych se za břicho popadal, je to spíše televizně působící film, ale je to maximálně pohodové a trochu i sentimentální.(30.1.2017)

Jako většině zdejších je Skotsko blízké mému srdci a tak už jen při prvních úžasných záběrech na krajinu, se mně podlomila kolena nad tou nádherou:-) Moc ráda bych si popovídala s Ianem o tom jak to tenkrát opravdu bylo, protože těch variant s navrácením kamene osudu je trochu víc. Ale to jsem nakonec hodila za hlavu a bavila jsem se moc příjemným, úsměvným příběhem, kde jsem té partě záviděla ten jejich zápal a nezlomnost ducha, kterou bych potřebovala já při žehlení hory prádla, mnohdy zvící velkosti hory Mont Everest. Ale asi bych k té hoře musela mít takový vztah jako oni k legendárnímu kameni osudu. Všichni herci byli vybráni velmi dobře pro své role a tvořilii moc sympatickou čtyřku nebo pětku, když přihodím rektora university, kterého si tady střihnul Robert Carlyle a mám ho už nedmyslitelně spojeného s whisky Johnnie Walker. Místy trochu fraška, ale jinak jeden z těch "snad" skutečných příběhů, který je kumšt zpracovat tak, aby byl i zábavný.(20.5.2014)

Skotský nacionalismus aneb oživená národní symbolika z pohledu nadšených mladých vlastenců, jejichž ideály ještě nebyly úplně rozdrceny na prach. Poetický příběh o síle myšlenky, z níž nakonec vzejde jeden zločin civilního ražení, jenž má dodat trochu té národní hrdosti všem Skotům v područi Britské koruny. Televizní háv není na škodu, neboť samotný příběh o"skotské loupeži století" není žádným opulentním questem, nýbrž naopak prostou a zábavnou rozprávkou (based on true story) o nesourodé partě odvážlivců, které spojuje zápal pro "dobrou" věc. Určitě příjemná záležitost, v níž navíc opětovně září jako sluníčko moje oblíbená Kate Mara. Pro čtenáře profesora Miroslava Hrocha (nebo posluchače jeho přednášek o nacionalismech všeho druhu) rozhodně povinnost ;-) 7/10!(30.1.2013)

Je po 2. sv. válce a ve Skotsku se začíná hovořit nahlas o osamostatnění. Když je však zamítnuta petice za odtržení Skotska od Britského království, rozhodne se parta čtyř studentů probudit povědomí Skotů a ukrást symbol jejich národní hrdosti z Westminsterského opatství v Londýně - Kámen osudu. Film, založen na skutečných událostech je víc než příjemným překvapením. Dobrodružná mise a téměř klukovské nadšení všech protagonistů nejednoho diváka přivede zpět do studentských let. Nádherné přírodní scenérie doplňují společně s tématickou hudbou vcelku zajímavý a místy velmi vtipný děj. Věčná škoda, že je z toho cítit až příliš amatérizmus, který je typický spíše pro televizní filmy a kanadskou produkci. Pár známých herců alespoň malinko vylepší celkový dojem. Nicméně tento počin určitě za zhlédnutí stojí. 70%(27.5.2014)