Little Ashes

• Španělsko Sin límites

Film pojednává o mládí světoznámého španělského surrealistického malíře Salvadora Dalího (Robert Pattinson) a jeho vztahu s ostatními umělci, zejména s básníkem Federicem Garcíou Lorcou. Ten se po nástupu na univerzitu v Madridu roku 1922, již přesvědčen, že se stane velkým umělcem, seznamuje s Federicem Lorcou a Luisem Bunuelem. V opojné vůni změny, jež zmítá světem, mladí bohémové objevují zákoutí avantgardy i zvláštní mozkové propojení, které se mezi nimi stále více prohlubuje. Když Luis odjíždí do Paříže kvůli svým vlastním uměleckým ambicím, Salvador a Federico tráví léto plné inspirace v malém přímořském městečku a jejich vzájemný vztah se prohlubuje do ještě intimnějších končin... (Morien)

strelenaL

¨Tak od tohoto filmu jsem čekala, že bude pojednávat o Salvadorovi. Opak je pravdou, spíš bych řekla, že film je hlavně o jeho příteli Federicovi Lorcovi. O jejich vzájemném porozumění a fascinací mezi nimi. Hodně jsem od tohoto filmu očekávala, že se dozvím něco víc ze života Salvadora, ale moc jsem se toho nedozvěděla. Javier hraje svou roli opravdu dobře, zatímco Robert v některých scénách mírně pokulhává, hlavně na začátku filmu. Podle mě se nedokázal natolik dobře vcítit do umělcovi duše. Od půlky filmu už se ale jeho postoj mění a začíná mít ty správné grády. Jedna z věcí, které mi vyloženě nesedli, byl španělský akcent v angličtině. To byl opravdu humus. Raději to měli nechat bez akcentu, působilo by to sice míň věrohodně, ale určitě lépe. Jinak film doplňuje úžasná hudba a skvělé kostýmy. Doufám tedy, že u dalšího filmu Robert Pattinson konečně ukáže, jestli je kvalitní herec, který se v hraní zlepšuje anebo pojede v rozjetých kolejích i nadále. Tedy bez sebevětší změny. Čekala jsem, že se Pattinsonův projev zcela ukáže a odhalí v něm skryté vlohy, které jsme ještě v žádné z jeho adaptací neviděli. Nemohu tedy hodnotit než 4*, na pětihvězdičkový Olymp to rozhodně nemá. ()

Elleannie

Začátek filmu mi přišel takový divný, byla jsem z toho rozpačitá.. Robert Pattinson mi přišel taky rozpačitý, ale naštěstí jen chvíli, protože pak se do své role "dostal" a hrál skvěle. Javier byl ohromující, jako by vůbec nehrál, ale opravdu všechno prožíval. Nečekaná láska, která jejich životy změní více, než by oba čekali, skončila dříve, než mohla pořádně začít.. Přestože většina lidí čekala, že příběh bude více pojednávat o životu Salvadora Dalího, a naopak hlavní postavou je zde spíše Federico, mně se tento film líbil a můžu vřele doporučit. ()

Marys

Ono, bezpochyby poučný a hodnotný filmový zážitok, žiaľ, na moju hanbu, predsalen si viac vychutnám atmosféru blockbusterov, alebo neviem, ako to mám inak nazvať, tento štýl filmu je niečo, čo nezvyknem pozerať, nemám k tomu určitý typ vzťahu. Ale, ako hovorím, zas som o niečo vzdelanejší. ()

sona123

Můj milovaný Dalí a ještě ho navíc hraje miláček Pattinson? Jaké spojení může být dokonalejší? Bohužel ukázalo se, že na plátně už to není tak fantastické, jako v mých představách - a Pattinson byl chvílemi famózní a chvílemi neuvěřitelně nevěrohodný a nepřirozený. A celkově i samotný film měl pár úžasných momentů (z nichž nejlepší určitě byl ten, kdy do pokoje Frederica přijde Magdalena). Javier Beltrán byl ovšem brilantní a na něm i film vlastně stál. Největší ALE vidím ve scénáři, příběh se táhne a jako by nebylo zřejmé, kam dál, obrazy se na sebe kupí a vrství a řadí za sebou a postavy filmem prochází a celé je to jaksi plytké. Škoda, rozhodně to mělo na víc a stačilo jen něco někde seškrtat a jinde zase něco málo připsat....si myslím. ()

amfetamin

1) Film nepojednává ani tak o Dalím, ale o Lorcovi 2) Pattinson je ze začátku dost rozpačitý, ale v momentě kdy mu hrábne je naopak skvělý 3) Asi to nebyl účel, ale zpočátku jsem se fakt dobře zasmála 4) Konec mě dostal ()

Anezkaaa

Bohužel se v hodnocení totohle filmu nějak nemůžu vyvarovat porovnávání s Úplným zatměním... a to velmi nekriticky miluju..:) Takže Little Ashes je dle mého názoru pěkně natočený příběh o mládí a vzathu dvou umělců, celkem zajímavé nahlédnutí do doby , prostředí a stylu o kterém toho moc nevím a abych byla upřímná, ani ho moc nevyhledávám. Surrealismus brr..:))) A ačkoliv bych to celé hodnotila vesměs kladně, takové to "něco" co Úplné zatmění má, tady nějak chybí.. ale čert ví, co to je.. ;) (Vlastně jediná věc která mi vysloveně vadila, byla angličtina se špaňělským přízvukem, hrůza...:))) ()

adriane9

Za mě perfektní snímek o jednom z nejznámnějších malířů, kterého Robert věrohodně ztvárnil. Nechápu kritiku na něj, vzhledově dvojníka čekat nikdo nemůže a povahově se dle mého trefil, protože jak je o něm známo z knih, největším faktem bylo, že Dalí je klasický případ fabulátora (člověk co fantazíruje vyžívá se v dramatických vyprávěních, které často nejsou ani reálné) a trefit se do jeho přesné povahy je jak jednoduché tak i těžké zároveň :). Byl výstřední, byl inteligetní, byl šílený a byla to v určitých směrech citlivá duše. To všechno vám tento film dá. Není to tolik věnováno jeho dílům spíše jeho osobnosti a mě film i přesto potěšil. ()

jiri.twist

Tentokrát jsem nečetl žádné recenze po jiných serverech a hodnotím svůj první dojem a ten je příjemný a můžu říct, že pro mě v příběhu hraje velkou roli a pěkně to zahrál Javier Beltrán (Federico Lorca). Malinko se mi ale zdá, že snímek je až přeidealizovaný k době, ke které se vztahuje, ale není to na závadu a doporučuji ... 7887 ()

hazaba

Film je spíš o Lorcovi než o Dalím - zazní zde jeho poezie, sledujeme ho téměř na každém kroku až do jeho popravy... Javier Beltran jako Lorca je výborný, Robert Pattinson jako Dalí je docela slabý, ale to je možná scénářem. Fajn hudba. ()

asfalt

Čakal som viac. Sklamanie sa dostavilo možno aj preto, že som sa na tento film veľmi tešil, no ako ubiehali minúty filmu, tak som sa nudil viac a viac. Zaslúžila sa o to hlavne ústredná dvojica hercov, ktorým som to vôbec neveril. Ak niekedy v budúcnosti dostanem chuť na podobný film, tak si radšej pustím Úplné zatmenie. ()

IdaHutt

Konjukturální "gay tematika", která se dle mého dojmu (nebo mám prostě smůlu) dere, kam jenom lze i nelze, alespoň u tohoto filmu nepřeválcovala lidský rozměr postav a nedegradovala je na pouhé sexuální objekty/subjekty. Sex je v tomto snímku totiž pouze logickou součástí velmi složitého duchovního a fyzického propletence zvaného láska - a láska je pak logickou součástí charakteru. Způsob, jakým svou lásku prožívají García-Lorca a Dalí, vytváří věrohodný a působivý obraz těchto dvou velmi odlišných osobností v komplexním smyslu. Robert Pattinson na mě coby Dalí udělal mimořádný, zcela nečekaný dojem. A protože tragické vyústění Lorcova osudu zná divák předem, o to více musím vyjádřit svůj obdiv nad dokonalým, doslova nezapomenutelným závěrem, v němž je v jediné kratičké scéně s až desïvou přesností vystižena Dalího nátura. ()

AloeB

Rozhodně bych nesouhlasil s většinovým vyjádřením, že to chudák Robert Patizón hraje nějak špatně, právě naopak, nesmělého a trochu zaprdlého mladíčka Dalího zahrál opravdu skvostně, až jsem se někdy za svého oblíbeného malíře styděl. Nutno podotknout, že v pozdním věku už tak přesvědčivý nebyl, ale scéna s černou barvou jej vykoupila a závěrečný ksichtík tak zanechal jen hořkou pachuť. Skrze klasické postižení hlavních párů romantického filmu (tj. prokreslení i nesympatickými stránkami, což snižuje jejich oblibu u diváků) jsem měl nejraději postavy Buñuela (ačkoliv se občas projevil proti maricones) a Magdaleny, o níž by mě zajímalo, zda byla skutečná, protože (velmi) krátká rešerše internetů nic neprozradila. Castingovou výhrou byla zcela jistě herečka Galy, její vztah se Salvadorem mi přišel ve svém krátkém rozsahu poměrně akurátní. Hlavní romance mi nepřišla zase tak osudová, jak možná mnozí očekávali, spíš jsem v ní viděl poněkud krutý nepoměr mezi nesmělým a šíleným (nebo sebe se prezentujícím jako šíleným) Dalím a horkokrevným Lorkou, první se snahou prezentovat se jako nesvázaný, jako avantgardní a jako šílený; druhý skutečně avantgardní, aniž by si musel něco dokazovat... Nepoměr, který zasahuje nejen do romance ale i do politického života, jak ukazuje scéna, kdy Lorca obviňuje Dalího z tolerance fašismu/nacismu. Ačkoliv jsem si sledování snímku poměrně užíval, souhlasím s jeho nedodělaností a potenciálem lépe prokreslit nejen postavy, ale i atmosféru. Dobové záběry, včetně jistého zaběhlého psa (btw. nikdy mě nenapadla spojitost s tímto názvem a naším andaluským umělcem), jsou skvělé, kankán v Moulin Rouge taky, ale mělo to navíc. ()

Henry Morgan

Určitá část života umělce, malíře Salvadora Dalí, což bylo pro mě velikým lákadlem. Dějištěm filmu je Madrid, kde se mladý Salvador seznamuje s místní bohémou. Z počátku se jeví nepatrně zaraženě, ale během pár chvil se u něj projeví kreativní nutnost na sebe za každou cenu upozorňovat lidi v jeho společnosti, což se chvílema jeví křečovitě. Jakýmsi řízením osudu se zahledí do svého kamaráda Frederica Lorcy, který jeho city opětuje. Film ve své podstatě vypráví homosexuální příběh dvou studentů, kteří měli vyjmečný talent v oboru umění a kteří se svou orientaci, kvůli společnosti, snaží skrýt. Snímek je zajímavý tím, že se snaží popisovat veškeré sebepeprnější situace velmi realisticky, nijak se nesnaží provokovat nebo záměrně šokovat. Prostě je popisována skutečnost. Tento film, mě zaujal hlavně kvůli hereckému obsazení, konkrétně Salvadora velice dobře zvládnul zahrát R. Pattinson, který je kvůli upíří sáze zneuznám pro svůj kamenně neproměnný obličej. Ten ovšem v roli Salvadora dokázal, že není třeba lámat nad ním hůl, i přesto, že v některých scénách se zdá, že mu role moc nesedne. Mám na mysli přímé milostné konfrontace s Lorcou. Film je zakončen revolucí, která pro všechny zúčastněné končí černě, i když u mě utvořila dojem nutného vyústění filmu, možná právě pro jeho dějový spád( a to bez znalosti historie). Celkový dojem, který na mě film udělal je sporný pro mnoho nudných milostných scén, nicméně některé byly realisticky drsné, smutné a některé i zábavné. Obě mužské role byly výrazné, často byl Dalí v pozadí, jakýmsi Lorcovým stínem, ovšem v jiné scéně se vše obrátilo. Nedá se říct, že se jedná o životpisný nebo hraný dokument. Především já jsem problém s tím, že byla do pozadí odstrčena Salvadorova malířská zapálenost a láska dvou mužů byla vyzdvihnuta. Kdo ví, třeba chtěl tvůrce poukázat na xenofobní předsudky nebo se mu nepodařilo utvořit kompromis, ale podle mého názoru je stejně dobrou odpovědí i to, že žívot Dalího resp.Lorcy je tak bohatý a kontroverzní, že nelze postihnout vše. Otázkou je, jestli se kdy v životě S.Dalí smířil se svou orientací nebo se dusil po celý život v přítomnosti žen. Tuto otázku mi film nezodpověděl, ale položil. ()

Adiemus

Ti, kdo pochybují o věrohodnosti děje, pravděpodobně nečetli Marnou lásku od Iana Gibsona. Gibson se díky fascinaci F. G. Lorcou přestěhoval do Španělska; dokonce doufal, že objeví Lorcovy pozůstatky, ale to se mu (zatím) nepovedlo. Film se prakticky od Gibsonovy knihy neodchyluje a vývoj Lorcova a Dalího vztahu popisuje poměrně věrně, ani scéna s Dalím jako pozorovatelem Lorcova sexu s Magdalenou není vymyšlená (i když mám dojem, že ve skutečnosti šlo o jakousi modelku). Podle Gibsona Dalí vzpomínal na Lorcu do konce svého života. Pokud jde o vztah Dalího a Galy (ve srovnání se skutečností tento film Gale hodně přidal na půvabu), na toto téma existuje bohatší literatura, ale pro ilustraci úplně stačí knížka Herberta Genzmera Dalí-Gala. Vlastně mi na filmu (kromě naprosto nepřesvědčivého Pattisona) vadila jediná věc - absence zmínky o původu Dalího paniky ze sexu, o jejíž vznik se přičinil jeho otec, když svého labilního syna přiměl, aby si prohlédl ilustrovanou knihu o pohlavních chorobách. Je ovšem sporné, jestli nešlo o pouhou Dalího sugesci, protože Dalí byl pozér. Ale jeho posedlost vlastní genialitou (už od mládí) Ian Gibson přesvědčivě dokládá. ()

Tatianistka

Pattinsona som videla uz v mnohych filmoch a o tom, ze hrat vie dobre viem, ale musim priznat, ze som mala pocit, ze v istych diskretnych scenach ako keby videt ten ostych alebo cosi take,,a to by tam byt nemalo..no nic chlapec sa uci:)..a co sa tyka filmu tak bol dost divny..mozno som cakala nieco trochu ine..mala som pocit, ze dej sa viac zaobera Carciom Locom ako Salvadorom..ale mozno to tak bolo lepsie ()