Little Ashes

• Španělsko Sin límites

Film pojednává o mládí světoznámého španělského surrealistického malíře Salvadora Dalího (Robert Pattinson) a jeho vztahu s ostatními umělci, zejména s básníkem Federicem Garcíou Lorcou. Ten se po nástupu na univerzitu v Madridu roku 1922, již přesvědčen, že se stane velkým umělcem, seznamuje s Federicem Lorcou a Luisem Bunuelem. V opojné vůni změny, jež zmítá světem, mladí bohémové objevují zákoutí avantgardy i zvláštní mozkové propojení, které se mezi nimi stále více prohlubuje. Když Luis odjíždí do Paříže kvůli svým vlastním uměleckým ambicím, Salvador a Federico tráví léto plné inspirace v malém přímořském městečku a jejich vzájemný vztah se prohlubuje do ještě intimnějších končin... (Morien)

DadysGirl

Fascinující, dekadentní, oamamné, tragické... Jména všech zúčastněných znám, ale nikdy jsem se nezabývala jejich osudy... Evidentně je za tím vždycky víc... Nevím do jaké míry je to pravdivý příběh, ale já mu věřím... Výkony všech jsou geniální... ()

monikka87

No nebolo to zlé, atmosféru Španielska 20. rokov som si predstavovala približne takto, Beltrán jednoznačne vedie... v role Dalího by som uvítala niekoho schopnejšieho ako Pattinsona a namiesto angličtiny peknú šušlavú španielčinu :) Ale zas nebyť Pattinsona, asi by som sa o tomto filme nebola dozvedela a neurobila si malú rešerš na tému Dalí-García Lorca-Buñuel (podľa ktorej vyzerá, že Little Ashes je vcelku verným podaním vzťahov a udalostí okolo zmienenej trojice). Pre mňa takých 70%. ()

jafuska

z tohoto filmu mám rozpolcený pocity, ale přesto nemůžu dát málo hvězdiček, protože to byl vskutku skvělý film o dalim, jeho lásce k federicovi, smutku, hledání sám sebe, popírání homosexualiy, i když na tu dobu se nic jiného nedalo dělat a konec? tragický a pro mě naprosto nepochopitelný, protože gay láska je to nejkrásnější co může být, hlavně pro takto orientoavé lidi, tento film mě nadchnul ve všech směrech ()

stacey99

Ultrafanynky Twilightu by tento film mali jednoznačne vynechať, inak im hrozí zástava srdca. Mňa však Pattinson v posledných piatich geniálnych minútach presvedčil, že predsa len vie hrať. ()

blacktomas

Tak nevím, jestli to bylo vůbec nutné. Zajímalo by mně, co by tomu řekli sami protagonisté. Bohužel nebo naštěstí se k tomu vyjádřit nemohou. Já jsem si z toho odnesl fakt, že Bunuel byl arogantní hajzl, Dalí sebestřední magor, což by možná odpovídalo a Lorca slabý revolucionář co byl ve špatnou dobu na špatném místě a skončil jako mučedník. Neumělecký film o umělcích. ()

mata77

Pattinson si tu ešte pamatá na svoje herecké začiatky na divadelných doskách, nepoznačené jednotvárnosťou "upírskej ságy", pretože naozaj výborne stvárnil geniálneho umelca Dalího, jeho tragický a ojedinelý pohľad na dekadenciu ľudskej rasy. Viac, ako samotná zápletka, ma zaujali detaily filmu, zainteresovanosť vedľajších postáv a celková pochmúrna atmosféra doby, ktorú sa podarilo zachytiť. ()

acervena

Krásné momenty, světlo, barva, atmosféra, výtvarný film... celkově jsem z hereckých výkonů poněkud rozpačitá.. ()

thewindow

Mně se film líbil, zobrazoval vášeň mezi Salvadorem a Federicem, Salvadorovo začátky,... Nechtíč si přiznat homosexualitu, ikdyž když se na to tak koukám, tak si ani nejsem jistá kdo gay byl a kdo ne. Nemyslím si, že Pattison to zahrál špatně, jak ostatní tvrdí jen kvůli nechuti ze Stmívání. Ani ten falešnej španělskej přízvuk mi nevadil. Líbí se mi jak film zobrazuje Salvadorovu změnu, která měla dopad na vztah s Bunuelem a Lorcou. Ovšem mám pro tyhle filmy slabost a pro Dalího taky, takže to je za nejvyšší. ()

sioned

Pro mě bylo shlédnutí tohoto filmu opravdu zážitek. Je pravda, že jsem čekala, že se toho dozvím víc o Dalího životě a tvorbě a díky tomu taky nedávám 5. Možná to časem přehodnotím,ale pro teď jsem okouzlená. Krásný film složený z obrazů, básní, krásné hudby i ticha a pro mě po emocionální stránce velice obohacující. Některé scény jako by byly sami obrazem. Scéna prvního polibku byla prostě vizuálně dokonalá, ač skoro až kýčovitě. Poprvé jsem opravdu upřímně fandila lásce dvou mužů. Dalího promněna sice nebyla moc popsána,ale to co film ukázal na mě působilo přesně tak, jak asi Dalí svého času na lidi působit chtěl. Tleskám víkonu Roberta Pattinsna - opravdu bych to do něj neřekla. ()

Drasha

Čokoľvek sa o Salvadorovi Dalím dočítate, čokoľvek uvidíte či vypočujete... ani len o jedinej skutočnosti pravepodobne nebude môcť povedať, že je to tá "pravá" pravda. Film bol mierným sklamaním, práve, čo sa Dalího života týka, na druhej strane, jeho zámer je jasný a dokonca sa mi miestami až zdalo, akoby to ani nebolo o ňom, akoby aj sám Dalí bol len nejakou grotesknou kulisou, ktorá mala za úlohu vypredať kiná. Pattinson si svoju úlohu očividne užíval, no tváriť sa podivínsky nestačí na celý film, skôr by som vyzdvihla výkon predstaviteľa Federica. Až zarážajúco sa podobá na originál :P Pár scén bolo veľmi pekných, konkrétne narážam na scénu v mori, tá sa mi veľmi páčila :) Suma sumárum, ak človek vie, čo od tohto filmu čakať, možno nebude ani sklamaný, "por otro lado", k postave Dalího film nič podstatné nepriniesol. Ale vyslovene zlý nebol, dokonca, ani nenudil :) ()

RoryWhite

Příběh sám o sobě zas až tak skvělý není (ovšem víc než dobrý je), zato lepšího představitele než Pattisona si na roli Dalího nedovedu představit. V některých scénách mi až lezl mráz po zádech (nemyslím tím homosexuální hrátky :D). Myslím, že má před sebou slibnou kariéru, jen se musí zbavit zaškatulkování mezi "hezouny". Jediná věc, která mě na filmu lehce zklamala je, že v něm nebylo vidět více Salvadorových děl, protože ta teda stojí za to! ()

Hani.F

Nádhera, jiná slova nemám. Zpracování perfektní a Robert Pattinson mě přesvědčil, že nemá pouze jednu tvář, jak by se nyní v době "upírového šílenství" mohlo zdát. Určitě stojí za vidění, ale myslím, že na tento film musíte mít tu správnou náladu, aby jste ho dokázali náležitě ocenit. Zasloužené 4* ()

Leira

Ne, tohle si prostě víc hvězdiček nezaslouží. Kýč jsem čekala, ale chvílemi toho bylo prostě moc. Snesu vískání ve vlasech na opuštěném břehu, snesu taneček ve vodě, když si vyrazí zaplavat do nočního moře... ale masturbace u souložícího páru, to je opravdu jen pro otrlé. To už je lepší pustit si kvalitní porno než tohle. Děj nikde, celé je to postavené na "kamarádském" trojúhelníku tří umělců, z nichž minimálně jeden je totální magor a celé do dopadne blbě. Děkuji, nechci - vědět to dřív, vůbec bych si to nepustila a stoprocentně to už nechci vidět podruhé. ()

Plechovka95

Film velice dobře natočen, dokonce jsem trošku změnila názor na Dalího. Pattinson v hlavní roli byl stejnýho výrazu jak Stmívání, bez pocitů a nějak extra mi ani nepřišlo,že se do té role vžíval. Jisté scény mě velice "překvapily" a evokovaly ve mě vzpomínky na film Zkrocenou hora ()

vrrttt

Na tento film jsem přišla naprostou náhodou. Kdyby v něm hlavní roli neztvárnil Robert Pattinson, tak by mi zůstal asi utajen. Film je proložen množstvím poezie Lorky a obrazy Dalího. Leč má toto dílo určité mezery (překlad básní do AJ, diskutabilní španělský přízvuk, a kupříkladu chybný výklad Dalího obrazu), tak se mi velmi líbil. I na vzdory určité kontroverznosti. Příběh jsem před shlédnutím filmu neznala, tudíž mě jeho konec překvapil, což beru jako výhodu oproti "zasvěceným". Vnímám jej jako hluboké dílo, které mi z hlavy nevypadne hned po jeho shlédnutí. ()

kori_kori

mně se film hodně líbil ... výborné herecké výkony - jemná citlivá duše básnika v podání Javiera B. i rozpolcený fabulátor Robert P. ... ani chvilku jsem se nenudila, závěr mně vehnal o oka slzu ... velmi pěkná hudba, škoda, že tam nebylo víc té krajiny ... v Paříži jsem byla v muzeu S. Dalího, neb jeho surrealismus mě uchvacuje, a tak jsem si film díky svojí dávné vzpomínce na onu návštěvu užila dvakrát a nekazila si chuť, že film nic z jeho tvorby nevyjadřuje, o něj tam nešlo ... (btw Pattinson nemůže za to, že prostě je fešák, co s tím jako má dělat? + bílý vamp macke-up a pozdvižený koutek rtu není vrcholem jeho hereckého umu, to už dneska víme - kdo dokoukal až dokonce, ví, že se umí zmatlat i načerno :-) ()