Paví pírko (TV film)

• Československo

Pávie pierko

Pohádka

Západní Německo / Československo, 1987, 96 min

Říkejte si co chcete, ale tahle slovenská podádka se mi líbila. Pohádka o třech vlasech děda Vševěda v kabátu Hamleta. Každý si říká, být či nebýt, zabít či nezabít, co dál? Úvah je tam možná trochu víc. Ale proto si mě tato pohádka dostala. Navíc krásná hudba, krásné kostými, charismatičtí herci včele s Dočolomankým, Lukavským, Vašáriovou, Řehořem, ... Ale jako každá slovenská pohádka musí být viděna v originále, jinak ztrácí kouzlo. Je pravda, co už někde tady někdo vyslovil, nevím proč, ale slovenské pohádky mají takovou zvláštní auru, nejsou moc koukatelné. Nebo aspoň né pro každého. Ale tahle se mi prostě páčila.(3.1.2013)

Trochu to pôsobí rozťahane, keďže scenár bol trošku moc veľkolepý (pospájanie množstva známejších motívov). Je to v podstate pompéznejšia verzia filmu PLAVČÍK A VRATKO (Tři zlaté vlasy děda Vševěda). Pekné zábery, výborné obsadenie, nádherné kostými, prekvapivá hudba. Zaujme predovšetkým snaha o psychológiu - množstvo divadelných monológov, že to občas ani nepôsobí ako rozprávka. Klasika...(25.12.2008)

• Iwelin

V porovnaní s československou mierne psychadelickou klasikou Plavčík a Vratko ide v tomto prípade iba o chladný a rozťahaný pokus o spracovanie dobre známeho námetu. Plávko okrem toho, že sa nechá zhodiť z útesu a následne sa polonahý a doráňaný tacká vyľudnenou krajinou, neurobí dokopy za celý čas vlastne nič hrdinské. Ďalší zahraničný predstaviteľ vo vedľajšej mužskej roli je prehnane dramatický a ukričaný, takže vo výsledku pôsobí rovnako necharizmaticky. Komparz dotvára bezduchú statickosť filmu a celkový dojem vrcholí vďaka pseudo hlbokým prehovorom jednotlivých postáv. Hviezdičku dávam za výkon koňa, ktorého v jednej scéne nahnali do rozbúreného mora, kde sa chudák kvalitne dobúchal o skaly.(26.12.2015)

psychologie pro pokročilé...tohle udělali z pohádky, která se vešla na pár stránek - možná by neškodilo, kdyby to trvalo jenom hodinu. A ten král je úplně nejlepší a nejkrálovatější král ze všech králů z pohádek, co jsem kdy četla i viděla! A ta princezna je tak krásná! Plaváček se mi nejdřív vůbec nelíbil, ale pak mě stejně jako krále přesvědčil, že je to opravdu rozumný sympatický hoch.(1.1.2010)

• Karp

Paví pírko aneb pohádkové utrpení... Vždy jsem měl za to, že pohádky se natáčí pro děti, ale tahle pohádka o dětského diváka nestojí. Jede si na vlně filozofického přemítání a libuje se v dlouhých monolozích, které by spíše příslušely Hamletovi. Shakespearových dialogů ale samozřejmě nedosahuje. Mnohé postavy jsou vyloženě nesympatické a to včetně těch kladných. Další mínus... A pokud byste tohle všechno přestáli, nachystejte se na moderní český dabing, který působí tak nepřirozeně, až je rušivý a nepříjemný. Námět je pochopitelně dobře známý a jedná se o jednu z mnoha verzí Plaváčka. Nejzajímavější jsou pak na filmu některé záběry na hrad, hradní sály a exteriéry. Suma sumárum máte-li rádi klasické pohádky Pavímu pírku se raději vyhněte.(18.1.2014)

• - Natáčelo se na hradě Pernštejn a Zvíkov. (Cucina_Rc)