Princezna a žabák

• Austrálie

The Princess and the Frog

Animovaný / Komedie / Muzikál / Romantický

USA, 2009, 94 min

Je jasné, že od rozprávky nemôžem čakať príliš veľa, navyše nie od disneyoviek je to skoro vždy to isté ale raz sú hlavné postavy ľudia inokedy zver. Napriek tomu, že je to vždy predvídateľné, jedinou výnimkou je asi tak Pocahontas, rozprávky veľmi obľubujem. Princezna a žabák však nie je ničím výnimočným. Priemerná zápletka, priemerný príbeh... miesto hlavných postáv som si obľúbila hlavne tú svetlušku a rozmaznanú bohatú dcéru, u ktorej som asi prvý krát neuhádla charakter a prekvapila v dobrom slovazmysle. Napriek tomu priemeru je rozprávka pozerateľná a niektoré fóriky pobavia nečakajte však, že z tohto pôjdete do kolien. Pre mňa osobne je to jedna z disneyoviek, ktoré radím medzi také, ktoré si už druhý krát nepustím, preto že by som chcela. Možno tak mrknem na to keď to pôjde v telke. A mala som inak pocit, že pesničky chodili až príliš často, čo mi prišlo dosť otravné, pretože sa mi ani jedna nezapáčila.(17.2.2013)

Nechápem to nízke hodnotenie- po rokoch sa nakrúti konečne klasická 2D disneyovka plná krásnej naivity, mäkučkej animácie, zábavných postavičiek, oscarových piesní, predvídateľného deja, víťazstva dobra nad zlom a vtipu bez popkultúrnych odkazov (to sa už dnes veru nevidí)- a nedosiahne ani 70%? (písané 19.2.2010). Žeby už boli všetci prejedený tohto neodolateľného (a falošného) disneyho sveta? Možno. Ja ale ani zďaleka. Navyše keď tentokrát Disney zasadil príbeh do krásneho New Orleans, plného jazzu a pridá hláškujúceho žabiaka, som ochotný odpustiť aj to, že príbeh bol po hodine len umelo (pomocou ďalších, nie veľmi vydarených, vedľajších postáv- napr. lovci) predĺženou cestou k finále. 85%(19.2.2010)

Dôstojný nástupca klasických Disney rozprávavok, ktoré mám tak rada. Sympatické je, že niektoré veci sa tu dejú inak, ako sa očakáva a vtípky sú tiež podarené. Hudba vychádzajúca z prostredia New Orleans neotravuje tak, ako sa to niektorým rozprávkam darí. Obrazovo veľmi pekne stvárnené, niektoré zábery sú naozaj krásne. Rozhodne najsympatickejšia postava je svetlušiak a som rada, že nakoniec získal svoju Evangelinu. 7/10(5.6.2010)

Klasicky animovaná pohádka se všemi atributy tradiční disneyovky, ovšem plná netradičních inovací. Ať už je to zasazení do New Orleans poloviny dvacátých let minulého století, motivace princezny, mimochodem první černošky mezi disneyovskými princeznami, nebo zřejmě první případ, kdy v klasické disneyovce nechají tvůrci zemřít jednoho z hlavních zvířecích hrdinů. Animace je příjemně prostá, chytlavý jazz osvěžující změnou, i když je těch hudebních čísel možná až příliš a často působí, jako by měly zaplácnout chatrný příběh. Proměna prince-spratka v prince zamilovaného klaďase je navíc poněkud náhlá a nečekaná, protože nic v tom co předcházelo nebyl ani náznak nějakých sympatií nebo sbližování. Nicméně, přes všechny výtky, je to příjemná pohodovka na jedno použití, která potěší nejen osvěžujcím návratem ke klasické animaci.(9.2.2012)

Mě se to líbilo a hodně. Stará animace, na které Disney studio kralovalo po dlouhý čas mě vyloženě příjemně překvapila. Příběh klasiky, vnořený do New Orleansu, protkané jazzem mě oslovil i přesto že jazz jinak moc nemusím. Malované žabky se mi hodně líbily, krokouš nebyl takový ňouma, jak bývají archetypální ňoumové v pohádkách a světlušák Ray taky nebyl špatný. Navíc romantická nit, která je za tím vším to je jako past na mě. Duši romantika nemůžu zapřít a takové filmy na mě mívají vliv, že je hodnotím většinou lépe. Jedna z těch lepších Disneyovek z posledních dvou dekád.(6.5.2011)

• - Počas produkcie bol krycí názov filmu Orpheus. (Momo_desu)

• - Touto pohádkou se studie Disney snaží vrátit ke svým kořenům - ruční 2D animaci. Přesto animátorům nejednou pomohl počítač. (Elisebah)

• - Farba oblečenia kamarátov hlavnej hrdinky sa počas tancovačky mení. Pri pozvaní si je možné všimnúť fialovú pri jednej a oranžovú pri druhej postavičke, pri podávaní večere si už farbu šiat ale zamenili. (D1705)