Princezna a žabák

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Komedie / Muzikál / Romantický

USA, 2009, 94 min

Kino Otava bude moje spása :) Klasické placaté Disneyovky žijí a daří se jim velice dobře. Miluju každou minutu na téhle žabí jazzové jízdě a užívám si ten New Orleanský touch (jak ho často líčí Anne Rice v jiném žánru) ve velkém stylu. Švětlušák, voodoo i trhlá meziválečná blondýna mě berou za srdce. Tianin Palace beru za svůj - kde jinde si štrejchnu art deco, aligátora s trubkou a variaci na Josefínu bez banánu? A ty žáby a had... krásné. Báječné, bůh žehnej vyhnání 3D nevkusu. Takhle jsem se nebavila (a netetelila) od dob Dumba a Pocahontas.(1.3.2010)

Příjemný šok v tom, že se Disney odvážil do vod svých nejklasičtějších příběhů v době, která bez popkulturních narážek či 3D animace fungovat snad ani neuměla. A posléze i v tom, jak moc si převrací pár nezaměnitelných archetypů známých pohádek. Jakkoli tak bažina nebo jazz mohly nabídnout o něco více, musím tohle snažení jednoznačně pochválit. Tím spíš, že místo labutí písně otevřelo studiu cestu k dalšímu výstupu vstříc slávě v podobě Na vlásku nebo megahitového Ledového království.(31.8.2010)

Od začiatku mi to prišlo ako variácia na zápletku zo SHREKA. 2D formát sa mi na plagatoch tiež úplne nepozdával. A keď som počul, že tam bude kopec pesničiek, začal som sa báť. Napriek tomu, že v prvej pol hodine sa naozaj spieva trochu viac, je to dobrý film. Dostatočne vtipný, dostatočne disneyovský a určite aj postačujúco hlboký. A má pár zaujímavých režisérsko-výtvarných nápadov. Scenár nie je tak prepracovaný ako pri väčšine pixaroviek, má však (po úvode) slušný spád a kopu vtipných postavičiek. Neviem, či ma okúzlila nostalgia, ale takto prirodzene sympatické a ľudské zvieratká som v rozprávke už dlho nevidel. Vitaj späť Disney!!!(9.3.2010)

Mám takový dojem, že tvůrci tohohle filmu klasické disneyovky upřímně a ze srdce nenávidí. Nenechte se zmást všudypřítomným nostalgickým vzdycháním o návratu k tradicím – když přijde na ty důležité věci, má toho Princezna a žabák se svými předchůdci společného sakra málo. Přítomnost (zapamatovatelné, hurá!) hudby je konečně obhájena prostředím, zvířátka a komické prvky, třebaže chvílemi přetažené přes čáru, konečně zase slouží i něčemu jinému než roztomilosti a v jádru příběhu stojí potřeba napravit za přispění krokodýlího Louise Armstronga, senilní vúdú babky a zhulené světlušky špatné vlastnosti protagonistů. Ale především se film ostře vyjadřuje k fenoménu disneyovské princezny, nahrazuje veškeré její negativní rysy a otevřeně říká, že spoléhat na náhody a kouzla je volovina a že bez tvrdé práce a vlastního přičinění to jaksi nejde. Neskutečně osvěží, že láska ke zbankrotovanému princi se šarmem Zappa Brannigana nepředstavuje lístek k prolenošené existenci, ale prostě jen jednu z mnoha součástí šťastného života. K tomu přidejme tuny jazzu, New Orleans, Charlotte coby snad až přespříliš optimistickou ukázku, jak by taková klasická princezna vypadala v reálném životě, osobitou animaci a výstavbu a nelze být nespokojen.(18.8.2014)

Disneyovka s motivy a atmosférou, která se rovná nejlepším filmům Tima Burtona. Příběh o /ne/princezně s tmavou pletí zasazený do New Orleansu překvapil temnými motivy, stínem čaroděje vůdů s vlastní identitou a hrůzu nahánějícími scénami se záhrobními "přáteli". Jakoby si u Disneyů vzpomněli na svoji starou klasiku a ještě ji pořádně vytunili. ____ Samozřejmě i tady máme dvojici komických pomocníčků, ale světluška Ray se obvyklému disneyovskému komparsu vymyká. Jednak, v podstatě, tragickou láskou, ale i způsobem boje, který je odvážný a zároveň i poetický - maličká světélkující muška zahání obrovské stínové přízraky. ___ I tady jsou písničky, ale mají na rozdíl od obvyklých sterilně vyumělkovaných songů říz, protože jsou silně poznamenány jazzem. A třeba písnička i tanec matky Odie z močálů dokáže strhnout i dospělého diváka. ____ Samozřejmě i tady máme záporné postavy, ale nejsou šablonovité. Kouzelník vůdů je opravdová příšera bez citu. Dívka, která zastupuje nevlastní sestru, není zlá, jen zhýčkaná a rozmazlená. ____ Po dlouhé době se u Disneyho povedlo natočit film, který sice převzal všechny povinné trademarky, ale posunul je dál a dal jim širší rozměr. /23. 12. 14./(23.12.2014)

• - Evangeline je jméno fiktivní hrdinky básně, kterou v roce 1847 napsal cajunský básník Henry Wadsworth Longfellow a která patří mezi americkou klasiku (cajun - dialekt a etnická kultura v Lousianě, kterou vytvořili francouzští vystěhovalci z některých provincií Kanady). (Jirka_Šč)

• - Poprvé v historii studia Disney je princezna černoška. (CrypzzXD)

• - Touto pohádkou se studie Disney snaží vrátit ke svým kořenům - ruční 2D animaci. Přesto animátorům nejednou pomohl počítač. (Elisebah)