Princezna a žabák

• Austrálie

The Princess and the Frog

Animovaný / Komedie / Muzikál / Romantický

USA, 2009, 94 min

Vizuálne a hudobne strhujúci animák, kde sa deťúrencom bude zo všetkých tých prekrásnych obrázkov a gagov hlava krútiť a tí skoršie narodený si budú pri dokonalom dobovom hudobnom doprovode klepkať s chodidlom do rytmu a zabudnú, že už dávno niesu deťmi. Disneyho štúdio by opäť mohlo vsadiť na kartu menom ,,klasická animácia,, a zabávať nás takýmto spôsobom aspoň raz za rok.(26.12.2011)

Princezná a žabiak je veľmi príjemná rozprávočka a znamená dôstojný návrat kreslenej klasiky. Užijú si ho najmä ročníky, do ktorých patrím aj ja - teda tí, ktorí vyrastali na kreslenej tvorbe Walta Disneyho, a zažili jeho pád zapríčinený animákmi vo veku, kedy to pre nich znamenalo vrchol kinematografie. Má to všetko, kvôli čomu som to vtedy miloval, a dnes to na mňa zapôsobilo prekvapivo dobre. Ale aj bez nádychu nostalgie je ten príbeh príjemný, síce klasicky otrepaný a v závere moralizujúci, vtipnosťou, nádhernou kresbou a piesňami však pre malých divákov dokonalý. Ak navyše milujete jazz ako ja, je pre vás Princezná a žabiak jasnou voľbou. (70%)(10.7.2010)

Od začiatku mi to prišlo ako variácia na zápletku zo SHREKA. 2D formát sa mi na plagatoch tiež úplne nepozdával. A keď som počul, že tam bude kopec pesničiek, začal som sa báť. Napriek tomu, že v prvej pol hodine sa naozaj spieva trochu viac, je to dobrý film. Dostatočne vtipný, dostatočne disneyovský a určite aj postačujúco hlboký. A má pár zaujímavých režisérsko-výtvarných nápadov. Scenár nie je tak prepracovaný ako pri väčšine pixaroviek, má však (po úvode) slušný spád a kopu vtipných postavičiek. Neviem, či ma okúzlila nostalgia, ale takto prirodzene sympatické a ľudské zvieratká som v rozprávke už dlho nevidel. Vitaj späť Disney!!!(9.3.2010)

• Dadel

Disney je tak velké a vlivné studio, že může natočit prakticky cokoli, a nominaci v animované oscarové ktegorii, kterou si před lety vylobbovalo, získá automaticky. Zde se jim povedl výborný marketingový tah s umístěním děje do černošského prostředí (takže média můžou vyzdvihovat politickou korektnost (na rajčatech 85%, he?)) a s návratem k 2D animaci, která po hromadě 3D braku působí svěže (aspoň zpočátku). Prostředí New Orleans je skutečně pěkné, hudba taky, ale film je velice tupá, otravná, zmatená slátanina POUZE pro děti (do max. 8 let), plná nesympatických pitvořících se postav (úplně všechny!) a otravých zdržujících písniček. Všechny ostatní animované filmy roku 2009 byly podstatně lepší než tento.(6.2.2010)

Disneyho vítězný návrat k 2D. Ačkoliv hudební doprovod není stoprocentně podle mého gusta, tady se mi to líbilo. “Staromódní” animace je klasicky disneyovská, dokonalá, vyjadřující, propracovaná do detailů a téměř bezchybně plynulá. Všechny charaktery jsou jedinečné a díky nim je Princezna a žabák opravdu báječnou podívanou pro malé i velké.(17.1.2010)

• - Svojráznemu, tučnému krokodílovi Louisovi prepožičal v slovenskom znení hlas jedinečný spevák a hudobník Richard Müller, pre ktorého to bola zároveň prvá skúsenosť s dabingom. (Patrik200s)

• - Poprvé v historii studia Disney je princezna černoška. (CrypzzXD)

• - Dvě hvězdy na konci, zobrazující Raye a Andělínu, jsou odkazem na dvě hvězdy, ukazující cestu do Země Nezemě, které se objevují v Disneyovkách Petr Pan (1953) a Zvonilka (2008). (LindaKola)