Princezna a žabák

• Austrálie

• Nový Zéland

Animovaný / Komedie / Muzikál / Romantický

USA, 2009, 94 min

rozjuchany zabacky road trip pres baziny mesta jazzu + klasicky vychudly (zajimave, jakto, ze ti padousi jsou vetsinou vzdycky takove tycky,...) lotr, tentokrate upsany peklu.. coz je na muj vkus az prilis nebezpecne a strasidelne (myslim ted na deti, ne na sebe), ale Disney to uz parkrat zkusil, takze az tak prekvapen nejsem.. Roztomile postavicky (priblbly tlustoch - lovec, priblby krokodyl - dalsi klasicka disney metoda, ta svetluska, to uz bylo neco jineho), zajimave zmodernizovani klasicke pohadky, pocta jednomu mestu a jednomu stylu (ted me napada, proc dali zrovna ted hlavni hrdinku afroamericanku..) a typicke pekne pisnicky.. i kdyz nekdy trochu otravne.. takze takove prumerne 4, snaha o pripomenuti starych casu se ceni, ale prece to mohlo mit trochu lepsi dej.. vcelku souhlasim s Nathalii :-)(1.3.2010)

Další sterilní "disneyovka". Největšími nedostatky jsou pro mě nevýrazný děj a prázdné dialogy, naopak oceňuji návrat ke klasické animaci, která v současné laciné 3D produkci působí jako balzám na duši a samozřejmě hudební doprovod. Děti, keré ještě nevyžadují všechno ve 3D, budou snad nadšeni, pro mě ale jen průměr. 60%.(27.2.2010)

Mám takový dojem, že tvůrci tohohle filmu klasické disneyovky upřímně a ze srdce nenávidí. Nenechte se zmást všudypřítomným nostalgickým vzdycháním o návratu k tradicím – když přijde na ty důležité věci, má toho Princezna a žabák se svými předchůdci společného sakra málo. Přítomnost (zapamatovatelné, hurá!) hudby je konečně obhájena prostředím, zvířátka a komické prvky, třebaže chvílemi přetažené přes čáru, konečně zase slouží i něčemu jinému než roztomilosti a v jádru příběhu stojí potřeba napravit za přispění krokodýlího Louise Armstronga, senilní vúdú babky a zhulené světlušky špatné vlastnosti protagonistů. Ale především se film ostře vyjadřuje k fenoménu disneyovské princezny, nahrazuje veškeré její negativní rysy a otevřeně říká, že spoléhat na náhody a kouzla je volovina a že bez tvrdé práce a vlastního přičinění to jaksi nejde. Neskutečně osvěží, že láska ke zbankrotovanému princi se šarmem Zappa Brannigana nepředstavuje lístek k prolenošené existenci, ale prostě jen jednu z mnoha součástí šťastného života. K tomu přidejme tuny jazzu, New Orleans, Charlotte coby snad až přespříliš optimistickou ukázku, jak by taková klasická princezna vypadala v reálném životě, osobitou animaci a výstavbu a nelze být nespokojen.(18.8.2014)

Okouzlující žabí romance v kulisách jazzového New Orleans. Málem jsem zapomněl, jak kouzelná umí klasická Disneyovská pohádka být. Ochuzená o třetí rozměr, leč stále dýchající uzavřená v klasickém (2-D) prostoru zachumlaná do deky vše říkajících a chytlavých songů se spoustou much a mušek. Šablonka, která kdysi fungovala je už pouhou vystřihovánkou, ohranou, zmuchlanou a možná už ani použitelnou. Ale stále v ní je něco, co zatahá na těch správných místech a vyvolá nostalgické ohlédnutí za jedním dětským snem. Co víc dodat snad jen přečtěte si Nathaliin komentář.(20.1.2010)

Téměř hmatatelné sychravo bažin New Orleans a jazzem "provoněné" ovzduší vytvořilo ten nejlepší možný základ, na který (konečně) u Disneyho navěsili zajímavý příběh. Co ale disneyovky vždycky dělilo na propastí vzdálené strany kýče a vrcholné rodinné zábavy byly postavy. Ty jsou uvěřitelné, osobité, zábavné... Tiana si jde umanutě za svým cílem, který neodhodí při prvním princově náznaku citu, princ Naveen je rozmazlené děcko, ale má šarm, podpůrné figurky nekopírují zbaběle 3D kolegy, záporák je démonický a blondýna jde vyloženě proti klišé, kdy se veškeré její chování dá stoprocentně omluvit věkem. Po letech také není žánr komedie jen omluvou pro trapnost, ale několik hořkosladkých nápadů by se neztratilo ani u nejvyššího (Pixar). Co mě děsilo byly muzikálové scény, které jsou tu víc jak kdy jindy totálně zbytečné (především proto, že disneyovky z posledních let nemají děj a tak není co zpomalovat) a moment, kdy se postavy zastaví a začnou nadechovat do zpěvu ve mě vyvolával nefalšovaný strach... ___ Celé je to ale díky zařazení do nedávné minulosti a atraktivnímu prostředí tak příjemné a v rámci posledních cca patnácti let tvorby studia Disney originální, že rád dám hodnocení maximální. Sice to pořád není pixarovské nebe, ale je to velmi dobrý film.(24.1.2010)

• - Počas produkcie bol krycí názov filmu Orpheus. (Carol Pifková)

• - Na poličce v pokoji Charlotte La Bouff je možné zahlédnout pohádkové knížky "Malá mořská víla" a "Rapunzel". (Pria)

• - Svojráznemu, tučnému krokodílovi Louisovi prepožičal v slovenskom znení hlas jedinečný spevák a hudobník Richard Müller, pre ktorého to bola zároveň prvá skúsenosť s dabingom. (Patrik200s)