Duše Paula Giamattiho

Duša Paula Giamattiho

• Nový Zéland

Komedie / Drama

USA / Francie, 2009, 101 min

Konečně opravdu klubový film, který osloví ne všechny diváky. Je absurdní porovnávat film s Allenovou tvorbou - autorka přiznává inspiraci jeho filmy, ale stejně tak se podle popisku filmu inspirovala i Jungem a s jeho dílem film nikdo neporovnává. Spíš než k Večnému svitu mi film stylově připomínal V kůži Johna Malkoviche. Je to snímek, který je třeba vidět a v Karlových Varech patřil minimálně k nadprůměru.(12.7.2009)

Desna kravina. Jako napad na obchod s lidskejma dusema je hodne fajnovej a originalni, ale bohuzel jen dobrej napad nekdy nestaci. Ono totiz je celej film strasne o nicem, Giamatti se mota z mista na misto a schani svoji dusi, neustale se tvari strasne utrapene, jak kdyz ho nekdo drzi za koule. Proste se filmu nedari budovat zadny bud komedialni nebo aspon dramaticky sceny a ve vysledku je to spis takova tragikomedie, ktera se bohuzel desne tahne a nedokaze zabavit.(9.2.2010)

• FilmWave

Jsem trochu přísnější v hodnocení, protože má očekávání byla celkem vysoká. "Duše" zůstává rozkročena mezi trhlostí a vtipem Jonzeho "V kůži Johna Malkoviche" a humorným filozofováním o smyslu života po allenovsku. A ve výsledku jí tedy chybí z obojího něco. Chtělo to houšť Giamatti vs. Strathairn, Giamatti vs. Watson, pohled do sebe sama.(11.10.2009)

Paul Giamatti se trápí se svojí rolí v newyorském divadle a vlastně se trápí s celým svým životem. Proto jej upoutá reklama na společnost, která se zabývá extrakcí (a případnou náhradou) vlastní duše. I když Paul zprvu takovéto řešení odmítá, nakonec se nechá přesvědčit, že je toto to jediné řešení jeho existencionálních problémů. Shodou okolností se ale jeho duše stane výnosným artiklem mezi ruskou mafií, a tak musí Paul o svoji vlastní duši pořádně zabojovat ... Když to tak po sobě čtu, tak si musím říct, že šlo o pěknou ptákovinu. Jenže se mi tento film docela dobře trefil do nálady, a tak i kdybych chtěl kritizovat (a jakože bych určitě spoustu věcí našel), tak nebudu. Paulu Giamattimu jeho role (sama sebe) docela hezky padla, a věřil jsem mu první poslední. Samotná myšlenka filmu taky není vůbec od věci (i když zpracování bych si dokázal představit o chlup lepší)...(16.11.2011)

• MartinezZ

Odpady dávám skutečně jen ve velmi omezeném množství. A to buď filmům, které jsou neskutečně špatné, nebo, v tomhle případě, filmu, který jsem nedokoukal, protože poměr nuda vs. zajímavost je asi tak milion ku jedné. Komedie nulová, drama nulové, příběh vyhořelého herce, co neví co s životem. Pokus o artový film.(8.11.2011)