Let Fénixe

• slovenský

Let Fénixa

Dobrodružný / Drama

USA, 1965, 136 min

Vynikající dobrodružné drama, u kterého přes veškeré kvality zarazí, že navzdory značné stopáži se nedostává potřebný prostor všem postavám. Některé sice skoro neslezou ze záběru, ale jsou tak do počtu, že nemají dialogy a nic se o nich nedozvíme. Jako by se tvůrci báli šáhnout do předlohy a prostě některé postavy z adaptace nemilosrdně vyškrtnout. Každopádně větším problémem je, že divák nemá pocit, že by s hrdiny trávil dnem za dnem v nekonečných spalujících písečných dálavách, kde přes den jakýkoli pohyb znamená vypocené litry a v noci mrznutí, kde máte sotva pár doušků vody na den a mizivou naději na záchranu. Poušť tu měla být hlavní neustále přítomnou postavou, takhle tu sice není ani vteřina záběrů bez písku, ale je to jalové; čistě z povinnosti. Navzdory stopáži i výše zmíněnému to však nikdy neztratí tempo, Stewart srší charismatem snad více než kdy jindy, pnutí speciálně mezi ním a Krügerem je hmatatelné a vyloženě dělá celý film, do toho dobře zachycená ponorková nemoc, sekundující Attenborough, o napětí není nouze i na nějakou tu památnou scénu dojde. Je to setsakra dobré, ale je evidentní, že to mohlo být ještě lepší. Pak by nešlo "pouze" o kvalitní snímek, ale nadčasovou klasiku.(24.8.2018)

Reziser Robert Aldrich /Emperor of the North/ natocil len priemerny film. Film ma chvilu dobre tempo /burka v pusti, hlavni hrdinovia prezili, a to je dobre/, lenze potom sa rozbehla taka priserna nuda, ze hruza. Ako nehovorim, treba 20 - 30 minut na to, aby sa dialogmi ukazali charaktery postav, ale tuna to rejza doslova prehnal, lebo vyse hodiny sa nic nedeje, a pocuvat tie prazdne taraniny /jo, aj James Stewart kecal odusu voloviny/ sa nedalo. Potom stavba provizorneho lietadla mala v tej pustnej horucave nieco do seba, ale 136 minutaz je sialena, a to doslova. Skoda, ze film ako celok je neprijemne ustreleny, nekompaktny a skoro vyfuci do prazdna : 55 %(23.1.2016)

I přes svou víc jak dvou hodinovou délku a pár drobných logických nesrovnalostí ve scénáři je Let Fénixe vyloženě napínavou a moc zábavnou podívanou. Musím říct, že snímky tohoto typu mám moc rád. Hlavně zde narazíme na spektrum špičkových herců šedesátých let, z nichž většina zde má dost prostoru na ukázání svých schopností. Nevadí, že některé postavy jsou možná trochu horší (nebo hůř napsané). Každý jim tak či tak musí po celou dobu filmu fandit. Strukturou se Let Fénixe podobá mému oblíbenému Velkému útěku, a proto se mi možná tak líbil. U obou filmů panuje skvělá atmosféra uvěznění a spolupráce zúčastněných a samozřejmě výborné napětí. Tyto prvky samozřejmě u remaku nemají takovou intenzitu. Na toto Aldrichovo dílo jsem se moc těšil a nezklamalo. Pro mne zaručeně lepší než režisérům světoznámý Tucet špinavců. Tomuto filmu by se mělo věnovat daleko víc pozornosti, což už nebude lehké kvůli remaku. Ovšem kvality nikdo neupře, tohle je zkrátka skvělá podívaná.(14.7.2012)

Koncepcia príbehu je dobrá z veľa zaujímavými momentkami, len škoda že to nemá prijateľnejšiu minutáž, občas to až nechcene škrípe v konaniach niektorých postáv, rovnako tak je problém si nájsť nejakú postavu s ktorou by sme súcitili, pre mňa fajn priemer. Ale viac ma zaujal remake z 2004 Let Fénixa, ktorý samozrejme presne kopíruje originál ale aj ten celkový potenciál tohto púštneho dobrodružstva využíva. /60%/(2.7.2010)

Charakterní studie mužské skupiny (ženský element zastupuje možná tak ta opička) nejrozmanitějších povah. Všichni mají stejný cíl. Všichni chtějí přežít. Všichni slouží společné věci, někteří více - někteří méně. Všichni myslí v prvé řadě na sebe, ať na své životy, na svoje sebevědomí nebo svoji autoritu u ostatních. Bitva může začít. Pro mě tenhle film navždy zůstane uchvacujícím soubojem Jamese Stewarta s Hardym Krügerem, přičemž mé sympatie jsou na straně onoho německého všeuměla.(11.6.2005)

• - K natáčení bylo použito letadlo typu C-82, které bylo vyrobeno firmou Fairchild pro americkou armádu. (Paganus)

• - Hardy Krüger odmítl svou nominaci na Zlatý Globus v kategorii nejlepší vedlejší herec. (Ruuzha)

• - Počas nakrúcania filmu zomrel filmový pilot Paul Mantz. Vo filme použili netradičné lietadlo skonštruované len pre účely tohto filmu - Tallmants Phoenix P-1. Lietadlo sa však pri nakrúcaní scén tesne nad arizonskou púšťou rozlomilo a dopadlo čelom do zeme. Paul bol na mieste mŕtvy. (Raccoon.city)