Let Fénixe

• slovenský

Let Fénixa

Dobrodružný / Drama

USA, 1965, 136 min

Typický Aldrich aneb O chlapech pro chlapy. Tentokrát se spolu s hrdiny ocitneme uprostřed rozžhavené pouště, takže i u monitoru nebo před televizí obrazovkou můžeme pod nohama cítit horký písek a mít nutkání pořádně se napít vody. Funguje především interakce mezi jednotlivými postavami, což vychází jednak z přirozenosti dialogů a uvěřitelnosti situace, druhak z hereckých výkonů všech zúčastněných. Oni také Borgnine, Finch nebo Stewart nejsou legendami pro nic za nic. Postupné vtahování do děje, zoufalost sluncem spálených mužů a překvapivé střety i konce jednotlivých hrdinů dělají z Letu Fénixe jeden z nejzajímavějších dobrodružných filmů všech dob.(24.12.2011)

Pot, špína, nedostatek jídla a vody, tuny písku a hrstka přeživších chlápků. To je představa extrémní životní situace ve vyprahlé, nehostinné poušti v podání Roberta Aldriche. Na příkladu remaku z roku 2004 je krásně vidět, jak se vnímání filmu od šedesátých let změnilo. Zatímco dnes se dbá hlavně na to, aby byla osádka rasově i genderově vyvážená, Aldrich se zaměřuje zejména na to, co je opravdu důležité - tedy soužití malé skupinky lidí na omezeném prostoru, postupné konflikty uvnitř komunity, ale také vyobrazení demoralizace jednotlivce a tvrdou dřinu. Ačkoli se celou dobu pohybujeme na prostoru několika desítek metrů čtverečních, ty dvě a čtvrt hodiny uběhnou jako voda i díky tomu, že se zde objevuje herecká špička tehdejší doby včetně „toho jediného správného pilota“. 85%(6.5.2012)

Pokus o nemožné? Myslíte že to nejde a že se nakonec přeci jen nedočkáte kýženého úspěchu? To jste asi neviděli tento film vysílaný dnes 12.07. 2008 na TV-Prima. Na Aldricha však jen průměr, viděl jsem lepší ale díky zajímavé scenerii, pěkným exteriérům a hlavně díky charismatickým hereckým výkonům hodnotím vejš než jsem původně zamýšlel..Remake z roku 2004 jsem neviděl tak bohužel nemám s čím porovnávat.(12.7.2008)

Reziser Robert Aldrich /Emperor of the North/ natocil len priemerny film. Film ma chvilu dobre tempo /burka v pusti, hlavni hrdinovia prezili, a to je dobre/, lenze potom sa rozbehla taka priserna nuda, ze hruza. Ako nehovorim, treba 20 - 30 minut na to, aby sa dialogmi ukazali charaktery postav, ale tuna to rejza doslova prehnal, lebo vyse hodiny sa nic nedeje, a pocuvat tie prazdne taraniny /jo, aj James Stewart kecal odusu voloviny/ sa nedalo. Potom stavba provizorneho lietadla mala v tej pustnej horucave nieco do seba, ale 136 minutaz je sialena, a to doslova. Skoda, ze film ako celok je neprijemne ustreleny, nekompaktny a skoro vyfuci do prazdna : 55 %(23.1.2016)

Z praktického hlediska asi není lepší varianty, než ztroskotat uprostřed pouště s bandou upocených chlapů, kteří rozumějí technice, z hlediska nepraktického, ovšem příjemnějšího, bych dal přednost jiné sortě lidí, tedy ženám. Pro ty na palubě Fénixe (který tentokrát povstává z písku, nikoliv z popela) již nezbylo místo a vlastně je to dobře. Jde o ryze chlapskou zábavu, řízenou chlapskou logikou a plnou chlapského smyslu pro čest, takže je těžké si odmyslet třeba ten závěrečný pohled zpět, na méně šťastné, se zemí navěky spjaté. Pro mne mimo jiné důkaz, že western není jediným žánrem, který lze pro množství testosteronu v něm obsažené užívat namísto steroidů. 75%(18.3.2012)

• - Přibližně v osmé minutě, kdy se objevuje záběr na letadlo letící v písečné bouři, lze dobře vidět dva provázky, které drží model ve vzduchu. (Chegi)

• - Hardy Krüger odmítl svou nominaci na Zlatý Globus v kategorii nejlepší vedlejší herec. (Ruuzha)

• - Počas nakrúcania filmu zomrel filmový pilot Paul Mantz. Vo filme použili netradičné lietadlo skonštruované len pre účely tohto filmu - Tallmants Phoenix P-1. Lietadlo sa však pri nakrúcaní scén tesne nad arizonskou púšťou rozlomilo a dopadlo čelom do zeme. Paul bol na mieste mŕtvy. (Raccoon.city)