Film Květ pouště vznikl podle stejnojmenné autobiografické knihy autorky Waris Dirie, která vyrůstala do svých třinácti let v Somálsku a po útěku do Londýna se stala jednou z nejznámějších světových topmodelek. Když se kniha v roce 1998 objevila na pultech knihkupectví, svět byl šokován. Bývalá modelka vypráví dechberoucí životní příběh, v němž popisuje svou neuvěřitelnou cestu od kočovného života v somálské poušti na nejznámější světová přehlídková mola. Byl to sen a noční můra zároveň. V New Yorku, na vrcholu své kariéry, poprvé v rozhovoru otevřeně promluvila o problému ženské obřízky, kterou sama vytrpěla, když jí bylo teprve 5 let. Krátce po rozhovoru se rozhodla, že skončí s kariérou modelky a zasvětí život boji proti tomuto starobylému rituálu. Od roku 1997 je Velvyslankyní UNFPA (United Nations Population Fund) pro odstranění problému ženské obřízky ve světě. (oficiální text distributora)

Garson

Květ pouště je film o statečné somálské dívce Waris,která jako malá podstoupí ženskou obřízku a když má být v mladém věku provdána za starého dědka tak sama a bosa uteče pryč před tou zlou budoucností.Odvahu jistě měla když se rozhodla přeběhnout nehostinnou vyprahlou krajinu ze své vesnice až do hlavního města Mogadišu za svou babičkou.Ta pochopí její důvody,koupí letenku a pošle jí do Londýna.Tam se Waris celých 6 let pere s osudem a s bídou která jí provází.Pracuje jako služka i jako uklízečka.Po čase se upne na jednu prodavačku Marylin,která jí poskytne dočasné bydlení a stane se i její kamarádkou.Waris začne uklízet v jednom bistru kde zrovna sedí jeden slavný fotograf,který jí pozve na focení a pak už to jde s Waris kariérně rychle nahoru.Po té co začne být slavná a její fotky se začnou objevovat na obálkách módních časopisů tak se rozhodne,že bude bojovat proti ženské obřízce,proti tomuto primitivnímu zvěrstvu provozovaném na různých kontinentech.Na Waris se mi líbilo,že byla stále skromná a pokorná i po těch letech a strastiplných cestách kterými si prošla narozdíl od Fatimy z 10.řady pořadu Amerika hledá topmodelku,která svůj srdceryvný příběh o ženské obřízce odvyprávěla před udivenou porotou,ale jinak to byla mezi děvčaty pěkná mrcha.Je sice pěkné,že se vždycky najde nějaká modelka nebo celebrita která má páky na to,aby bojovala za lepší život žen v zapadlých koutech na Zemi,ale jak je známo z historie tak pokud chce někdo u primitivních kmenů vymýtit rituály a tradice tak musí vymýtit celé skupiny obyvatelstva(Indiáni by mohli vyprávět).Není jiný způsob a to ani přes nátlak různých světových organizací,kterým se stále nedaří omezit ty tradice a rituály které na celém světě každý den probíhají.Na to je a bude západní vyspělá civilizace stále krátká. ()

Hamaradža

Dobre natočená i obsadená, ale maximálne vypočítavá uplakaná citová vydieračka, ktorá sa ospravedlňuje poslednou štvrťhodinkou, o ktorú tu vlastne celú dobu išlo. Ináč pre mňa utrpenie sledovať, totálna neoriginalita, dve hodiny o tom že hlavná hrdinka je krásna (čo divák od začiatku vie) a že jej všetci ubližujú (čo divák od začiatku vie). ()

pufina

Docela dobrý film, ale knižní verze je v mnohých ohledech jiná a milionkrát lepší. Téma ženské obřízky zůstalo, stejně jako problémy, které měla, když začínala s focením a s kariérou modelky. Ale co se týče dětství a pocitů, (kromě obřízky) tam z toho nebylo prakticky nic až na pár chabých záběrů. Film vyvolává spoustu pocitů, ale zkrátka nedovede vyvolat takové emoce jako kniha - proto nemůžu ohodnotit lépe, ač Liya Kebede se v mi v roli Waris moc líbila. ()

T2

Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $14,276,969║ _Milé aj keď témou smutné prekvapenie!_ Na to že ide o film, ktorý bol vytvorený ako nízkorozpočtová televízna produkcia si režisérka Sherry Horman počínala až moc dobre, dramatický príbeh je podaní pútavo, dejové prelivy do minulosti Waris dotvárajú celistvosť a hĺbku, na prekvapenie sa v deji ani nedá stratiť aj keď sa odohráva v rôznych obdobiach, územiach a z množstvom osôb. Herci sú fajn, príbeh má všetko od silných dramatických chvíľ až po také uvoľnenejšie. /videl v kine: 80%/ ()

nascendi

Pojem Americký sen je všeobecne známy. Pojem Somálsky sen dáva do obehu kniha a film Púštny kvet. Ukazuje zázračný vzostup mladého dievčaťa od pastierky kôz niekde v somálskej pustatine až ku kariére svetovej top modelky. Súčasne približuje divákom barbarské praktiky ženskej obriezky. Životopisné filmy majú štandardnú schému, takže aj Púštny kvet prekvapuje iba tou obriezkou a pôvabom Liyi Kebede. Páčila sa mi aj celá pasáž jej prvých kontaktov so životom mimo veľvyslanectva v Londýne. Problém knihy aj filmu už identifikoval gudaulin. Európanov i Američanov príbeh zaujme i dojme, ale potom si uvedomia, že v tom veľa nenarobia. Toľko upratovačiek a modeliek nepotrebuje žiadna krajina. Mnohé majú dosť vlastných starostí s "neprispôsobivými", ktorí sa do upratovania nehrnú a na modeling nehodia. A do krajín, kde by bolo potrebné šíriť protiobriezkovú osvetu sa film ani kniha nedostane. ()

• Kniha Waris Dirie KVĚT POUŠTĚ (DESERT FLOWER), která zachycuje její neuvěřitelnou pouť od africké kočovné dívky po mezinárodní topmodelku, se stala světovým bestsellerem s více než 11 milióny prodanými kusy. [Cinemart] (POMO)
  • Skutečná Waris Dirie hrála vedlejší roli v „bondovce“ Dech života (1987). (Lucas87)
  • Postava fotografa Terryho Donaldsona (Tymothy Spall) je inšpirovaná Terrencom Donovanom, ktorý sa preslávil ako fotograf hviezd, napr. Davida Bowieho, princeznej Diany alebo Humphrey Bogarta. (toi-toi)