René

René

Dokumentární

Česko, 2008, 83 min

Stejně jako v případě Marcely, měla i tentokrát Helena Třeštíková šťastnou ruku a v Reném našla postavu, která se pro časosběrný snímek hodí naprosto parádně. Mornální soudy nad Reném Plašilem nechám někomu jinému, a jelikož já hodnostím kvalitu snímku, tasím kalibr 4 hvězd za dobře propojené citáty z knížek, spád děje, autorčinu nezaujatost a samozřejmě výdrž sbírat materiál s takovou osobou. Fuck of People(11.6.2009)

Těžko říct, za jakým účelem vlastně tento snímek vznikl. Motivy režisérky mně zůstávají a zřejmě zůstanou utajeny. Pokud se na celou věc pokusím podívat ze strany recidivisty Plášila, jeví se vše mnohem zřetelněji. Dle mého obecného soudu je René Plášil beznadějnou sociopatickou osobností s průměrným intelektem, výrazným egocentrismem a značným stupněm společenské nebezpečnosti, bez sebemenší možnosti resocializace. Po celou dobu se René pokouší využívat momentální situace ve svůj prospěch a velkým štěstím všech zúčastněných zůstává skutečnost, že je tento kriminálník striktně limitován svými nepříliš výraznými intelektuálními schopnostmi, ačkoliv se zoufale snaží přesvědčit veřejnost o opaku a marně se před diváky stylizuje do role spisovatele. Několik okopírovaných lehce pozměněných frází známých filozofů jeho autorské břídilství jen potvrzuje. Po mnoha letech, které pan Plášil strávil v nejrůznějších nápravných zařízeních, přichází únava, nemoci a bojovnost se rychle vytrácí. René už "nemrdá na svobodu" a najednou zjišťuje, že za všechny jeho problémy se zákonem může soudce, který ho kdysi coby mladistvého poslal do výkonu trestu, kde se poslušný a citlivý hoch změnil v protřelého kriminálníka. Pokud tedy René Plášil hledá soucit a pochopení, se mnou rozhodně počítat nemůže. René je sociopat, nenapravitelný recidivista a odpad společnosti. Dokonce ani v prostředí zločinu se René nedokázal prosadit a obsazuje jednu z nejnižších příček muklovského žebříčku; není ani chladnokrevným zabijákem s několika zářezy, ani vysoce inteligentním podvodníkem, který dokázal malverzovat desítky milionů korun. Sečteno a podtrženo - René Plášil je absolutní nula.(3.3.2010)

Kto da cloveku, ktory stravil 20 rokov v base a navyse vykradol VAS VLASTNY byt kameru, aby natocil nieco zaujimave zo svojho zivota? Helena Trestikova a ja jej sklanam absolutnu poklonu. Rene je vrcholne nesympaticky clovek, klamar, podvodnik, fetak, ktory by to podla mojho skromneho nazoru cloveka, ktory zazil basu z pozicie socialneho pracovnika, nikdy nikam nedotiahol, jedine do basy alebo na sikmu plochu. Nekladme si otazku, co by s nim bolo, kladme si otazku, preco v 16tich urobil to, co urobil a este vinu zvaluje na druhych. Ale musim povedat, ze obcas nieco mudre a zmyslupne povedal, ale mna jeho az miestami neprijemne hlboky hlas tak iritival, ze som musela film zastavit a predychat. Skvely dokument. PS: Vsetci tu rozjimate nad "ziadnym zaverom". Potrebuje tento zivot zaver? Zivot Reneho pojde stale tymi istymi cestickami a nakoniec sa opat raz ocitne za gatrom.(10.11.2009)

Mrzí mě tři věci: profesionální odstup, který si Třeštíková po celou dobu udržuje (zrovna v tomto případě se osobní zapojení přímo nabízí), dokonale nevýrazný konec (což beru s tím, že život taky nenabízí vybroušené pointy) a absence titulků, jež jsou vzhledem k Reného mizerné artikulaci občas velmi žádoucí. Zajímavé komentáře: Ivoshek, liborek_, jenjan(3.4.2009)

ono by sa patrilo dať odpad! pretože tento film je veľmi tvrdá kritika spoločnosti v ktorej žije nielen René ale aj my všetci. Helena Ťřeštíková je však popri úžasnom psychológovi aj fantastický filmár a dokáže natočiť film o človeku ktorého môžete mať v podstate úplne na háku tak pútavo, že mu viete držať palce. René je skutočný antihrdina našich čias a vizitka toho kam tento svet dospel.(29.3.2011)

• - Helena Třeštíková vyhrála v anketě nejlepší dokument roku 1.místo na předávání Evropských filmových cen 2008. (ulikman)