Somers Town (festivalový název)

Somers Town

Scénografie:

Lisa Hall

Kostýmy:

Jo Thompson

Absolútna šupa, klenot, záplata na ubolenú dušu! Thomas Turgoose zosobňuje presne to, čo ja na Anglánoch osobne najviac milujem: stopercentné zaujatie sa totálnymi chujovinami a na druhej strane úplné matie v guloch dôležitých existenčných záležitostí! Ten chalanisko oblečený v župane bol stelesnením zenového Majstra! Už dlho som nevidel takýto super mini mega film. Veľké dík posielam preto kolegovi hygienikovi , ktorý ma dnes nasmeroval tým správnym smerom!(11.5.2020)

Trochu poodhalená tvář do života imigrantů v jedné londýnské čtvrti s jejich nejen sociálními problémy. Osamělý Marek zde poznává Tommyho, stejně osamělého a postupně mezi nimi vzniká přátelské pouto. Začínají spolu prožívat mnoho situací odpovídající jejich věku, například společnou náklonnost k francouzské číšnici Marii, která byla opravdu moc roztomilá. Je to takový malý, milý, velký film s krásným sněním na konci.(15.6.2012)

Tak má podle mě vypadat obyčejný malý sociální film, tedy něco, co se u nás vůbec netočí. Somers Town je snímek, kterej umí skvěle přepínat mezi humornou a existenciálně naléhavou podobou a kterej nachází ryzost na těch nejméně pravděpodobných místech - v citlivosti lidí z okraje společnosti (aniž by vytvářel stroj na výrobu klišé). Skvělý (a nikoli naivní, jak jsem si přečetl v některých komentářích) mi přijde ten barevný kontrast na konci filmu, kde se černobílé zrno promění na retrobarevnej negativ. Právě skutečnost, že nejde o přechod do klasické barvy, ale je použit ten retro-filtr, činí konec filmu interpretačně velmi zajímavý - jednak může jít i iluzívní přitakání útěšnosti (lidské sny mohou dojít naplnění) a jednak může jít pouze o zhmotnění vysněného přání, které se v realitě ale nepodařilo uskutečnit (a existuje tedy pouze v hlavách hlavních hrdinů).(14.8.2014)

Film si mne získál především svou metráží, při níž dokonale stačil postihnout problematiku polského "alko-gastarbajterství" a domorodou "sprakovitost" pihtejch ušatejch předadolescentů, co pijou Carlsbergy a fandí Weynovy Roonymu. Je rozhodně dobře, že si tyhle dvě sociální skupiny padly do noty, aspoň na tu hodinku.(3.9.2009)

Byť najdeme několik klišé typických pro nezávislý film, s hodnocením z maxima dolů nejdu, přestože bych možná měl. Britský sociální realismus o dvou pubescentech lapených do spárů velkoměsta a svých problémů, přesto pohodový, komediálně laděný snímek. Černobílý, s výjimkou závěrečných sekvencí (ty lze chápat nespíš jako sen…). Se stopáží krátce přes hodinu.(9.4.2012)