• Česko

Neil Jordan

Ben Browning, James Flynn

Tony Lawson

Scénografie:

Anna Rackard, Judy Farr (set dekoratér)

Po zhlédnutí Ondine se snad na to rybaření i dám ! Zatím jsem návrhy kamaráda, co vášnivě rybaří, vytrvale odmítal, a naopak před něho do vody schválně házel šutráky cestou na fotbal. To je ta správná relaxace pro chlapa – zaskákat si a pořádně zahulákat „v kotli“! Když doma nemůže, že... Oproti tomu rybaření - čumět do vody jako puk, stejně muset držet hubu, hodiny vsedě na studeným štokrleti a nakonec chytit akorát tak vlka... ;-) Ondine mi ukázalo nové obzory. Co všechno se dá, kromě již zmiňovaného vlka, chytit při rybaření na drsných severských ostrovech. Ožrat se jak Dán (pardon, Ir), vyrazit na širé moře, přídí šalupy tříštit vlny, rozhodit sítě a nakonec se díky rybaření i romanticky pomilovat s mořskou pannou ! A jako bonus se i (přechodně?) vyléčit z alkoholismu... No jasně, trochu to shazuju, aby jste si nevšimli, že mám slzy v očích, to by byla pro chlapa ostuda... Ale Ondine je podmanivý film a tak musím chlapsky přiznat, že mě dojal. Mimo jiné i kvůli Alison Barry v roli Syracusovy dcerky Annie, hodné filmové ceny za vedlejší roli. A taky Colin Farrel svou postavu vystřihl jak z partesu. No jo, hrdí Irové, chlapi strohých, ale silných citů. Vždycky mě ti tvrdohlaví pancharti fascinovali... Rozhodně je to velice zajímavý film. Sice mi to připadalo poněkud žánrově neukotvené a v druhé polovině filmu mi přišlo, že střídají civilně pojatou poetiku příběhu a Hollywoodské tlačení na (citovou) pilu. Ale to už zbytečně vyrypuju rybářským háčkem pár malinkých červíků z jinak libového jablka. Vlastně z tuňáka... Všem prožívačkám (;-) rozhodně doporučuju. A kapesník po ruce ...!(5.1.2013)

Ještě chvíli a už bych ten lehký stereotyp nesnesl. Naštěstí zazvonil konec a pohádky byl konec. Jj, to tak jednou bylo nebylo, chytil rybář do svých sítí mořskou pannu... Jo, taky jste byli vyvedeni z přesvědčení jako já? Musím uznat, že tento husarský kousek se scénáristům vážně povedl. Jen nevím, jestli to všichni zkousnou. Taky mě trochu mrzí, že těch slz z nás mohli vymáčknout trochu víc, než jen těch sedm. 68%(17.1.2011)

SPOILERY: Šikovný balanc na ostří nože mezi realitou a pohádkou se podařil udržet až téměř do konce filmu (i když Colin se na rybáře fakt nehodí a Alicja tu hrála často jen reklamu na spodní prádlo). Poklidné, ale přesto zajímavé a lahodící vyprávění mi kladlo zásadní otázku - je, či není Ondine ta, za níž ji chci mít? Ale konec téhle pohádky je otřesný (ocenil bych méně jednoznačnosti)...stejně, jako kdyby pohádka o Popelce dopadla tak, že Popelka začne prince podvádět (po tom, co začal princ chlastat jak ruský geroj) se zbrojnoši a porodí deset parchantů s jedenácti chlápky... anebo kdyby se Sněhurka stala luxusní a drahou prostitutkou z dovozu v trpasličích dolech. Takhle by pohádky končit neměly. Ale tohle vlastně není pohádka....(2.9.2010)

Příběh to byl prosťoučký, nenáročný, ale docela hezký a vhodný pro relax. Hlavně díky krásné drsné přírodě, těžce vydělanému euru a hereckým výkonům. Colin ztroskotanec zmítající se mezi bludnými kameny, nádherná selkie a moc milá treperenda Annie, srovnali pár nesmyslných nelogismů a zvedli úroveň pohádky o stupínek výš. Syracuse: "Říkalas, že jsi umřela. Kolik životů máš?" Ondine: "Pro tebe? To nejde spočítat."(29.5.2011)

Čím dál podivnější a podivnější... Vydařená "pohádka", která mi připoměla mou oblíbenou Ženu ve vodě a nebýt toho konce, kterému se povedlo rozbít celou tu snivost, mohlo to být ještě lepší ( já jsem si jen v inkriminovaných závěrečných minutách několikrát zopakovala : A teď nám to ten Jordan celý po*ere, a taky že jo). K mému překvapení mi můj oblíbenec Farrell nebyl v tomhle kousku skoro vůbec sympatický, narozdíl od té malé, u které mě parkrát napadlo, jestli ještě není brzo střídat na trůnu Dakotu Fanning, a chtěla bych si zapamatovat Ondine, protože mi sympatická rozhodně byla, jen jsem si přes tu poblázněnou kameru a neustále záběry na nožky nestihla pořádně zapamatovat i tvář, snad příště.(1.2.2011)

• - Neil Jordan si do hlavní role zvolil polskou herečku Alicja Bachleda, protože chtěl neokoukanou tvář. (HellFire)

• - Herečka Alicja Bachleda a Colin Farrell jsou partneři nejenom ve filmu. Seznámili se na natáčení tohoto filmu. (NGP)

• - Evropskou premiéru si snímek odbyl coby součást Jameson Dublin International Film Festival 18. února 2010 v Dublinu, Irsko. (BLANIK.)