• Česko

Neil Jordan

Ben Browning, James Flynn

Tony Lawson

Scénografie:

Anna Rackard, Judy Farr (set dekoratér)

Kde bolo tam bolo.... Tak predsa začínajú rozprávky. Rovnakým spôsobom začína aj tento príbeh. Neil Jordan napísal a zrežíroval krásnu rozprávku, o mužovi, ktorý je dobrák a ktorý dávno stratil nádej že bude dakedy šťastný a o žene, ktorú majú všetci za nadprirodzenú bytosť a tým ako pôsobí na rybárov život a na život jeho dcérky, máme naozaj veľmi málo dôvodov jej neveriť. Jemne stupňujúca sa dráma s fantastickými prvkami je rozhodne očarujúca a ten kto má aspoň trocha rád tie staré rozprávky, kde sa o svoje šťastie bojuje aby si ho nakoniec hlavný hrdina mohol privlastniť tak nebudete sklamaný. Táto rozprávka z drsného sveta tam v Írsku okorenená o jeden z najkrajších songov od Sigúr rós All Right tvorí impozantné prostredie pre bytosť z iného sveta s menom Ondine. Nebyť troška obsahovo prázdneho finále, bol by to jeden z najkrajších filmov aké som na túto tému videl. Každý z hercov je neskutočne prirodzený. Takto je to len veľmi dobrý film, ku ktorému sa z radosťou určite dakedy vrátim.(3.9.2010)

• jhrasko

Autorský úlet za hranice, kt.môj mozog nepoberá. Hýbadlom deja je 11ročné dievčatko, opäť raz extrémne premúdrelé, pre istotu s dysfunkčnou ľadvinou, nech má jej výnimočnosť nejaké racionálne zdôvodnenie + morská panna, z ktorej sa vykľuje (pozor SPOILER) rumunská pašeráčka drog a "bol raz jeden" rybár, ktorý ma bavil asi tak 5minút. Takto nejak to dopadne, keď stratí renomovaný autor (The Crying game, The Miracle) a výborný režisér (Interview with the Vampire) odhad a cit pre mieru. Ale je celkom možné (ako vidím a čítam), že som čudný ja. Samotný fakt, že 11r.dievčatko žijúce v Írsku (s)pozná okamžite Islandský Sigur Rós, je, podľa mňa, úplne mimo. Chudák (i) Lisa Hannigan. ÁNO, INSTANTNÁ ROMANTIKA.(6.7.2010)

Romantické drama, které se od prvních minut nese ve zvláštní atmosféře, která dokonale prostoupí až k divákovi. Ondine je rozhodně viděníhodný snímek, v němž mě Colin Farrell utvrdil v tom, že je dobrý herec a postupně tak k němu nacházím cestu. Nesmím opomenout příjemnou hudbu, jež doprovází scény tohoto filmu. Přes všechny klady se však nějak pocitově nedostanu přes 3*.(11.2.2011)

Jestli někdo říká, že Scorcese vodí diváka za nos, to se ještě nesetkal s nejnovějším počinem Neila Jordana. Ondine je totiž v obou svých sférách falešná - jak ve fantastické, tak i v realistické. Když dojde k banálním a jednoznačným rozuzlením klíčových zvratů, nejednoho z nás naštve, jak povrchním způsobem Jordan předtím nakládal se svými pohádkovými trademarky, aby je následně na konci popřel a ukázal, že to celé bylo jen audiovizuální habaďůra, kterou jsme spolkli i s navijákem. Po skončení v mysli maximálně uzraje pocit promarněného potenciálu a krásná hudba Sigúr Ros, která vytváří něco jako atmosféru. Ale to si můžu raději poslechnout album, a ne kvůli tomu nasazovat krk v kině. Výbornému obsazení navzdory.(19.10.2010)

Jsem tak trochu snílek a Ondine působí jako sen z jiného světa, což Irsko asi je. Příběh krásný ve své jednoduchosti. Divákovi jsou kladeny nejzákladnější otázky, hledání štěstí, lásky a naděje. Colin Farrell působí, jako kdyby se skutečně deset let plavil po moři a k Alicji nemám slov, z každého jejího pohledu cítíte křehkost, zranitelnost a zároveň velkou odvahu. Nemůžu nezmínit ani malou Alison Barry, jejíž postava je ztělesněním naděje, což je v brutálním kontrastu s její nemocí a krutou irskou realitou. Celý příběh je umístěn v nádherných lokacích, které vystihují tu drsnou irskou krásu. Moc se mi to líbilo.(8.2.2012)

• - Herečka Alicja Bachleda a Colin Farrell jsou partneři nejenom ve filmu. Seznámili se na natáčení tohoto filmu. (NGP)

• - Neil Jordan si do hlavní role zvolil polskou herečku Alicja Bachleda, protože chtěl neokoukanou tvář. (HellFire)

• - Evropskou premiéru si snímek odbyl coby součást Jameson Dublin International Film Festival 18. února 2010 v Dublinu, Irsko. (BLANIK.)