• Česko

Ben Browning, James Flynn

Tony Lawson

Scénografie:

Anna Rackard

Ondine je krásný, lehce pohádkově laděný snímek, kterému dominuje především krásná Irská krajina a také nádherná Alicja Bachleda, která svou přirozenou krásou skvěle zapadla do role "Dívky moře." Colina Farrela miluju a v postavě alkoholického Syracuse, jež je podobná i jeho vlastnímu "buřičskému" období, je výborný. Ovšem Alicja mě okouzlila a získala si mou hlavní pozornost, takže jsem jí byla uchvácena o mnoho více než Colinem:) Závěrečné odhalení jejího skutečného původu mě nijak nešokovalo a vzhledem k tomu, jak byla Ondine po celý děj znázorňována, její chování i mluva, mi přišlo, že bylo lehce přehnané. To je však jen malá rýha na tomto klenotu vybroušeném chladným, drsným a neskonale čistým podnebím. O nádhernou melodii, kterou Ondine zpívá, se postaral Sigur Rós.(21.7.2012)

Bylo nebylo... rybář vylovil dívku z moře. Dívka nechtěla aby ji byl kdokoliv spatřil, její zpěv vábil ryby a na rybáře se konečně usmálo štěstí. Hodně umírněný Colin Farrell (za celý film myslím řekne jenom jedno fuck), krásná Alicja Bachleda a pohádka odehrávající se ve skutečném světě. Moc pěkný příběh.(18.8.2010)

Jordan zkouší, čemu uvěříme. Hodnota jeho filmu tkví už jen v tom, že dokáže - realistickému prostředí navzdory - vyvolat příjemnou nejistotu. Co když…? Dokud jim někdo bude věřit, pohádky nezemřou. Po příjemné první polovině, kdy nadpřirozená bytost proniká do všedního světa, následuje polovina druhá, která je bohužel sama všední. Na mysl během ní přichází příliš mnoho realistických sociálních dramat. Největším zklamáním pro mne byl jednoznačný konec. Není dopřán prostor pro fantazii, z níž vše magické vychází. Z nápaditého balancování na hraně dvou světů se stává tuctová romance. Apendix: pěkně byla využita nadpozemskost tónů Sigur Rós, její hráč na klávesy Kjartan Sveinsson složil k filmu hudbu. 70%(3.9.2010)

• Davies182

No co si budeme povídat: ohromné zklamání! Absolutně nezáživný a nudný děj vypointovaný konec rozhodně nezachrání, stejně jako osobitá režie a chvalitebná atmosféra dobrý snímek taktéž nedělají. Farrellovy komické (nejsem dost zlý na to, abych napsal "trapné") obličeje mi lezly na nervy - to měla být nějaká pocta Melu Gibsonovi? Dialogy malé dcerky tak podivné, jako by snad byly vytaženy na světlo z těch nejtemnějších mořských hlubin... Nebudu pokračovat, čekal jsem asi jiný snímek :-). Nicméně hudba, (polo)nahá Alicja a ten konec... to ušlo. Takže Coline! Chceme V Bruggách 2! P.S. Pohlavek směřuje na adresu Palace Cinemas (Anděl). Opět. Byl jsem v tom kině počtvrté za půl roku, a znovu problémy. K vysílání ve 4:3, roztrhlému plátnu, ztemělému obrazu nebo vysílání bez zvuku se nyní přidalo neošetřené vypadení kotouče před koncem filmu. Hnus, velebnosti! Nesmírná hanba a ostuda a zároveň tedy vřelé díky za zlatý CineStar!!!(15.9.2010)

Ondine, ondine. Veľmi nešpecifický (ťažko zaraditeľný) a netradičný film, čo sa týka jeho poňatia, ale zároveň aj tématom, ktorý ako keby priplával zo samotnej duše Neila Jordana. Režiséra, ktorý vie zatlačiť na ľudské city, a so všetkou dávkou umu vyrozprávať (zas a znova) jednoduchý, z ľahka plynúci a predsa vo vnútri veľmi silný príbeh (viz. Interview s upírom). __ Za hlavné klady filmu považujem herecké výkony, krásne upršané prostredie Írska, hrátky medzi rozprávkovou fantáziou a tvrdou realitou. Spoiler: Bohužiaľ s veľkým smútkom musím znížiť hodnotenie o jednu hviezdu, "vďaka" príliš uzavretému koncu, ktorý nenecháva žiadny priestor na polemizovanie o rozprávkovej časti filmu. Koniec No aj tak sa jedná o mierne nadpriemernú záležitosť.. a na jedno zhliadnutie rozhodne stojí..(25.9.2010)

• - Evropskou premiéru si snímek odbyl coby součást Jameson Dublin International Film Festival 18. února 2010 v Dublinu, Irsko. (BLANIK.)

• - Natáčanie snímky prebiehalo na viacerých miestach a ostrovoch v írskom grófstve Cork. (MikaelSVK)

• - Neil Jordan si do hlavní role zvolil polskou herečku Alicja Bachleda, protože chtěl neokoukanou tvář. (HellFire)