• český

Ben Browning, James Flynn

Tony Lawson

Scénografie:

Anna Rackard

Jsem tak trochu snílek a Ondine působí jako sen z jiného světa, což Irsko asi je. Příběh krásný ve své jednoduchosti. Divákovi jsou kladeny nejzákladnější otázky, hledání štěstí, lásky a naděje. Colin Farrell působí, jako kdyby se skutečně deset let plavil po moři a k Alicji nemám slov, z každého jejího pohledu cítíte křehkost, zranitelnost a zároveň velkou odvahu. Nemůžu nezmínit ani malou Alison Barry, jejíž postava je ztělesněním naděje, což je v brutálním kontrastu s její nemocí a krutou irskou realitou. Celý příběh je umístěn v nádherných lokacích, které vystihují tu drsnou irskou krásu. Moc se mi to líbilo.(8.2.2012)

Zklamání ani neproběhlo. Přece jen jsem se obrnil že Neil Jordan žádné kvapíkové tempo udávat nebude. Takže se jedná o jeho vypravěčskou klasiku. Pokud jde o Colina Farrella začínám mít trošku nepříjemné tušení, že již delší dobu nezavadil o pořádnou roli. Jakoby se úmyslně vyhýbal větším hollywoodským produkcím. Naposledy se mi líbil jeho pobyt V Bruggách a to je již nějaký ten pátek. Tak nezbývá než mu držet palce, herec je to po všech čertech kvalitní. Ondine 50%(10.3.2011)

„Misery is easy. Happiness you have to work at..“ Bylo, nebylo, za devatero horami a devatero řekami Tullamore Dew vytáhl Cirkus Farrell z moře selkie (panna to zjevně nebyla a to nejen kvůli absenci ploutve v dolní polovině těla).. Vtisknutí problematické irské duše, islandská pohlazení, nevhodně zvolený „pošmourno“ filtr a klíč Hanse Christiana Andersena, že není krásnějších pohádek než těch, které píše život sám. A kdyby Neil Jordan více využil divákovu představivost, žili by všichni v mém srdci šťastně až dodnes..(3.4.2017)

Snaha vytvořit chladně seversky poetickou atmosféru byla tak urputná, že občas rušila. V příběhu obyčejných lůzrů, kteří si žijí své obyčejné a svým způsobem prázdné životy se objevuje šance na zázrak, který se blýská pod hladinou všednosti, občas ovšem utopen v šedi obyčejných dnů přesně tak, jak to v životě bývá. I když občas jsem si říkal, jestli není utopený až moc. Ani v jednom ohledu netlačí na pilu a nenutí diváka lacinými triky reagovat tak jak by měli, nechává vše na jejich volbě. Zda si vyberou nudu nebo bubo budou vnímat to matné jiskření neobyčejnosti v obyčejném. V pohodě, ale nic co by mě donutilo zašktnout si v hlavě kolonku "vidět znovu".(18.4.2016)

Magicky realistický příběh o síle pohádek a následné tvrdé kocovině, které ale, stejně jako ta po whisky, netrvá věčně. Neil Jordan potvrzuje že patří mezi nejzajímavější režiséry poslední doby, Colin Farrell ukazuje vztyčený prostředníček všem svým náctiletým fanynkám a Alicja Bachleda je prostě nádherná. Film se kolébá ke svému cíli pozvolným tempem jako loď na moři a plavba je to skrz na skrz příjemná, přesto těch vln a vlnek bylo chvílemi možná až příliš. Mírné zkrácení by tedy možná neuškodilo, i tak ale Ondine bezesporu patří mezi to nejzajímavější z poslední doby. 80 %(14.6.2010)

• - Neil Jordan si do hlavní role zvolil polskou herečku Alicja Bachleda, protože chtěl neokoukanou tvář. (HellFire)

• - Evropskou premiéru si snímek odbyl coby součást Jameson Dublin International Film Festival 18. února 2010 v Dublinu, Irsko. (BLANIK.)

• - Herečka Alicja Bachleda a Colin Farrell jsou partneři nejenom ve filmu. Seznámili se na natáčení tohoto filmu. (NGP)