Osina v zadku

• angličtina

A Pain in the Ass

Komedie

Francie, 2008, 84 min

Neviděl jsem celý začátek, ale myslím, že jsem ztratil tak maximálně 10 min a snad to někdy dokoukám. Náhodou jsem o tento film zavadil v televizi a hned na první pohled zaujal, jinak bych se k němu asi nikdy nedostal. Jedná se o nenáročnou komedii, kde většinou je se čemu zasmát. Ale prvním dobrým pocitům ani 84 (bez úvodních 10ti) nenáročných minut nepomohlo, protože ke konci už jsem ty dva nedával a chtěl to vypnout, bylo to pořád dokola - do pokoje někdo přišel, někdo odešel a pak se tam za chvíli zase vrátil. Chvilkami mi to přišlo až trapné. Dodíval jsem se na to, jen protože není spousta filmů, na které jsem se rozdíval a nedodíval a také mě zajímalo jak to nakonec skončí. A právě konec mě vůbec neuspokojil. Na druhou stranu obdivuji tvůrce, že dokáží natočit takový film s minimem herců a lokací. Předpokládám, že i náklady byly minimální. A herci nakonec předváděli kvalitní práci. Enšpígl má naprosto šílený komentář, který má snad lepší děj, než samotný film a jsem rád, že i přestože sám má rád F. Vebera, tak film hodnotil odpovídajícími 3 hvězdičkami.(10.7.2010)

Tohle snad musí rozesmát každýho.. líbí se mi jak se v těch francouzskejch komediích setkaj osudy několika cizích lidí, který se nikdy předtim neviděli v tomhle jsou Francouzi fakt mistři.. tahle ,,otravovací" komedie fakt stála za to.. už od chvíle kdy Francoa Pignon poprvý spatřil Ralfa Milana jsem věděl, že Ralf z něj bude na prášky, protože už jenom Pignonovo tlama byla dost otravná a provokativní..(15.4.2018)

• Eraserhead

Jeden je nájemný vrah čekající na oběť, druhý se chystá spáchat sebevraždu... co se stane když se tihle dva sejdou v jednom hotelu a mají pokoje vedle sebe? Takový námět by mohl slibovat parádní černou komedii, která se bohužel v tomto případě nekoná. Celkem slušný úvod a závěr, ale vše mezi tím je nic moc. Klidně by to mohla být divadelní hra.(18.1.2009)

Dost dobrá francouzská komedie, která pobavila a vykouzlila úsměv na tváři a tak trochu prozářila jinak velice pošmourný den. Bylo to zkrátka výborné, bavil jsem se královsky a ani na okamžik jsem nelitoval svého rozhodnutí, podívat se na tuto komedii o jednom sebevrahovi a jednom nájemném zabijákovi. A když se k tomu přimíchá otravný pracovník hotelu, vyšinutý psychiatr a hezká žena, tak to prostě nemá chybu. A dost vtipné byly i sekvence s mladým párem, který se domnívá, že je sleduje policejní kordon, a samozřejmě i scény s převáženým trestancem byly povedené. Na tomto filmu nepozoruji žádné slabé místo, bylo to vtipné, bylo to originální, bylo to zajímavé, bylo to prostě fajn. Richard Berry mi chvílemi vzhledově připomínal Alana Rickmana (asi jen můj dojem), ale přece jen se nemohu zbavit pocitu, že nejlepším a nejvtipnějším nájemným vrahem, kterého jsem kdy ve filmu viděl, byl John Cusack ve filmu Jasný terč, i když Richard Berry o mnoho nezaostává. Potěšil Pascal Elbé (v roli psychiatra Wolfa), s nímž jsem během dvou měsíců viděl už třetí film, a opět byl okouzlující. A samozřejmě klasika, Michel Aumont v roli vězně jako vždy zajímavý a charizmatický. Celkově po herecké stránce je to hodně povedený film, snad jen Patrick Timsit v hlavní roli nikterak výrazněji nezaujal, musím říct, že připadal hodně otravný i mně, nejen onomu nájemnému zabijákovi. Ale jeho závěrečná hláška mě opravdu rozesmála ("Třeba je přemluvím a budeme spolu v jedné cele."). To bylo naprosto dokonalé zakončení téhle komedie. K tomu nejvyššímu hodnocení sice něco málo chybí, ale i tak to vidím na solidní čtyři hvězdy.(4.6.2010)

Koncept je podobný ako u filmu Blbec k večeri a pravdepodobne aj u mnohých ďalších Veberových filmoch. Nesúrodá dvojka, ktorá si lezie na nervy spolu rieši rodinné problémy jedného z nich. Tentokrát toho neskutočne otravného, ktorý je len miestami vtipný, ale väčšinu času je len otravný. Ten druhý je nájomný vrah, ktorý sa snaží spáchať atentát, ale otrava ho neustále vyrušuje. Je to už druhé spracovanie tohto námetu. Dávnejšie som videl verziu od WIldera s Lemmonom a Matthauom, ktorá mi tiež pripadala len mierne nadpriemerná, ale aspoň mala sympaticky obsadenú ústrednú dvojicu. Tentokrát mi herci nesadli. Patrick Timsit ako otrava mi proste nijak vtipný nepripadal a Richard Berry sa síce hodí do úlohy drsniaka, ale nebol mi sympatický a tak som ho nemal chuť ľutovať kvôli všetkým tým útrapám, ktoré prežije. Záver je už tradične Veberovsky otvorený, ale tentokrát mi to bolo celkom jedno. Párkrát som sa celkom zasmial, takže výsledkom je mierne nadpriemerná komédia na jedno pozretie a aj keď tu má verzia z roku 1973 najlepšie hodnotenie, tak nemám chuť ju vyskúšať. Príliš neverím, že to bude lepšie. 6/10.(8.4.2020)

• - Film je remakem snímku Dotěrný chlap (1973), což byla adaptace divadelní hry napsané Francisem Veberem. Tato hra se od roku 2005 hrála v pařížském divadle Théâtre de la Porte Saint-Martin s Richardem Berrym a Patrickem Timsitem v hlavních rolích. Režisérské aktovky se zde ujal sám Francis Veber. Hra měla takový úspěch, že to Francise Vebera přimělo k natočení filmu. (Bernhardiner)