Osina v zadku

L'Emmerdeur

A Pain in the Ass

Komedie

Francie, 2008, 84 min

Když jsem se dověděl, že na HBO budou dávat nový film od Francisa Vebera, přestal jsem se mýt, jíst i souložit, ukončil jsem dohady dohady s kámošema o tom kdo bude trénovat Viktorku Žižkov, skončil s pozorováním souložících psů a plně se koncetroval na premiéru filmu. Usazuju se do křesla a netrpělivě očekávám můj vysněný film. Těsně před filmem se však spustila doslova serié nečekaných událostí. Nejdřív přišlo do pokoje zbylý osazenstvo bytu s tím, že jestli se ihned neumyju, vyhodí mě pro smrad z domu. Nabíhám do koupelny, vidím kýbl z vodou tak ho na sebe rychle vyleju. Bohužel jsem si nevšiml, že v kýblu byly právě sklizený okurky. Některé asi hodně měkké a tak cela nečekaně získávám i okurkové aromá. Vyjdu z koupleny, ale to aromá asi způsobilo, že mě najednou začalo nesnesitelně kručet v žaludku a tak jsem to nevydržel, vběhnul do kuchyně, otřevel jsem ledničku, přiložil oteřenou pusu k hornímu regálu a narhnul jsem do ní obsah celého regálu, později měl sice žaludek menší problém s kartonem od mlíka a papírovou krabičkou s obrazem veselé krávy, ale nás drsný kluky ze Žižkova hend tak něco nepoloží. Po téhle rychlovečeři jsem se vrátil do pokoje aniž bych si všiml, že přišla slečna, která se zásadně neztotožňovala s mou sexuální abstinencí kvůli premiéře filmu. Naštěstí se ona abstinence ukázala jako skvělá věc, protože vše podstatný se satčilo odehrát ještě dřív než skončil blok filmových promo ukázek před samotným filmem. Následnou facku od samičky a uražený odchod ze scény jsem už ani nevnímal, protože právě začalo odpočítávání do začátku filmu, 0,54; 0,53; 0,52, když v tom volá kámoš, bohužel tohle byl zrovna kámoš z kategorie nezmar a tak mu radši rychle zvedám sluchátko. Prej " čau, co myslíš byl by pro Viktorku Žižkov lepší Hřebík nebo Straka?" rychle odpovídám, že Hřebík a chystám se zavěst, protože 0,32; 0,31, když v tom přijde smrtící dodatečná otázka "Vždyt si před týdnem říkal že Straka". Zavěšuju a běžím telefon pro jistotu rychle spláchnout do hajzlu, protože kámoš z kategorie nezmar je vždy připraven potvrdit své kategorické zařežení. 0,12; 0,11 .. najednou slyším podivné kňučení pod okny, okamžitě vykláním hlavu z okna. Pod okny vidím známe pohyby v podání čtyřnohých chlupatých milenců, beru všechno co mám po ruce a zasypu tím souložící čtyřnohý sexuální gurmány. Dávají se na úprk. Pes samec po mě háže nenavistný výraz, ale v tom slyším úvodní znělku filmu nechám samce samcem a destibojářským přemetem alá Šeberle skáču na pohovku, akorát včas, film totiž právě začíná. A´t mě nikdo netvrdí, že nejsem zápalený fanoušek filmů Francise Vebera.(7.6.2010)

Po dosť dlhom čase som opäť naďabil na Veberovku. Jeho tvorba patrí medzi moje najoblúbenejšie filmové predstavnia. A filmy ako Kondomédia, Drž hubu a pod. dokážem pozerať aj viac ako 2x. Preto som si s chuťou pustil Osinu v zadku a nesklamala ma. Film je jedinečný tým, že celý dej sa prakticky odohráva v dvoch miestnostia. Ale v tomto je Veber známy, že svoje filmy sa snaží priestorovo minimalizovať. Charaktery sú tiež cítiť jeho rukopisom. Jedna otrava vs. jeden normál aj keď vrah. Okorení to príchod doktora a otravova ex manželka. Práve časti so psychiatrom, exmanželkov a dvomi hlavnými protagonistami sú asi najlepšie. V pár recenziách som si tu prečítal, že začiatok nie je dobrý. No v tom majú pravdu, dobrý nie je. Je perfektný. Presne Veberovský, náhodné stretnutie, zápletka a idiot čo nevie nič pochopiť. Vrelo túto komédiiu odporúčam každému, kto má rád príjemný humor, nepotrpí sa extrémne kulisi a bavia ho tak trošku vyšinuté a choromyselné charaktery akou je Pignon. Film je svojou dĺžkou vhodný aj na fasa večer, keď človek musí skoro ráno vstávať a to ja vždy ocením.(30.9.2013)

"Letos máme o dva schizofreniky míň a nepřibyl nikdo s depresí. Jestli anorektici začnou jíst, tak je konec!" Dotěrný chlap, Kamaráde, kamaráde!, Osina v zadku. Už třetí nájemný vrah má z okna hotelového pokoje odstranit třetího nepohodlného svědka a potřetí mu jeho úkol hatí otravný sebevrah z vedlejšího pokoje. Zase je to zábavné a zase trochu jinak. :-) Francis Veber totiž rozvinul a přidal některé vedlejší postavy a původně trochu statickou komedii rozpohyboval. Jako osinu v zadku vnímá nejen zabiják plačtivého sebevraha, ale i ostatní postavy sebe navzájem. Svědek, který má být odstraněn, si svým policejním ochráncům pořád naříká na nějaké nepohodlí, mladá dvojice průběžně ujíždí na ukradeném mopedu domnělému policejnímu stíhání, egoistický psychiatr je osinou v zadcích svých pacientů, kteří by se dávno uzdravili, kdyby jim to dovolil. Původně zcela vyrovnanému zabijákovi kazí den jak dotěrný Francois Pignon, tak zmíněný cvokař, jejich společná žena, hotelový poslíček a dvojice z Útvaru speciálního nasazení. Tohle všechno se mi líbí a nebál bych se ani vyššího hodnocení, kdyby mi to - už zase - nekazilo obsazení. :( Zatímco Dotěrný chlap (1973), jinak velmi slušný film, je v mých očích průměrný, protože ho táhne ke dnu Jacques Brel, a IMHO dokonalé dvojici Matthau-Lemmon v Kamaráde, kamaráde! (1981) neslušel osmdesátkový humor plný sexuálních konotací, v Osině v zadku mi dělalo problém pozorovat 80 minut Patricka Timsita v roli Pignona. Silně nesympatický člověk. Richard Berry jako zabiják mi ale nevadil a i jinak můžu Osinu doporučit. 70%(11.3.2010)

Opět vynikající francouzská komedie od režiséra Drž Hubu, což dodnes patří ke klenotu kinematografie. Je mi záhadou proč tenhle film není tolik populární, jelikož námětem je Drž Hubu hodně podobný. Jeden hotel, propojený pokoj a v něm nájemný vrah a ukecaný sebevrah-tahle dvojka táhla celý film. Hodně vtipné a komické situace, místy i slušně napínavé. Dobrý film. 80%(1.11.2017)

Tak trošku mi přišlo, že ti uživatelé, co tenhle film hodnotili tou jednou hvězdičkou ten film vlastně neviděli celej. Já jsem po chvíli taky chtěl odejít. Ta hlavní dvojice se mi totiž ani trošku nelíbila, jenže po chvíli jsem si je oblíbil a táhnul to s nima až do konce. Ono se to totiž klasicky, jak to Veber umí, rozjelo a já se opravdu bavil. Základ je stejnej, jeden blbec, druhej vážnej. Konfrontace, hromada kecáního a pár zděšených človíčků kolem. O zábavu určitě postaráno. Já se určitě bavil. Ti co tento film degradovali na průměrnou komedii zřejmě ne. Škoda, ten film si to nezaslouží. Je potřeba se prokousat přes prvních 20 minut, zvyknout si na ty dva matlajzníky a určitě se budete bavit. Francis Veber ví co točí, i když je to remake.(4.6.2010)

• - Film je remakem snímku Dotěrný chlap (1973), což byla adaptace divadelní hry napsané Francisem Veberem. Tato hra se od roku 2005 hrála v pařížském divadle Théâtre de la Porte Saint-Martin s Richardem Berrym a Patrickem Timsitem v hlavních rolích. Režisérské aktovky se zde ujal sám Francis Veber. Hra měla takový úspěch, že to Francise Vebera přimělo k natočení filmu. (Bernhardiner)