Ecce Constantia (TV film)

Československo, 1992, 145 min

Velmi zajímavé téma. Obsah je velmi nadčasový a bude aktuální vždy. Zákulisní praktiky, intriky a politikaření. Výborné herecké výkony. Ale přece jen celkové vyznění filmu vypadá trochu rozpačitě. Na vině je především dlouhá stopáž. Neseděly mi ani ty "televizní" vstupy, přestože jde jistě o zajímavý a vtipný nápad. Také mi trochu vadilo až příliš moc latinských slovíček a vět, někdy až násilně zakomponovaných do dialogů.(7.7.2013)

• boob

Divadelní filmařinu tu nehodonotím, ale historické chyby (jednou provždy, Zikmundův ochranný glejt Husa ochránil na cestě do Kostnice, nezaručoval mu beztrestnost před koncilem) doprovází scénář, který vypadá, jako by byl zfilmován v roce 1982 a ne 1992... Čekal jsem netradiční přístup k husovské legendě, ale dostal ........ Zítra se bude tančit všude. Nebo spíš mezinárodně-politický přídavek k Vávrovu Janu Husovi z padesátých let. * za velmi kvalitní herecké výkony(6.7.2013)

V TV se to objevilo po dlouhé době, síla kdysi viděného zůstala. "Upovídané" v dobrém, záleží na slovu a člověk musí dávat sakra pozor. Historická fakta nehodnotím, nejsem historik, ale v takovém díle bych předpokládala, že se zakládají na historické pravdě. Bravurně rozehrané kolo intrik, vyjednávání, zájmů...počáteční nadšení, že se vše vyčistí a vyjasní upadá, upadá, až se utopí v dalším bahně - jako ze současnosti. Lahůdkou je herecké obsazení, radost sledovat! Jiří Adamíra, Viktor Preiss - hra doslova celým tělem, avšak žádná velká gesta, jen hlas, mimika, zkrátka HERCI. To se už dneska málo vidí, jestli vůbec...(7.7.2013)

Dívám se na to po dvaceti letech a neztratilo to nic z působivosti, kterou to mělo, když jsem to viděl tehdy. Husův a Jeronýmův případ jsou tu pojaty jako obětování jedince v zájmu vyššího cíle, navzdory tomu, že úhlavní strůjci tohoto handlu jsou si vědomi nespravedlnosti tohoto kroku. To vyšší dobro však jaksi nenastane a strůjci se stávají obětí svého komplotu, tak jako ti, kteří si mysleli, že obětováním Československa zachrání mír v Evropě na tisíc let. Zde se dá vidět: https://www.youtube.com/watch?v=mQ8avkHnbNo(6.7.2013)

Neměl jsem o existenci této inscenace ani tušení, až teď s filmem Jan Hus se na ni objevily odkazy. Constantia je s Husem srovnávána. Je to stejné, jako srovnávat Království nebeské s filmem Arn templář. Je to totéž a přesto zcela jiné. Dva světy. Jan Hus je skutečný film, který chce, aby ho milovali diváci. Constantia je underground, nezávislý Hus. Vyjadřuje svůj postoj ke konciliarismu formou spíše sarkastickou, zesměšňuje. Koncilní církevní hnutí může být nahlíženo jako pokus prelátů převzít moc, aby nenažranost Církve mohla dosáhnout vrcholu, anebo jako zoufalý pokus o obrodu v předtuše brzké katastrofy. Oba tábory a názory jsou ve filmu pěkně vykreslené a je radost sledovat šikovně napsané dialogy, které do šablony dobře zapadají. Typicky "po česku" se do toho povedlo zapasovat soud Jana Husa, který je zde obětován úplně stejně, jako Československo v Mnichově. Je to zkrátka efektní koláž s trochou švejkování, ale vymyšlená chytře a vtipně. Historie byla mnohem komplexnější, místy ještě jednodušší, ale koho to zajímá, že? Kdo ví, doplní si to tam, a kdo ne, ten to nepostrádá. Určitě pozoruhodná záležitost, která mne velmi potěšila. 90%(11.7.2015)