Ecce Constantia (TV film)

Československo, 1992, 145 min

• boob

Divadelní filmařinu tu nehodonotím, ale historické chyby (jednou provždy, Zikmundův ochranný glejt Husa ochránil na cestě do Kostnice, nezaručoval mu beztrestnost před koncilem) doprovází scénář, který vypadá, jako by byl zfilmován v roce 1982 a ne 1992... Čekal jsem netradiční přístup k husovské legendě, ale dostal ........ Zítra se bude tančit všude. Nebo spíš mezinárodně-politický přídavek k Vávrovu Janu Husovi z padesátých let. * za velmi kvalitní herecké výkony(6.7.2013)

Poněkud kontroverzní, leč zároveň velmi originální, je tato inscenace, a to zejména díky svému reportážnímu zpracování, které, mnohdy vtipným způsobem, ukazuje historické dění optikou současného světa a stává se tak v podstatě relativně nadčasovou záležitostí. Jednotlivé akty jsou samy o sobě vynikající, čemuž se nelze divit vzhledem k tomu, že všechny postavy jsou obsazeny nejlepšími českými herci. Zádrhel však tkví hlavně v jejich propojení se zpravodajskými vstupy, jež posouvají vyznění dílčích částí a nakonec i celého představení do rozpačitých vod a některé narážky pak mohou působit hodně rozporuplně, možná až neuctivě, s ohledem na citlivost daného tématu. 75%(7.7.2013)

Velmi zajímavé téma. Obsah je velmi nadčasový a bude aktuální vždy. Zákulisní praktiky, intriky a politikaření. Výborné herecké výkony. Ale přece jen celkové vyznění filmu vypadá trochu rozpačitě. Na vině je především dlouhá stopáž. Neseděly mi ani ty "televizní" vstupy, přestože jde jistě o zajímavý a vtipný nápad. Také mi trochu vadilo až příliš moc latinských slovíček a vět, někdy až násilně zakomponovaných do dialogů.(7.7.2013)

V TV se to objevilo po dlouhé době, síla kdysi viděného zůstala. "Upovídané" v dobrém, záleží na slovu a člověk musí dávat sakra pozor. Historická fakta nehodnotím, nejsem historik, ale v takovém díle bych předpokládala, že se zakládají na historické pravdě. Bravurně rozehrané kolo intrik, vyjednávání, zájmů...počáteční nadšení, že se vše vyčistí a vyjasní upadá, upadá, až se utopí v dalším bahně - jako ze současnosti. Lahůdkou je herecké obsazení, radost sledovat! Jiří Adamíra, Viktor Preiss - hra doslova celým tělem, avšak žádná velká gesta, jen hlas, mimika, zkrátka HERCI. To se už dneska málo vidí, jestli vůbec...(7.7.2013)

Na hře je skvělé především to, že ukazuje českému divákovi řekněme "evropský" pohled na kostnický koncil, kterým hýbaly opravdu jiné věci, než Husův proces. Studio "TV Constantia" je dosti vtipné, zato ty Kohoutovy vstupy z místa, na nichž mu myslím dost záleželo, pokulhávaly. Podle autorových vlastních slov (na LFŠ 2008) celá záležitost s fiktivní televizí tvoří torzo původního jevištního záměru jakési permanentní reportáže.(1.11.2008)