Lištičky

všechny plakáty

Au pair Alžběta (23) se zoufale snaží vytvořit si svůj nový domov v Irsku tím, že si chce najít chlapa za každou cenu. Částečně proto, že její skutečný domov na Slovensku bude brzy srovnán se zemí kvůli nové dálnici, ale hlavně má své osobní důvody. Její starší sestra Tina (27), zasnoubená s Irem Stevem (30), jí chce pomoct, cítí, že jí to dluží. Alžběta ale její pomoc kategoricky odmítá a zdá se, že na idylický bezstarostný život Tiny se Stevem žárlí.

Od začátku je mezi sestrami něco temného, nevyřčeného, co vytváří obrovské napětí a brání jim přiblížit se k sobě. Z jejich pohledu představují muži jedinou šanci nabízející štěstí a lepší život. Jedinou možností pro sestry, jak se dostat ven z tohoto bludného kruhu, je postavit se jejich společné minulosti – momentu, o kterém nikdo nepromluvil a nepojmenoval ho od chvíle, kdy se stala.

Alžběta se rozhodne zůstat v Dublinu na vlastní pěst. Potkává tam podivnou punkerku Ducky (23), která Alžbětě pomůže udělat první krok do neznáma. Avšak s Ducky nepřichází jenom fyzická proměna Alžběty, ale vrací se i temná minulost.

Jakkoli se obě sestry snaží vyhnout konfrontaci s tím, co bylo - což je následně vede do slepé uličky - jedině vzájemným odpuštěním se k sobě opět mohou přiblížit. (oficiální text distributora)

LuckyK odpad!

Strašná slátanina, ani ne tak po formální stránce, ale obsahové! Kde je děj, scénař, kde byl dramaturg. Je to jen výsek ze života klasické bláznivé a psychicky labilní maďarské Slovenky v cizině. Alespoň, že to nějak vystihlo quasidokumentárně totálně neutěšený, marný, ztracený a ponižující život gastearbeitrů v Irsku nebo UK, kam se i tak ale stále hrne obrovské množství Slováků i Čechů. Za čím, ztracenci? Mrzí mně, že se na filmu podílel můj bývalý spolužák Tomáš Pavlacký:) ()

rigby

Naprosto nelogické chování jedné potrhlé holky, které není v průběhu filmu nijak zdůvodněno. Až na konci. Ale to naprostá většina diváků už nespatří... Navzdory tomu se jedná o další zbytečný film. ()

lehkoživka odpad!

100 minut ze 100 sledujeme kyselý ksicht a hysterické výlevy nehezké Slovenky (ano, to existuje!). Je fakt, že v Irsku to nemá lehké. Mluví se tam cizím jazykem. V práci po ní chtějí práci. Ve stánku s občerstvením po ní chtějí peníze. Ve vlaku se na ni usmál muž. Její velká láska (rozuměj: chlapec, se kterým se jednou opila a vyspala), má expřítelkyni. A co opravdu nasere - její sestra jí nabízí ubytování a pomoc s hledáním práce. Nicméně abychom nezapomněli - film slibuje jakési strašlivé tajemství, po jehož odhalení zjistíme, že Betka není protivná kráva, ale jakási "zlomená květina". Inu, počkala jsem si na to. Dobrej fór:) ()

confuoco

Lištičky sú tu podľa môjho názoru mierne podcenené. Áno, hlavná hrdinka je nesympatická, iracionálna a nešťastná. Áno, film je občas agresívny, nepochopiteľný, iritujúci - ako život sám. Všetko, čo som vymenoval, vnímam ako pozitíva, a najväčším spomedzi nich je, že sa na rozdiel od väčšiny snímkov slovenskej a českej produkcie snaží byť aktuálny , zachytiť tep doby a podať výpoveď o problémoch súčasnosti - a nevedie si v tom vôbec najhoršie. Líštičky ma zaujali. ()

Karloz odpad!

Vyhozené peníze za kino, dvd, televizi, prostě cokoliv, na čem to uvidíte. Film o holce, které byste nejraději dali pár facek hned, jak ji uvidíte, která se celý film potácí mezi cizími lidmy a jejich postelí. Tohle snad ani není nezávislý, pokud to vůbec bylo. A hlavní hrdinka je krajně nesympatická a nejen svojí rolí. ()

juluch

ehm, mam silnu potrebu objasnit tie ojedinele 4 hviezdicky v tunajsom hodnoteni. tak to len skratim, co sa mi na filme paci: - nepekna nesympaticka hrdinka (mam pre ne slabost, konecne nemam pocit, ze sledujem len hrajuce mena a hodnotim vykony hercov, tu navyse reziserka vsadila na slovenske madarky, co je odvaha, ktoru kvitujem...) - nejednoznacnost vztahov, nejednoznacnost interpretacie toho flashbacku (aj pre to mam slabost) - realie filmu (ziadne priestory a postavy, ktore ziju len vo fantazii rezisera, alebo o ktorych reziser cital, alebo ktore si chcel vyskusat ;-) ) - jeho ojedinelost v cs (a hlavne slovenskej) kinematografii... ten film ma svoje (aj ked nelubive) miesto! ()

puget

Už som nečakal, že v prvej dekáde 2. tisícročia niekto stihne natočiť domáci film reflektujúci dobu, v ktorej sa žije, a to bez hlúpych dialógov a s príbehom, ktorý nevyžaduje od diváka odkrvenie mozgu, aby ho vstrebal. Gratulujem debutujúcej režisérke k výberu témy, aj keď jej spracovanie nie je bez zakopnutí. Hlavná postava Betka, ako rebelka zdanlivo bez príčiny, je podobná Mone z filmu Bez strechy a bez zákona (Agnès Varda), je však viac než len nástrojom manipulácie. V jej sebadeštrukčnom správaní je ťažké nájsť spojitosť a pochopenie, navyše ak je posudzované importovanou, resp. emigrovanou malomeštiackou morálkou zo strednej Európy do írskeho mesta. Sestry ako líšky, ktoré bojujú o svoje teritórium na smetisku, to je výborná štartovná pozícia. Kompaktnejšiemu vyzneniu by však prospel ešte jeden redukčný strih filmu. ()

Vlkopec

Přestože do velké míry souhlasím s komentáři, které jsou k filmu kritické (někdy až nekriticky), musím přiznat, že jsem ho sledoval s jistou mírou fascinace (ne, že bych se netěšil až skončí). Když se snažím vyjádřit, čím mne film zaujal, nemůžu uvést příběh, ani herecké výkony, ani kameru, režii nebo hudbu - všechno je opravdu dost daleko od dokonalosti. Přesto když člověk sleduje, co se na plátně (v mém případě na obrazovce) děje, má pocit, že vidí něco autentického. Chvílemi (a nejsou úplně krátké) je film autentičtější, než dokument. A to, že nedává moc smysl, k tomu vlastně patří, život taky často nedává smysl a o magory, kteří si s ním vůbec nevědí rady a bezdůvodně nebo z podivných důvodů si ho ničí, není na světě nouze. ()

anuki odpad!

Ježiši kriste...pane bože... panenko marie...to bylo debilní. Nikdy jsem neviděl tolik nesympatickejch (ne)herců. No a jak již bylo psáno, představitelka hlavní role je nebetyčná kráva, že jsem si v půběhu filmu přál, aby se to zvrtlo do brutál slashe a někdo jí rozsekal na kusy sekerou ... ()

pučmeloun

Tak to vypadá, když chce někdo utéct před svým svědomím a ke všemu to nemá v hlavě tak moc srovnané. Nemůžu si pomoct, ale celé mi to přišlo, jak, kdyby scénář psala nějaká amatérka, protože to celé bylo tak nějak pomotané až hanba. Sorry baby. ()

taraen odpad!

Ten film je technicky dobře natočený. Jsou tam doopravdy dobré záběry. Ale co se týká scénáře, tak je naprostá a totální sračka. Ten film je o ničem. Nejenom že to nemá žádný děj, ale ono to nemá ani žádnou hloubku. Prostě čistá sračka. Hlavní hrdinka je naprosto hrozná a už od první minuty máte chuť jí rozbít držku. A nakonec přichází absolutně trapné, pseudokontroverzní a pseudoumělecké vysvětlení, proč se chová, jako naprostá ****. Nemám ráda doopravdy špatné filmy. Ale pokud něco doopravdy nenávidím, jsou to špatné filmy, co se snaží hrát na umění. Někdo by měl režisérce naznačit, že není Bergman a ať se pokusí natočit něco opravdové a ne jenom kýbl pseudo zvratků. Fucking foxes! ()

meerkitty odpad!

priserny film a ztrata casu. Od zacatku filmu jsem si prala, aby uz si ta krava podrizla zily a aby ji uz hlavne nikdo nepomahal. Zadne emoce v tom nejsou, jen silna nausea. A navic mne ten film, jako legalni imigrantku, dost urazi. Podle tohohle to vypada, ze sem Cesko/Slovenky jedou tak akorat roztahnout nohy. ()