Lištičky

všechny plakáty

Au pair Alžběta (23) se zoufale snaží vytvořit si svůj nový domov v Irsku tím, že si chce najít chlapa za každou cenu. Částečně proto, že její skutečný domov na Slovensku bude brzy srovnán se zemí kvůli nové dálnici, ale hlavně má své osobní důvody. Její starší sestra Tina (27), zasnoubená s Irem Stevem (30), jí chce pomoct, cítí, že jí to dluží. Alžběta ale její pomoc kategoricky odmítá a zdá se, že na idylický bezstarostný život Tiny se Stevem žárlí.

Od začátku je mezi sestrami něco temného, nevyřčeného, co vytváří obrovské napětí a brání jim přiblížit se k sobě. Z jejich pohledu představují muži jedinou šanci nabízející štěstí a lepší život. Jedinou možností pro sestry, jak se dostat ven z tohoto bludného kruhu, je postavit se jejich společné minulosti – momentu, o kterém nikdo nepromluvil a nepojmenoval ho od chvíle, kdy se stala.

Alžběta se rozhodne zůstat v Dublinu na vlastní pěst. Potkává tam podivnou punkerku Ducky (23), která Alžbětě pomůže udělat první krok do neznáma. Avšak s Ducky nepřichází jenom fyzická proměna Alžběty, ale vrací se i temná minulost.

Jakkoli se obě sestry snaží vyhnout konfrontaci s tím, co bylo - což je následně vede do slepé uličky - jedině vzájemným odpuštěním se k sobě opět mohou přiblížit. (oficiální text distributora)

vojo

Vyšinutá Slovenka Betka blúdi po Dubline od jedného chlapa k inému,medzitým prichádza a odchádza k sestre a ešte sa rada "zabáva"s nožničkami. Nuž nechápem za čo sú tie ocenenia, ktoré tento film dostal, pretože je tento film žiaľ až moc sterilný a neoriginálny. ()

BathoryMan

Bolo to síce naše...ale naozaj velmi ťažko strávitelné.Nechápal som tu vela vecí(hlavne čo mali znamenať tie potulujúce sa líšky) a keby ku koncu neprišiel nejaký ten náznak nejakej tej pointy tak by som asi nechápal absolutne nič a klesol by som s hodnotením omnoho nižšie.Chvílami to síce malo náznak tej pravej europskej artovej psychologickej drámy ale ku skutočnému vyjadreniu nejakých tých citových vzťahov,problémov atd. to malo veru poriadne daleko.A tiež my trochu vadilo vykreslenie Sloveniek pracujúcich ako Aupair v zahraničí ako k*riev,ktoré sa chytia hocijakej šance len aby si v zahraničí zaistili lepší život.Bohužial tadialto cesta k znovuzrodeniu Slovenského filmu nevedie!!! ()

Olík

Prosím každého, kdo alespoň trochu pochopil pointu této koprodukční slátaniny bratislavské rodačky Miri Fornayové, ať se mi ji pokusí prostřednictvím mojí pošty objasnit!!!!!! Byl to pokus o charakteristiku středoevropanů pracujících v Irsku? Bylo to o vztazích, hledání sama sebe nebo nedej bože snad o tom, že hlavní hrdinka je nesvéprávná kráva? Šlo o přemnožení lišek? Nevím, ale jedno je jisté, tady si někdo myslel na michelinskou hvězdu a přitom vařil bez pepře a soli. ()

BARWA odpad!

Od začátku jsem se vůbec nechytala o co ve filmu jde... Děj mi připadal zmatený, stejně jako hlavní hrdinka a naprosto mi ucházel smysl celého příběhu... ()

gombarix

Vidno, že mnozí by hlavní (anti)hrdince nejradši lištili a fertig, ale takhle by "řešili" její problémy zejména ti, kteří si je neumí představit. Nepříjemná (ale copak filmy musí být jen příjemné?) psychosonda, která nicméně mohla být udělaná i líp. ()

wata

Nápad na film výborný, ale ten scenár- uáááááá. V polovici filmu je divákovi jasné, že Beátka trpí psychickou poruchou, ale nemá až do konca filmu jasno, z čoho by to mohlo vyplývať. "Prekvapujúce" rozuzlenie prišlo príliš neskoro na to, aby som ako divák mohla oceniť potenciál tohto diela. Počas celého filmu som sa nedozvedela nič o ľuďoch v okolí hlavnej hrdinky a moc ani o nej samotnej. A celý čas som nadávala. Nadávam vtedy, keď mi niečo absolútne nedáva zmysel.. ()

papaguy

Mě osobně k filmu přitáhl především zájem o téma. Ale popravdě také negativní hodnocení psaná jak přes nějaký kopírák:-) Zpravidla se totiž probírá film ze všech stran: od scénáře, přes rozpočet, až po zadek představitelky hlavní role. Zde jsem se zpravidla dozvěděl jenom něco o liškách rozhrabávající odpadky a že hlavní postava byla naprostá kravka... _______ Vyodpadění filmu s odůvodněním, že hlavní postava je kráva, neberu, pokud není zdůvodněno, co je špatně na tom, že se postava chová tak, jak se chová. Protože mi to nějak nehrálo, schválně jsem se pro srovnání mrkl na hodnocení na IMDb: 57 %! Cha! Ale abych komentujícím nekřivdil – v zásadě si myslím, že hlavní kámen úrazu reflektují komentáře věrně, byť se z nich nedozvíme nic konkrétnějšího... Alžběta se totiž opravdu chová jako emoční blb, jejíž chaotické destruktivní konání postádá zdání smyslu. Takže pokud bylo cílem filmu zpodobnit nevyzrálou rozloženou holku, která neřeší svou situaci adekvátně... a jakou paseku to nadělá jí osobně i všem okolo, podařilo se to výborně. Pokud bylo smyslem vytvořit film s naprosto překvapujícím závěrem, při kterém divák projde katarzí a pochopí, jak je důležité nenechávat věci ve vztazích k blízkým vyhnívat a je potřeba si odpouštět, tak v tomto případě se režisérce nepodařilo její nápady přenést dostatečně přesvědčivě na plátno. Musím ale říci, že na podprahové úrovni film nějak funguje, a člověku to vrtá hlavou. Možná proto tolik rozhořčených reakcí. Když jsem se pak s časovým odstupem k filmu vrátil, projížděl jsem namátkou některé zajímavější scény, celé to najednou dostalo úplně jiné grády. To mi potvrdilo mou domněnku, že filmu by mnohem více slušel krátkometrážní formát. Některá místa film zbytečně natahují a mučí diváka. Přestříhat a udělat z toho kraťas!! :-D No dobře, tak alespoň filmu dopřát pořádnou redukční dietu. _______ Střípky: 1/ Krátká soulož s černochem – že by pomsta za nějakou kamarádku?:-) 2/ Nesouhlasím s názorem, že film ničí pověst našim dívkám vyjíždějícím za prací jako au pair. Film pouze potvrzuje názorová klišé, která obyvatelé západních zemí o au pair z východu již mají. _______ Hodnocení: Objektivně by to bylo na 2 lepší hvězdy. S ohledem na to, že se jedná o debut, navíc naprosto ojedinělé a dosud nezpracované téma, dorovnávám na 3 (pokud byste o podobném filmu věděli, budu vděčný za tip – pokud to nebude americká komedie Au Pair).:-) Režisérce držím palce a doufám, že se nenechá odradit a zase něco osobitého natočí. Zajímavý komentář, se kterým se naprosto ztotožňuji: puget. ()

MELODY odpad!

Blbé a ošklivé. Až do hořkého konce jsem marně vyhlížela byť jedno jediné Alžbětino konání, za něž se nazítří nemusí stydět. ()

sanikope odpad!

Po tom ako som počul všade len hrozne negatívne reakcie som sa rozhodol skúsiť. Pozrel som si minutáž a vravel som si - to možno bude v poho nebude to moc dlhé. A to bol asi môj najväčší omyl. Scenár bol tak pritiahnutý za vlasy že som počas toho ako som zaspal len dumal či v tom reku nemá prsty D. Rapoš. Ak hej tak je všetko v tom najlepšom poriadku. ()

Looka

60% místnímu hodnocení moc nerozumím. Film jako takový není vůbec špatný a poita je taky docela dobrá... ()

biopanic

Prečo tie odpady? Mimoriadne nesympatickú postavu Alžbety vnímam ako plus, film vyvoláva emócie, nech sú už akékoľvek. Striedavo som sa vedela stotožniť ako s Betkou, tak i s jej staršou sestrou Tinou. Zúfalí ľudia robia zúfalé činy a pokiaľ ste v cudzom prostredí a každodenne sa pozeráte na to, ako si vaša "veľká" sestra pláva životom co by dup /hoci možno iba zdanlivo/, platí to dvojnásobne. Podarené stvárnenie pocitov z jednej i druhej strany, tak ako v reálnom živote, i tu sledujeme volanie o pomoc, ktorú neskôr teatrálne odmietame, hnev a závisť, nekontrolované výbuchy a frustráciu, ktorá sa nekompromisne premieta do každej oblasti života, ale i ľútosť, snahu pomôcť na úkor vlastného života a výčitky svedomia, lebo "rodina je rodina". Páčilo sa mi, že film nakúka do života imigrantov, páčila sa mi ponurá atmosféra a autenticita; chvíľami som mala pocit, že bývam niekde povedľa a sledujem video denník mojich známych. Naopak, znervózňovali ma pridlho zbytočné scény, v anglicky hovoriacich pasážach sa mohli pridať titulky /ja s angličtinou problém nemám, ale niektorých "neanglických" divákov okolo to znechucovalo/ a niektoré počiny Betky boli už za hranicou, kde si človek musel film stopnúť a ísť si zapáliť, popr. inak vyventilovať zúrivosť. Koniec prekvapil, ale "prišiel neskoro" a následne pôsobil skôr rozpačito ako uspokojivo, keďže väčšina už Alžbetu nenávratne odsúdila a tak teda prišlo skôr na dvíhanie obočia, ako na "rozsvietenie žiarovky". Škoda. ()

JohnnyBoy

Rozhodně to stojí o třídu výš, než hysterické Pusinky a minimálně o dvě třídy výš než ukecané Děti noci. Fajn holka je to nesympatická, nasraná, ale na druhou stranu, musí být hrdina sympatický? Film je trochu delší, zmatený, mnoho scén sráží nekvalitní herecké výkony především irských představitelů. Ale naopak má slušnou, autentickou atmosféru a forma doku-filmu, který momentálně v Evropě frčí, konečně pronikla mezi české (slovenské) tvůrce. Stejně se nejvíce těším, až se povede natočit celovečerák Lence Wimmerové. Její věci v rámci české ženské kinematografie považuji za nejlepší. ()

jt13

Nebyl bych k tomu až tak kritický, beru to jako pokus natočit film nějak jinak, odlišit se. To se daří chvíli, pak to ale jednak začne nudit a jednak se člověk začne ztrácet ve změti nejasných nebo nedokončených scén, případně scén, u kterých postrádá jejich smysl. Může to být určitě nepochopení na mé straně, asi se s tvůrci míjíme. To že hlavní postava je maximálně nesympatická, s jednou jedinou předností (vlastně dvěma), beru jako záměr. ()

toktokmokmok

Nerád v komentári útočím, hoci mnohokrát si o napísanom pomyslím svoje - ale hodnotitelia tohto filmu sa môžu so svojimi nehviezdičkami hanbiť. Lištičky, to je film mimo vypočítaných efektov, to je úprimnosť, ktorá v mnohých súčasných filmoch chýba, pretože všetci sme strašní intelektuáli, strašní odborníci a strašne sa do všetkého vyznáme - a ľudskosť akosi uteká. Ale práve ľudskosť bola a je devízou najväčších svetových režisérov. Mira Fornayová má všetky predpoklady byť vynikajúca režisérka. Gratulujem, ďakujem, som ohromne rád za tento film. ()

FosaCZ

Roztěkaný film s abnormálně nesympatickou hrdinkou, která nestále ubližuje sobě i okolí, a divák nemá sebemenší důvod s ní soucítit. Tak nějak by dopadlo Once, nebýt hudby Glena Hansarda. Lištičky jen vrství jednu ušmuldanou a nesmyslnou scénu za druhou a svou otravností pokoušejí trpělivost. ()

Prubner

Nevím, co všechno chtěla režisérka tímto filmem vyjádřit. Jediné, co se jí povedlo, je vykreslit hlavní hrdinku jako protivnou rozmazlenou krávu. Děj neexistuje, sledujeme pouze, jak hrdinka pendluje bez nějaké výraznější logiky mezi sestrou, milencem a kámoškou. Na závěr Fornay umístila retrospektivu, která měla všechno objasnit, jenže to vysvětlení je tak nesrozumitelné, že jsem si musel přečíst obsah ve Filmovém přehledu, abych pochopil, o co tam šlo. A to není pro autorku zrovna nejlepší vysvědčení. Marně se snažím najít nějaký klad - ten snad spočívá v tom, že hrdinka ukáže prsa. Ale to je dost málo. ()