Revoluce paní Ratcliffové

• Maďarsko

Mrs. Ratcliffe forradalma

Komedie

Velká Británie / Maďarsko, 2007, 99 min

Ten nejprůměrovatější průměr, který od úplného propadáku osamoceně táhne Catherine Tate (a nepíšu to jenom proto, že tuhle herečku vážně můžu... ehm :-). Komedie, která mohla svým sarkasmem a ironií položit na lopatky celý východní blok, bohužel k tomu ji však až moc často padá řetěz a ztrácí tak tempo. Pár fajnových hlášek se najde, navíc je to prostě britsky suché, ale jeden se neubrání tomu, srovnat to třeba s našimi Pelíšky anebo s Good Bye, Lenin a v obou případech se tato revoluce nechytá... Ale hned několikrát tam zmínili Československo, takže tak :-)(28.11.2013)

• Mates Hradecky

Prý podle skutečné události...tak to asi scénarista nikdy nenavštívil východní Evropu za vlády impéria Brežněva Velikého.Vykreslení poměrů v NDR připomíná představy tvůrců komedie Velký flám o boji proti fašismu.Jen tu chybí nějaký komik-ještěže paní režisérku nenapadlo obsadit do role Franka Ratcliffa Rowana Atkinsona...(3.6.2012)

Ujmout se historicky podložené události, jejíž komediální potenciál je už tak nemalý, a vystavět na ní šílenou komedii amerického střihu je jistě obdivuhodný záměr, finální sloučení se ale nepovedlo. Části melodramatické a reálné, u kterých si má člověk uvědomit, jaké peklo bylo žít v takové zemi, se s těmi oddechovými a komickými střídají skokově. Kdyby se prolínaly, mohlo to být alespoň černohumorné. Revoluce paní Ratcliffové bohatě vyplní deštivé odpoledne, jiné aspirace ale postrádá.(6.6.2009)

Tohle byla docela vydařená černá komedie odherávající se v roce 1968 natočená podle skutečné události. Pojednává o rodině, která se rozhodla v roce 1968 odejít z Velké Británie do komunistického východního bloku, konkrétně do NDR s tím, že se jim tam bude žít lépe. Jedná se skutečně o zajímavý a nevšední příběh, který navíc získává na zajímavosti právě tím, že je podložen skutečnými událostmi. Komunismus je zde vykreslen velmi odpudivě, možná až příliš odpudivě, ale to nemohu posoudit, když jsem v něm nežil. Každopádně se film snaží být jen jednostranně zaměřeným, skoro chvílemi připomíná protikomunistickou agitku. A k tomu mu nahrávají do karet i události, které se tehdy v srpnu staly v Československu. Tvůrci filmu totiž na vpád sovětských vojsk do Československa nezapomněli a do filmu ho zakomponovali (o tomto vpádu se totiž zmiňuje hlasatel z rádia) a je to právě tento vpád Sovětů do naší vlasti, co je poslední kapkou pro otce rodiny aby si uvědomil, jak je ten komunismus zlý a tato událost ho donutí přiznat si, že se v komunismu zmýlil. Ale když zrovna film není vážný, tak je to docela zajímavá komedie, která dokáže i rozesmát a pobavit. Celkově tedy vnímám film docela pozitivně a ač nemusím s vykreslením socialismu souhlasit, tak přece jen je film o tom, jak to vnímala rodina, která se do něj přistěhovala. Takže za sebe uděluji čtyři hvězdičky.(28.7.2009)

• slunicko2

Přehlídka anglické stupidity. 1) Film má zajisté nějaké klady. Typově zdařile obsazení herci, občas probleskne anglický vtip, i když někdy poněkud nepatřičně, když anglicky myslící a mluvící Prušáci zdařile ironicky vtipkují (znalci pochopí absurditu tohoto tvrzení). 2) Jinak je to ovšem hrůza. Absolutně nevěrohodná atmosféra rámuje neoriginální, ale slibný námět, který se ovšem v rukou scénáristů zvrhl v absurdní situaci - navzdory tomu, že se ve filmu stále něco děje, je dílo nudné. Film netone na nedostatku děje, ale na jeho vskutku prusky nudném ztvárnění. 3) Zdá se, že genetika odhalí brzy další záhadu - odkud se berou Prušáci. Inu, křížením Angličanů a Maďarů. To mě podrž.(7.6.2009)