Jean Gabin osobně

• Francie

Gabin intime, aristocrate et paysan

Dokumentární

Francie, 2006, 108 min

Jeana Gabina jsem vždycky viděla jako medvěda – bručivého, velkého, silného i chumlacího. A tenhle dokument můj dojem potvrdil, byť jsem místy nestíhala ten vodopád informací vůbec pochytat. Trochu jsem se jen mračila na Florence Moncorgé-Gabin, když tvrdila, že Annie Girardot debutovala filmen Maigret klade past a „předtím natočila jen Rocca a jeho bratry, nic zvláštního“ (ehm!). Rocco vznikl o dva roky později a říct „nic zvláštního“ o Viscontiho filmu je tak trochu svatokrádež. Alespoň pro mě a možná i pro Annie. Ale celkově to bylo pěkné a poučné. Taky bych byla ráda pohřbena v moři. Určitě se mi ta představa líbí víc než náhrobek s umělou květenou a nápisem: „Zde leží Vesper. Měla doma uklizeno.“(17.1.2017)

Tomu říkám dokument! Osobnost Jeana Gabina je skutečná studnice informací, hrdinství a důstojnosti a v tomto dokumentu toho tvůrce využil se vší vervou. Gabina miluji, je to první herec, kterého jsem znala už asi jako tříletá. Výrazně se mu totiž podobal můj dědeček a říkali mu to cizí lidé, když byl se mnou například na procházce v parku. :)(23.7.2019)

Do vedení ČT pravděpodobně vstoupil anděl, co umí dělat zázraky. Jak si lze jinak vysvětlit, že byl tento neznámý dokument odvysílán, i přesto že ČT, filmy s Gabinem poslední dobou trochu ignoruje. A ještě k tomu v normálním vysílacím čase. Sláva, sláva a ještě jednou sláva. Protože tento dokument je z hlediska informací, velice obsáhlý. Sice je už druhá půlka Gabinovy kariéry popsaná stručněji než ta první. Ale to není výtka, bacha. Bylo zbytečné to natahovat. Mohlo by to pak být i pro konzervativního diváka nezáživné. O dětství, začátku kariéry, 2.světové válce, experimentě v Holywoodu a návratu do Francie vám toho dokument opravdu dost řekne. Ideálně z něho pochopíte Gabinovu osobnost a celkově je moc hezký zpracovaný. Jako fakt, já jsem nadšen z toho kolik jsem se toho dozvěděl a jak to bylo celé hezky napsané. Opravdu velmi zajímavý dokument. Nemám důvod kliknout místo pětí hvězdiček na čtyři. Těch aktuálních 93 % je přesných.(16.1.2017)

Velmi detailní dokument o životě velkého herce se možná až příliš věnuje stastickému výčtu rolí Gabina na divadle. Tato pasáž byla nudná. Jinak je dokument velmi zajímavý, takže výsledný dojem je tak někde mezi 4 a 5. Gabin si nezaslouží, aby dokument o něm měl nudné mezery, čili z úcty ke Gabinovi to musí být 4.(19.7.2019)

• nascendi

V krátkom čase po sebe som si pozrel dokumenty o dvoch pilieroch francúzskej kinematografie - o Lino Venturovi a Jeanovi Gabinovi. Obaja boli prakticky nehercami, k filmu sa dostali až po tom, ako ich život omlátil a sformoval. Asi to bol dôvod prečo pôsobili tak vierohodne, aj keď si nie vždy vyberali úlohy, ktoré sedeli ich naturelu. Videl som s ním dosiaľ 21 filmov. Bedárom a Sicílskemu klanu som dal maximálny počet hviezdičiek, ale ani ostatné nedopadli vyložene zle. Samotný dokument bol dobre spracovaný. Neprekážal mi ani encyklopedický výpočet filmov, aj keď dalo sa aj inak. Podstatné bolo, že sa vždy našiel priestor na objasnenie jeho životných míľnikov. Deprimujúce boli závistlivé akcie lakomých sedliakov pri vidine možnosti obrať slávneho herca o časť jeho poctivo nadobudnutého majetku.(18.7.2019)