Jean Gabin osobně

• Francie

Gabin intime, aristocrate et paysan

Dokumentární

Francie, 2006, 108 min

Obsažné se spoustou informací. Tak nějak by měl vypadat každý životopisný dokument. Je v něm vše o životní cestě tohoto mimořádného herce. Vypráví velmi poutavě životní příběh této herecké legendy od dětství a mládí, až po profesní divadelní i filmovou kariéru, a zmiňuje i rodinu. Je to skvělý dokument o skvělém člověku.(18.1.2017)

Vynikající dokument o francouzské herecké legendě 20. století Jeanu Gabinovi. Přemíra zajímavých informací jak z jeho osobního života, tak i z neuvěřitelně dlouhé herecké kariéry doplněná ukázkami z jeho nejslavnějších a nejznámějších filmových i divadelních rolí. O tom, že byl skvělým hercem samozřejmě "žádná", ale z dokumentu jasně vyplývá, že byl neuvěřitelně silná osobnost, zásadový hospodář a především skvělý Člověk.(4.5.2018)

Jeana Gabina jsem vždycky viděla jako medvěda – bručivého, velkého, silného i chumlacího. A tenhle dokument můj dojem potvrdil, byť jsem místy nestíhala ten vodopád informací vůbec pochytat. Trochu jsem se jen mračila na Florence Moncorgé-Gabin, když tvrdila, že Annie Girardot debutovala filmen Maigret klade past a „předtím natočila jen Rocca a jeho bratry, nic zvláštního“ (ehm!). Rocco vznikl o dva roky později a říct „nic zvláštního“ o Viscontiho filmu je tak trochu svatokrádež. Alespoň pro mě a možná i pro Annie. Ale celkově to bylo pěkné a poučné. Taky bych byla ráda pohřbena v moři. Určitě se mi ta představa líbí víc než náhrobek s umělou květenou a nápisem: „Zde leží Vesper. Měla doma uklizeno.“(17.1.2017)

Velmi detailní dokument o životě velkého herce se možná až příliš věnuje stastickému výčtu rolí Gabina na divadle. Tato pasáž byla nudná. Jinak je dokument velmi zajímavý, takže výsledný dojem je tak někde mezi 4 a 5. Gabin si nezaslouží, aby dokument o něm měl nudné mezery, čili z úcty ke Gabinovi to musí být 4.(19.7.2019)

Jean Gabin se stal top star francouzského mluveného meziválečného filmu. Dokument ukazuje jeho dětství, dospívání, studia, začátky na prknech, co znamenají svět a na prkna Moulin Rouge, odkud se dostal k filmu. O tom jak jeho hvězda stoupala, dokument celkem detailně vypráví 2/3 dokumentu a kdy se stihl i 2x oženit a rozvést. Zkoušel to za války i v Hollywoodu, ale... Druhou kariéru zažil v padesátých letech už jeho prošedivělý a podsaditý čerstvý padesátník opět ve francouzkém filmu. Po jeho boku vyrostly další megastar jako Ventura, Funes, Belmondo, Delon a další. Na stará kolena si pořídil statek v Normandii, skupoval draze i okolní pozemky, měl 15 zaměstnanců, choval koně... ale ne úplně šťastně, sousedská závist je všudepřítomná. Je to asi jediný dokument o něm, jinak na něj dál vzpomínají ve svých dokumentech i Belmondo a Delon.(12.11.2019)