Režisérka Zuzana Piussi v hlavnej úlohe dokumentárnej detektívky o osudoch slovenského filmu. Cestou do kopca nad Bratislavou, kde kedysi sídlili ateliéry Slovenského filmu Koliba, zjavuje fragmenty rozporuplných právd, absurdných poloprávd a utajovaných lží o rozpade a rozkradnutí „rodinného striebra“ – slovenského filmu. Je to prvý pokus o analytickejšie zmapovanie problému, ktorý už roky ostáva z hľadiska slovenskej kultúry nezodpovedaný. (oficiální text distributora)

Sarkastic

A o (národní) film jde přece vždycky na prvním místě! Smutný pohled na historii a současnost slovenských filmových ateliérů, za jejichž stav může buď ten, nebo onen, vina se přehazuje jako horký brambor z jednoho člověka na druhého, ale nic to nemění na tom, že tragický osud Koliby už asi těžko někdo zvrátí. A „líbilo“ se mi i zapojení slovenské televize, ze které je člověku taky pěkně na blití. Slušné 4*. ()

Radko

Mrskanie a sebamrskanie. Zodpovedných i nezodpovedných. V tomto je dokument Koliba cennou pripomienkou existujúceho stavu. Stavu, v ktorom sa veselo kradne, no zodpovedný nie je nik. Filmári, bývalí riaditelia Koliby, podnikatelia a exministri kultúry sa striedavo vyhovárajú, plačú, hromžia a zvaľujú vinu vždy na iného. Ten zase vracia úder na iných. Atď. Samotná kauza privatizácie bratislavských filmových ateliérov je vysvetľovaná pomerne neprehľadne. V zhluku výpovedí takmer zanikne informácia, že ju bez vypísaného výberového konania za vlády Vladimíra Mečiara Fond národného majetku, spravujúci štátne podniky a firmy odpredal privatizačnou zmluvou firme, v ktorej bola konateľkou dcéra vtedajšieho predsedu vlády Magda Mečiarová. Následne ateliéry chátrali, aby nakoniec ich pozemky skončili vo vlastníctve finančnej skupiny J&T, z jej budov vysielala televízia JOJ patriaca J&T či sa stalo sídlo štátnej lotériovej spoločnosti. Keď si dám otázku - Cui bono? (V čí prospech) - odpoveď je jednoznačná: v prospech finančnej skupiny, ktorej majitelia študovali na elitných moskovských univerzitách a dnes do značnej miery ekonomicky ovládajú Slovensko (vlastnia dve banky: Poštovú a J&T banku, Tatry Mountain Resort, nákupné centrum Eurovea, sieť kníhkupectiev Panta rei, siete obchodov Terno a Moja Samoška, viacero administratívnych budov a hotelov, televíziu JOJ a rádio Jemné melódie). ()

Marze

Tohle je žánr komedie. Na mrtvou krávu se slétli supi. Pobavila mě hláška, že celá zahradník, který v parku seká trávu má větší zisk, než celá Koliba. Zajímalo by mě pokračování po 11 letech. ()

jojinecko

Slabé! Piussi len predkladá známe osobnosti, obrázky a výpovede, pripomína všetky figúrky..Len konštatuje, je málo investigatívna, málo dôrazná, málo tvrdá a ide po povrchu...Nič nové som sa nedozvedel a jediné čo sa dá oceniť je téma, ktorú treba riešiť... ()

Flego

Ukážka ako sa nemá robiť dokumentátny film. Piussi nezvláda réžiu a jej nevýrazný tenučký hlások by sa hodil akurát tak do rozprávky. Celý dokument je len bezduchým konštatovaním, že v slovenskej filmovej tvorbe ( a na Kolibe ) je problém. ()

anderson

SLOVENSKÁ TELEVÍZNA PREMIÉRA: STV 2 = 2.12.2009 (pôvodne ohlásený termín - 14.10.2009 - bol zrušený kvôli údajnej konkurencii kvalifikačného futbalového zápasu na Jednotke) - Symptomatická slovenská kauza, podľa vzoru ktorej sa to u nás privatizačne "mydlí" od "nežnej" až do teraz. Poznám zákulisie kauzy Koliba len z oficiálne známych zdrojov a tento kvázidokument do nej nič podstatné, nové či azda šokujúce neprináša. A mal som neodbytný pocit, že autorka strihala viac než mala. Ktovie. Slabota. Sorry. (13.3.2009) ()

Hamaradža

Asi len toľko že najhodnotnejšou časťou tohto (ne)investigatívneho dokumentu pre mňa zostáva kvapka sliny postaršieho bývalého zamestnanca koliby, ktorá pristane na objektíve v 38. minúte. ()

Martin741

Koliba je v prdeli tak ako cesky Barandov. mam silne podozrenie ze aj cesko - slovenska filmova tvorba je v prdeli na cele s Vieweghovymi umelohmotnymi srackami. Obcas ked tak doma rozmyslam, tak ma napadaju take koniny. A co by som ja nemohol sa prihlasit na konkurz do filmu. Reku zacnem v ceskoslovenskej kinematografii - nejsem narocny, staci par stekov vo filmoch - a potom reku fuk ho do Hollywoodu aspon teda cistit a vytierat tam hajzly ked uz nic ine : 65 % ()

PatoP

Človeku sa chce plakať, keď vidí ako nejakí hajzli rozkradli to, čo si mali Slováci chrániť ako oko v hlave, ibaže to by sme museli byť iný národ. Natíska sa mi otázka, prečo si Česi takto nerozrabovali Barrandov? Je to asi tým, že nie sú takí chamtiví ako my a vážia si to, čo pre budúce generácie vybudovali ich predchodcovia. Mne je 32 rokov, no deväťdesiate roky, mečiarizmus a rozdelenie Československa považujem a vždy budem považovať za najväčšie nešťastie pre slovenský národ. Žiaľbohu ani z tohto dokumentu som sa nedozvedel, kto stojí za touto špinavosťou, t.j. privatizáciou Koliby, hoci to všetci vieme, no nikto si to netrúfne v médiách povedať nahlas. Pekne ďakujem za takú demokraciu! Niekedy sa na Kolibe točili skvelé slovenské filmy, nedávno sa tam ale rozťahovali šlapky a buzeranti v svinskej show Vyvolení, ktorú produkovala TV JOJ. Čiže tieto kedysi výborne zabezpečené ateliéry teraz vlastnia akcionári a iná chamraď istej nemenovanej finančnej skupiny. Som z toho smutný a je mi hanba aj za všetky tie prasatá, ktoré sa pod privatizáciu týchto filmových ateliérov podpísali. Potom nech sa nikto nečuduje, že je slovenský film tam, kde je. ()

ghatos

Za komunistů vznikly v Bratislavě chráněné, vysoce kvalitní ateliéry. Základní podpora byla politická, přičemž logicky musela od státu plynout také finanční dotace. Koliba neměla tradici a sílu jako Barrandov, který i v nejtěžších časech nějakým způsobem přežíval. Zániku Koliby je velká škoda, ale Slovensko nemělo (nemá) na to finančně táhnout/podporovat svůj vlastní filmový průmysl. Krach studií je také dán změnou režimu a rozdělením federace. Jo za všechno se platí...60%. ()

GTS_PUNK

Filmové štúdia na bratislavskej Kolibe, podobne ako mnohé ďalšie podniky na Slovensku, sa v deväťdesiatych rokoch dvadsiateho storočia stali obeťou divokej ponovembrovej privatizácie, inak povedané veľkého štátneho rozkrádania predovšetkým mečiarovskou klikou. Zašlému lesku a sláve Koliby sa v dokumente z roku 2009 venuje režisérka Zuzana Piussi, ktorá sa formou archívnych záberov a rozhovorov s bývalými pracovníkmi filmových štúdií, ale tiež politikmi, snaží prísť na to, čo viedlo k postupnému zániku rodiska mnohých slovenských filmov. Výsledkom snáh sú však najmä protichodné vyjadrenia respondentov a hmlou zahalené tvrdenia, o ktorých každý tvrdí, že sú pravdivé. Prvý obviňuje druhého, druhý tretieho a tretí zas prvého. Divák sa skutočnú pravdu o štúdiách na Kolibe asi nikdy nedozvie. Ani z tohto dokumentu, ani z iných zdrojov. Koliba je však zaujímavá najmä pre dobové zábery, ktoré obsahuje, ako aj preto, že tvorí súčasť obrovskej historickej mozaiky Slovenska v deväťdesiatych rokoch, vyznačujúcich sa nespočetným množstvom tých najväčších zlodejčín, aké táto krajina kedy zažila. ()

garten

Je pravdou, že nič nového dokument neprinesie, ale pre dnešnú mladú generáciu, ktorá ,,nevie o čom" je to myslím dobrá práca. ()