3 Idiots

Komedie / Drama / Romantický

Indie, 2009, 171 min

Objektivně se to hodnotí těžko - chvílemi vtipné, často trefné a pravdivé, nezřídka patetické. Přesto to svižně uteče (171 minut!) a často překvapí nečekaným dějovým zvratem. Z pohledu Evropana přinejmenším snesitelný hindi film, který svým obecným poselstvím o přátelství a svobodě při výběru povolání osloví snad každého. A to co se z evropského pohledu může zdát jako přitažené za vlasy je celkem realisticky vykreslený indický školní systém.(15.4.2012)

Aal izz well, Aal izz well, Aal izz well :) Dostal som neskutočnú chuť na niečo indické a akurát toto dobre padlo do rany. Bolo to naozaj svojské a hlavne som bol rád, že to nebola úplne čistá komédia ako by som pôvodne očakával. Bolo to tak harmonicky dramatické a komediálne zároveň, a presne táto rovnováha dokázala vytvoriť skvelý filmový zážitok. Trojica spolubývajúcich na vysokej škole inžinierstva sa pretĺka štúdiom naozaj zaujímavým spôsobom a napokon predsa len dokážu nasmerovať svoj osud smerom k tomu, čo ich naozaj v živote napĺňa. Aj keď tá 3-hodinová dĺžka filmu mnohých odláka, v podstate sa ani nedá povedať, že by v tom boli nejaké hluché a nudné pasáže. Stále sa dej pekne vyvíjal a aj tá dramatizácia prispela k tomu, že to nebol len tak obyčajný ľahkovážny film. Možno niektoré situácie pôsobili naozaj prehnane, dokonca až trápne - treba brať do úvahy, že to je India a tá si nenechá zrejme nikdy vziať svoj štýl a tradičnosť. Ja som nadmieru spokojný a pri pohľade na scény, kde sa objavila krásna Pia (Kareena Kapoor), tie 3 hodiny ubehli ako voda. Už teraz sa teším keď si pozriem aj iné filmy s Kareenou, lebo z nej vyžaruje niečo neuveriteľne príjemné (neprekvapilo by ma keby sa mi o nej dnes aj snívalo).(1.7.2013)

Výborná komedie, která je milá, vtipná, určitě ne vulgární a z Indie vážně překvapivá,Opravdu jsem se smála, protože na rozdíl od některých jiných komedií bylo skutečně čemu a mírně vyšinutý profesor Virus byl nezapomenutelný, zrovna tak jako všichni studenti a hlavně tři kamarádi, kteří, ač trošku každý jiný, se snaží odolávat nečekaným nástrahám indického školství.Skvěle jsem se bavila, protože studenti na celém světě se potýkají s podobnými trapasy. Takže moc milé překvapení a dík rejžánkovi za doporučení, protože pět hvězd putuje do Indie opravdu zaslouženě.(29.3.2012)

Vlastně docela zklamání. Na velkém úspěchu 3 Idiots se potvrzuje, že indické publikum je ve vztahu k filmům stále konzervativní a zatímco modernější a progresivnější blockbustery (Kites) odmítá, filmy stylově i obsahově ukotvené v hlavním bollywoodském proudu prvních let nového tisíciletí velebí, byť nejsou filmařsky příliš zajímavé a stále se zuby a nehty drží polokýčovité postrobarevnosti a naivity, která sice v devadesátých letech vydefinovala mediální obraz Bollywoodu, ale v současnosti už si mnoho indických filmařů (naštěstí) uvědomuje, že nastal čas posunout se někam dál. První polovinu filmu táhne neúprosně dolů přílišná přepjatost a hlavně lacinost a otřískanost použitých vtípků (nejde jen o vesmírnou tužku, ale taky třeba o "víte-vy-vůbec-kdo-já-jsem" scénu), což naštěstí vyváží polovina druhá, která je jednodušše, ale o to účinněji, vypointovaná. Jinak jsou 3 Idiots další z řady filmů, jenž se vypořádávají s móresy, které do Indie v časech její prudké modernizace přicházejí z dekadentně-imperialistického Západu. Počítám, že přílišná soutěživost, ambicióznost a kariérní dravost nejsou zrovna jevy, jež by si průměrný náhodný pocestný spojoval s Indií...70%(31.7.2010)

Film je velmi mladistvý a po vizuální i tématické stránce na první pohled zaujme spíš mladší publikum , ale pokud člověk vytrvá film pojednává z citem i lehkým nadhledem a vtipem o přátelství i o tom , co je v životě důležité a co pomíjivé , že ani peníze ani úspěch vám štěstí nezaručí ba právě naopak , čím větší nároky na sebe klademe , tím hůř nám je . O tom , že umět je víc než si něco přečíst v knihách snad ani psát nemusím . Film je neskutečně dlouhý , ale uteklo mi to u něj , jako když luskneš prsty . Ani na chvíli nenudil a frčel tak přirozeným , sympatickým stylem , že si to člověk tak nějak celé užil s nimi a dokonce začínal i ty tři indiánské chlapce mít opravdu rád . Udělat film tak , aby si i herci získali od diváka ty správné sympatie , které byli záměrem , to už je co ocenit .Lehkou předvídatelnost závěru filmu odpustím , protože po psychologické stránce i propracovaností , včetně práce z hudbou , která nás taky naladí vždycky přesně na ty emoce , na které má - veselost , smutek už na filmu moc co zlepšovat nebylo . Moc příjemný film , který si klidně někdy zopakuju . FILMOVÁ VÝZVA 2015 od frajer42(5.9.2015)

• - Scény z univerzity a kolejí byly natáčeny v Indian Institute of Management Bangalore. "Uvítací večer" nováčků se natáčel na dívčí koleji, přičemž zde bydlící dívky celé scéně přihlížely. Herci přiznali, že se před nimi cítili nepříjemně, když se museli svlěknout do spodního prádla, aby jim bylo dáno razítko na zadek. (glitter)

• - Rola Rancha bola ponúknutá Shahrukh Khanovi, ktorý ju však pre nedostatok filmovacích termínov odmietol. (Laslo)

• - Záverečná scéna sa natáčala pri jazere Pangong, najväčšom v Himalájach. (Laslo)