Přeludy pouště

Tunisko / Československo, 1982, 105 min

Kamil Pixa

Jiří Macák

• gudaulin

Pokud si dobře vzpomínám, v kině jsme se v době premiéry sešli čtyři a to byly prosím časy, kdy návštěva kina byla nepoměrně běžnější záležitostí než dnes v době řádění chronických stahovačů a vypalovačů. Inu, potenciál byl slušný, exotické prostředí mělo šanci zabodovat, jenže to by scénář a režie musely vypadat úplně jinak. Nejde o to, že baladický příběh má úplně jiný charakter, než příjemné české pohádky, kde dobro spolehlivě vítězí nad zlem. Jde spíš o celkovou topornost, nesmyslně přetaženou stopáž, kdy režisér zkrátka zapomněl na nůžky, a v neposlední řadě o kulturní odlišnost. Celkový dojem: 35 %.(24.11.2009)

• dopitak

Mamluk a jeho cesta kolem světa za jediný den. Kdyby se to toho vezír Macháček nesral, obešel si tuniský Mário Kubec malou oázu u potoka za branami města a měl klid. Irene Papas a další role matky. Kukuru jsem nepoznal, asi měl turban a černý háv přes oči.(28.5.2016)

Sice trochu tezkopadna a roztahana pohadka, urcena spise pro vetsi divaky. Presto si myslim, ze ma velice dobry scenar a exoticke prostredi Tuniska filmu take prida na atraktivnosti. Herecke vykony tuniskych hercu jsou vselijake, ale Machacek tradicne vyborny. Moc nechapu, ze si tato pohadka nenasla v nasich koncinach vetsiho divackeho ohlasu, je to skoda.(16.12.2013)

• simply

Viděla jsem to dvakrát, ale bohužel. Asi radši zůstanu u osvědčených českých pohádek.(8.2.2010)

Určitě se nejedná o nějakou špatnost. Herecké výkony jsou poměrně obstojné a exotické prostředí dodává této orientální pohádce, to co potřebuje....film jsem viděl na kanálu CSfilm a mě se docela pozdával.(19.10.2009)

Zaujímavý príbeh z exotického prostredia.. ale tak, ako sa stávala hrdinova cesta stále viac úmornou, takým bolo čím ďalej viac aj sledovanie tohto filmu.. a po tomto nekonečnom čakaní na koniec cesty rozpálenou púšťou, sa nám napokon dostane ľadovej sprchy.(6.6.2015)

Exotické prostředí v ponuré baladické pohádkovosti se slušným potencionálem moralizování, které však nepřekročí únosnou míru. Pokud někdo očekává pod označením tohoto filmu pohádku bude zklamán, pokud se však někdo ponoří do kultury tuniského (afrického) folkloru bude odměněn přehlídkou drobností, které tuto kulturu charakterizuje.(26.6.2011)