Reklama

Reklama

Obsahy(1)

V roce 1974 natočil v ostravském televizním studiu režisér Václav Hudeček komedii Otto Zelenky Košilka. V této televizní inscenaci se zaskvělo vynikající herectví Jiřiny Šejbalové. Mladá Jana si přivede do bytu svého rozvedeného milence Petra. Její příbuzní se však vrátí předčasně z chaty a Jana se rozhodne vydávat Petra za jednoho ze ctitelů své půvabné matky Heleny, která pracuje jako modelka. Když Petr odejde, babička rozhodne, že Helenin nevázaný život plný ctitelů a milenců musí skončit a rozhodne se najít jí ženicha. Nápadníka hodlá pozvat na oslavu svých narozenin. Není ovšem jediná, kdo se v tom angažuje, a tak se v určený večer sejde nápadníků hned několik... (oficiální text distributora)

(více)

Recenze (19)

blackrain 

všechny recenze uživatele

Lenka Termerová v posteli s milencem hned na začátku filmu v roce 1974? Tušila jsem, co z toho vyleze. Připomínalo mi to bakalářskou povídku. To byla ale povedená rodinka. Co věta vypuštěná z úst osazenstva, to skutečná perla. Dailogy mezi postavami byly brilantně napsané a hezky jim sedaly do pusy. Jiřina Šejbalová byla správná hlava rodiny. ... "rozsíváš kolem sebe erotické temno." Asi začnu tu rozkošnou větičku taky používat. Ta stojí za zapamatování. ()

Adam Bernau 

všechny recenze uživatele

Dobrých sedm minut (!) to vypadá na daší typickou přiblblou rádoby komedii té doby, s nemožnou zápletkou a trapnými nehumory, ano už jsem požádal Pollyjean, ať to vypne. Ještěže neposlechla! V zápětí se rozpoutá velmi netypická, místy nevěřitelná a smrtící rodinná crazy-konverzační smršť krutopřísných hlášek, neslušných narážek, češtinářského purismu, sexuologické osvěty, grammar nazi terroru a exkurzů do Freuda i českých klasiků (málem dojde na "něco krevnatého ze Šrámka"), takže jste nakonec rádi, že si bránice odpočine aspoň u některých opravdu dobově typických proluk a nevadí vám ani např. projev Jany Tomečkové, na jejíž postavě (Helena) je nepřirozené téměř všechno, od úsměvu až po vztah s vlastní dcerou. Snad jen ta věc s lechtivostí pana Cína je už trochu moc pitomá. Objektivně vzato to na pět hvězdiček není, ale musim, protože Košilka je v mé dosavadní inscenacografii naprostý unikát. Mám citovat? Jen jedno slovo: "Skvrna!" ()

Reklama

argenson 

všechny recenze uživatele

"Ježišmarjá, strejčku, i když seš profesor češtiny, nemůžeš v mariáši říkat skvrna! Flek, proboha tě prosím, v mariáši říkej flek!" Neprávem zapomenutá perlička ostravské televize. Dívatelnosti nepochybně napomohlo angažmá Jiřiny Šejbalové, i když její role tady není stěžejní. Mužští herci tady nijak neoslnili, jejich výstupy jsou nezřídka hluchými místy filmu, ale třígenerační špičkování babičky, jejích dcer a vnučky povyšují tuto hru nad průměr. Brilantní dialogy a zvláště výměna překvapivě moderních názorů na život mezi matkou a dcerou (proč už tenkrát si někdo nevšimnul tehdy mladé Lenky Termerové?). ()

Kri-kri 

všechny recenze uživatele

Zpočátku to vypadalo na nudný film, ale od poloviny nastává smršť výborných hlášek. Objevují se srandovní figury jako poetické nemehlo Cín a nenažraný pojišťovák. "Já jsem ji požádal o ruku." "Ona vás odmítla?" "Ne že by mě přímo odmítla, jenom řekla: to se radši zabiju.":) "Nech mě, já vím všechno!" "Tak schválně, kdy umřel Komenský?":) "Teď nemůžeme, dáváme film do vývojky!" "Už ustalujeme, babičko!" "Taková hanba, plný dům lidí a oni ustalují!" "Já vás ožením, co byste říkal Božence?" "Vy taky čekáte dítě?":) Dobře jsem se bavil. 65% ()

LadyPupu 

všechny recenze uživatele

Víš, co to s ženskou udělá, když se jí blíží čtyřicítka? Co je to za lomcovák?" Tady to jede. Normálně se na tu čtyřicítku začínám těšit, hlavně až budu vytvářet erotické temno :-D Luxusní dialogy, perfektní výkony, skvostná J. Šejbalová a J. Kobr. "Smyk, který čekám, snadno vyrovnám! - Hřbitovy jsou plné takto sebejistých řidičů!" Na vyčištění hlavy ideální inscenace. ()

Galerie (4)

Reklama

Reklama